Polskie Radio
Section05
Zachęta

Wystawa kolekcji Zachęty "Łzy szczęścia". "To refleksja na temat miejsca i czasu, w którym jesteśmy"

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki przygotowała największą wystawę swojej kolekcji. O szczegółach tego wydarzenia opowiedzieli nam w Programie 2 Polskiego Radia kuratorzy wystawy: Maria Brewińska i Michał Jachuła oraz artystka Katarzyna Kozyra.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa Zachęta Aleksandra Łapkiewicz Katarzyna Kozyra Maria Brewińska Michał Jachuła Alina Szapocznikow Zofia Kulik Goshka Macuga Joanna Piotrowska Monika Sosnowska Piotr Uklański

Kryzys i odrodzenie w Zachęcie. Wystawa "Z popiołów"

W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki można oglądać niezwykłą ekspozycję. - "Z popiołów" jest wystawą, która krąży wokół figury Feniksa - opowiada Michalina Sablik, kuratorka. - Pierwsza część opowiada o rzeczywistości wielokryzysu. Obecnie mamy nie tylko kryzys klimatyczny, ale także ekonomiczny i społeczny. Druga część pokazuje wizje ekologiczno-technologicznej przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zachęta wystawa kryzys klimatyczny

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA KULTURA wystawa ekologia Zachęta Marta Zinkiewicz Adam Smolarek

Justyna Szylman: Zachęta pokazuje sztukę współczesną we wszystkich jej przejawach

- Moja rola jest czasowa, bardzo chciałam przyjść i wspomóc zespół. To ludzie, którzy w Zachęcie zostali, utożsamiali się z jej misją, wiele lat tam przepracowali. Potrzebowali kogoś, kto zepnie pewne sprawy proceduralne i merytoryczne, podjęłam się tej roli. Nie zgodziłabym się na to, gdybym tego zespołu nie znała, wytrzymali to intensywne tempo razem ze mną - mówiła w Dwójce Justyna Szylman, pełniąca obowiązki dyrektora w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Zachęta Jakub Kukla Dwójka KULTURA Justyna Szylman

Wystawa "Datament" w Zachęcie. Kształty domów z czterech krajów świata [WIDEO]

- Średnie domostwo z Meksyku, które pokazujemy, ma 140 mkw. Takie są oficjalne dane. Problem z Meksykiem polega natomiast na tym, że w tych samych narodowych zbiorach danych pojawia się również informacja, że ponad 25 proc. społeczeństwa żyje w nieformalnych formach zamieszkiwania, tzw. slumsach, które nie są zupełnie w tych statystykach brane pod uwagę - mówił w Dwójce architekt Marcin Strzała, współautor projektu "Datament".
Zobacz więcej na temat:  architektura mieszkanie mieszkania Aldona Łaniewska-Wołłk Zachęta wystawa galeria Marcin Strzała

Podsumowanie półwieku tworzenia: wystawa "Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii"

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można podziwiać dorobek twórczy prof. Henryka Luli. Na ekspozycję składa się ponad 100 obiektów, które artysta tworzył przez ponad pół wieku. Wystawa obejmuje i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy, aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zachęta wystawa SZTUKA sztuka współczesna Justyna Grabarz Aleksandra Dobieszewska Trójka

Jerzy Nowosielski w Zachęcie. Kurator: on "wyszedł" z ikony

- Jerzy Nowosielski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podróżował z ojcem po Wołyniu, był też we Lwowie i w tamtejszym muzeum zobaczył ikony. Były dla niego absolutnym objawieniem, wartością tak silną, że wracał do nich przez całą swoją twórczość - mówiła w Dwójce Anna Budzałek, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie poświęconej dziełom Jerzego Nowosielskiego.
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski wystawa SZTUKA KULTURA Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk rocznica Zachęta galeria