Polskie Radio
Section05
Włocławek

Michał Kozal - najmłodszy biskup II RP, męczennik Dachau

Na swojej stolicy we Włocławku zasiadał tylko 93 dni. Po wybuchu wojny został aresztowany przez Niemców i wysłany do obozu koncentracyjnego. Mógł się uratować, podpisując volkslistę i podejmując kolaborację z nazistowskim reżimem. Wybrał drogę męczeństwa. Został zabity 26 stycznia 1943 zastrzykiem z fenolu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michał Kozal II wojna światowa Kościół katolicki Włocławek Dachau

Rzadki, inkrustowany miecz wyłowiono z Wisły we Włocławku. Pochodzi z X wieku i należał do wikinga

W czasie prac pogłębieniowych prowadzonych w basenie portowym we Włocławku z dna rzeki wydobyto zabytkowy, niezwykle rzadki miecz. Mimo że pokryty grubą warstwą rdzy, jest jak na swój wiek w doskonałym stanie. Przekazany w ręce toruńskich archeologów, zostanie poddany konserwacji. Potem trafi do muzeum, choć jeszcze nie wiadomo którego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski archeologia Wikingowie średniowiecze zabytki Wisła Włocławek Witold Lazar Trójka

Polska porcelana

W 2023 r. mija 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego. Wydarzenie to wpisuje się również w przypadający jubileusz 150-lecia powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Jest to okazja do zaprezentowania przekroju autorskich prac malarek fajansu włocławskiego, ukazania rangi konkursów, które przyczyniły się do popularności fajansu z Włocławka w Polsce i na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa Justyna Piernik Włocławek

Cud nad Wisłą i cud wolności. Reportaż "Pomnik ze starej fotografii" [POSŁUCHAJ]

Andrzej Sawicki zapamiętał z dzieciństwa fotografię pomnika stryja Michała Lubicz-Sawickiego, który poległ pod Włocławkiem w czasie wojny z bolszewikami 16 sierpnia 1920 roku i został pośmiertnie odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Po powrocie z emigracji odnalazł cenne dokumenty w Centralnym Archiwum Wojskowym.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Sawicka bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Włocławek pr poleca

Festiwal Wisły we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy, czyli tydzień z królową polskich rzek

Wisła jest jak wiadomo królową polskich rzek. Nią to flisacy przez wieki spławiali towary z Krakowa, Sandomierza, Kazimierza i Warszawy do Gdańska. Od kilku lat Wisła ma też swój festiwal przypominający tradycje flisackie, które w grudniu zeszłego roku zostały wpisane na listę UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rzeka Wisła Włocławek ciechocinek Toruń Bydgoszcz historia Polski flisak Katarzyna Cygler Trójka Festiwal Wisły

Włocławek. Nowy dworzec kolejowy oddany do użytku

Odbiory przyjęte, nowy dworzec we Włocławku może już funkcjonować. Od dziś pasażerowie mogą korzystać z nowego budynku dworcowego w tym mieście. Koszt inwestycji to 34 mln zł. W nowym budynku znalazły się między innymi lokale usługowe, biurowe, a także liczne ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Nowy budynek powstał w ramach inwestycji dworcowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje Włocławek pociągi kolej

"Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". IPN realizuje projekt poświęcony armii gen. Władysława Andersa

Projekt zainaugurował wjazd specjalnego pociągu „Anders” Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Włocławka. Z Łodzi przyjechała nim córka generała Władysława Andersa - Anna Maria Anders, która otworzyła we Włocławku wystawę poświęconą jej ojcu.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Anders Anna Maria Anders Instytut Pamięci Narodowej Monte Cassino Włocławek Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Data Center w Płocku i ośrodek zapasowy we Włocławku. PKN Orlen planuje kolejne inwestycje

PKN Orlen ogłosił postępowanie, dotyczące budowy Nowego Data Center w Płocku oraz Nowego Ośrodka Zapasowego we Włocławku w formule "pod klucz". Deklarację uczestnictwa w postępowaniu należy złożyć do 24 sierpnia, a oferty, zgodne z zapytaniem ofertowym, będą przyjmowane do 9 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Płock Włocławek PKN Orlen data center centrum danych inwestycje GOSPODARKA gospodarka polska