Redakcja Polska

37 lat temu zginął męczeńską śmiercią błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko

19.10.2021 13:10
Był duszpasterzem ludzi pracy i kapelanem warszawskiej Solidarności. 19 października 1984 roku został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB  
Audio
  • 37.rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981Foto: Archiwum IPN

Jako męczennik za wiarę, ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze za Ojczyznę, które gromadziły tysiące ludzi. W homiliach kapłan mówił o obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Przestrzegał jednocześnie przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez SB, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji.

19 października 1984 roku funkcjonariusze bezpieki uprowadzili i zamordowali księdza Jerzego, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Oprawcy brutalnie pobili kapłana, a następnie ciało wrzucili do Wisły na tamie koło Włocławka. Pogrzeb księdza zgromadził około 800 tysięcy ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy.

W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Rok później, 6 czerwca 2010 roku, na placu Piłsudskiego w Warszawie została odprawiona uroczysta msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Przewodniczył jej arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. W uroczystości wzięło udział około 140 tysięcy osób. Następnie ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej przeszła procesja z relikwiami błogosławionego, które złożono w Panteonie Wielkich Polaków.

Proces kanonizacyjny księdza Popiełuszki rozpoczął się w 2014 roku w Creteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Rok później biskup Creteil Michel Santier poinformował, że procedura badania niedającego się wyjaśnić naukowo uleczenia śmiertelnie chorego na białaczkę za wstawiennictwem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki zakończyła się pozytywnym skutkiem. Akta zgromadzone podczas etapu diecezjalnego procesu zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeżeli ta uzna autentyczność cudu, papież będzie mógł podjąć decyzję o ogłoszeniu księdza Jerzego świętym. Wówczas jego kult rozszerzy się na cały Kościół.

W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - 19 października - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm 4 października 2018 roku.

Do dziś nie wiadomo, kto podjął decyzję o zabiciu księdza Popiełuszki. Skazani za zabójstwo kapłana: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski opuścili już dawno więzienia. Ich procesy nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, podobnie jak proces Władysława Ciastonia i Zenona Płatka. W 1994 roku obaj generałowie zostali uniewinnieni z zarzutu sprawstwa kierowniczego.

W 37. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana ogłoszono narodową zbiórkę na powstające w Okopach na Podlasiu Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki. Otwarcie placówki w rodzinnej miejscowości kapelana "Solidarności" zaplanowano na 2024 rok, czyli 40. rocznicę śmierci. Od 11 listopada w placówkach Poczty Polskiej będzie można zakupić monetę - cegiełkę - z wizerunkiem księdza Popiełuszki oraz jego słowami "Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą". Do akcji budowy muzeum oprócz Poczty Polskiej i Mennicy Polskiej włącza się Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

IAR/ep