X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Odnaleziono niemieckie dokumenty o powstaniu obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi

27.01.2022 12:34
Pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi odnaleźli w zasobach IPN dokumenty opisujące proces powstawania obozu koncentracyjnego Kinder-KL Litzmannstadt. Dotyczą spotkania w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy w listopadzie 1941 roku.
Portrety dzieci-więźniów obozu w Łodzi
Portrety dzieci-więźniów obozu w ŁodziŹródło: FB/@muzeumdp

Jak mówi dyrektor Muzeum dr Ireneusz Maj, Niemcy rozpatrywali utworzenie obozu dla polskich dzieci, które "zagrażają dzieciom niemieckim". - Na podstawie dokumentu można stwierdzić szokujący fakt, że oprócz rozpatrywania kwestii obozów dla dzieci i młodzieży zajęto się też sprawą miejsca, w którym miano szkolić psy dla wartowników niemieckich. Pracownicy urzędu bezpieczeństwa wykazali większą troskę wobec tych psów, którym należało zapewnić odpowiednie warunki w okresie zimowym, niż wobec dzieci - dodał.

Niemiecki obóz dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi działał w latach 1942-1945. Według szacunków, przeszło przez niego ponad 3 tysiące dzieci, a kilkaset zmarło. Doktor Ireneusz Maj zaznacza, że małych więźniów dziesiątkowały trudy pracy, brutalność i sadyzm strażników oraz głód. - W ciągu dnia racje stanowiły: dwie kromki chleba, czarna kawa oraz coś, co przypominało zupę. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że te zwierzęta, o których mowa w dokumentach, miały lepsze wyżywienie niż polskie dzieci. Naszą rolą jest odkrywać tę historię, pokazywać brutalność totalitaryzmu niemieckiego - dodaje.

Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt został utworzony przez okupacyjne władze niemieckie 1 grudnia 1942 roku, a pierwsi mali więźniowie zostali przetransportowani do niego już kilka dni później - 11 grudnia. Obóz funkcjonował do 18 stycznia 1945 roku, kiedy to załoga opuściła jego teren, zostawiając otwarte bramy i uciekając.

Z inicjatywą powstania Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu w Łodzi wystąpił Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i to w jego biurze powstała Rada Programowa. Zostało utworzone 1 czerwca 2021 roku na mocy zarządzenia wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Obecnie prowadzone są rozmowy z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską dotyczące lokalizacji muzeum w miejscu, gdzie istniał obóz, czyli przy ulicy Przemysłowej. O historii tego miejsca można przeczytać na stronie www.muzeumdziecipolskich.pl.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Łódź

Organizatorzy nielegalnego szlaku migracyjnego na listach sankcyjnych UE i krajów Zachodu

27.01.2022 11:35
Przedstawiciele białoruskiej straży granicznej, linie lotnicze, biura podróży i hotele - osoby i białoruskie instytucje zaangażowane w organizację nielegalnego szlaku migracyjnego znajdują się na listach sankcyjnych Unii Europejskiej i krajów Zachodu.

Na granicy z Ukrainą stacjonuje już 127 tys. rosyjskich żołnierzy. Są też Iskandery i szpitale polowe

27.01.2022 12:09
Ministerstwo obrony narodowej Ukrainy poinformowało o zmobilizowaniu w pobliżu granicy ponad 127 tys. żołnierzy rosyjskich wojsk lądowych, powietrznych oraz marynarki wojennej. Na przygranicznych poligonach zgromadzono również m.in. zdolne do dosięgnięcia Kijowa pociski balistyczne Iskander, wykorzystywany do działań wywiadowczych sprzęt radiowy i satelitarny, zapasy amunicji oraz szpitale polowe.