Redakcja Polska

Prezentacja cennych artefaktów, które złożą się na wystawę w Pałacu Kultury i Nauki

25.03.2024 18:00
Kilkaset różnorodnych przedmiotów o wartości historycznej odnaleziono podczas przebudowy placu przed PKiN w Warszawie. Cześć z nich zaprezentowano już teraz, a w przyszłości złożą się na wystawę ukazującą historię tej części stolicy, która zniknęła po II wojnie światowej.
Audio
  • Cenne artefakty odnalezione podczas remontu placu centralnego w Warszawie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zapowiedź wystawy w PKiN w Warszawie
Zapowiedź wystawy w PKiN w WarszawieFoto: materiały prasowe - Rafał Motyl

Wystawa będzie pokazywana na wyremontowanym placu centralnym przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Wśród eksponatów, które zostaną udostępnione, będzie m.in. kilkanaście monet należących do nieznanego kolekcjonera – ukrytych w klepisku piwnicy, w tym srebrna moneta wybita w Imperium Osmańskim w 1904 roku za czasów panowania sułtana Abdula Hamida II czy austriacki krajcar z lat 1800-1809. Są też opakowania po perfumach, kosmetykach i lekach znalezione w piwnicach kamienicy przy ul. Złotej 20 oraz – znaleziona w ruinach piwnic tej samej kamienicy – kolekcja guzików i szklanych pierścieni.

Jak zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pierwszy etap remontu placu centralnego przed Pałacem Kultury i Nauki zostanie zakończony we wrześniu. Otwarcie placu zbiegnie się w czasie z inauguracją działalności Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego budowa również dobiega końca. W nowym budynku muzeum m.in. zrekonstruowane zostanie legendarne, zaprojektowane przez Oskara Hansena, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – z historycznym i nowoczesnym wyposażeniem ponownie stanie się ono miejscem pracy i wymiany doświadczeń kolejnych pokoleń artystek i artystów.

IAR/ep

"Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" – wystawa zdjęć stolicy z lat 50. i 60. w Domu Spotkań z Historią

11.03.2024 16:15
Ponad 200 zdjęć artysty dokumentuje odbudowę stolicy i rozwój miasta, pokazuje Warszawę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami, tętniącą życiem.    

Sentymentalna podróż do przeszłości - wystawa albumów z zdjęciami z ubiegłych wieków w Muzeum Warszawy

18.03.2024 17:16
Prezentacja pod tytułem "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" udowadnia, że album to coś więcej niż książka ze zdjęciami; przeglądanie starych fotografii wywołuje emocje i prowokuje do sięgania w przeszłość.