Polskie Radio
Section05
Pałac Kultury i Nauki

Ślady dawnej Warszawy odkryte na budowie Placu Centralnego. Co się z nimi stanie?

Przed Pałacem Kultury i Nauki, przy okazji budowy Placu Centralnego, prowadzone są wykopaliska. Z ziemi wyłoniły się fragmenty przedwojennej zabudowy ulicy Złotej i Chmielnej. Tego akurat można się było spodziewać, ale niektóre rzeczy zaskoczyły historyków i archeologów. Trwają też dyskusje o przyszłości tych odkryć.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA archeologia historia warszawy Pałac Kultury i Nauki Muzeum Sztuki Nowoczesnej budowa Jacek Frentzel Witold Lazar Trójka Plac Centralny wykopaliska Warszawa

Ratusz świętuje urodziny PKiN. Może przy tej okazji warto przypomnieć ofiary jego fundatora - Stalina?

Ratusz zaprasza do świętowania 68. urodzin Pałacu Kultury i Nauki. Historia budowy obiektu wiąże się z ludzkimi dramatami. W trakcie wznoszenia pałacu życie straciło kilkunastu robotników. Na placu budowy zginęły również dzieci, na które spadło rusztowanie. Może zamiast celebrować urodziny pałacu, warto zadbać o upamiętnienie ludzi poległych przy jego budowie i wszystkich ofiar jego fundatora - Józefa Stalina?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki HISTORIA społeczeństwo regiony mazowieckie

Desowietyzacja Mazowsza. "PKiN jest symbolem zniewolenia Polaków i sowieckiej hegemonii"

 - Pałac Kultury i Nauki należy rozebrać nie tylko z powodów ekonomicznych i estetycznych, ale też historycznych i patriotycznych. Można to przeprowadzić, podobnie jak zrobiono w latach 20. XX wieku z soborem św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, który był symbolem caratu i rosyjskiego panowania nad Polską - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lancman z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego. Gościem audycji był również Zbigniew Jacek Jackiewicz, koordynator Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa komunizm Pałac Kultury i Nauki POLSKA dekomunizacja społeczeństwo

Dr Gontarczyk: część społeczeństwa chce, by nie usuwać Pałacu Kultury i Nauki, ja się z tym nie zgadzam

- Absolutnie poza sporem jest kwestia, że Pałac Kultury i Nauki jest reliktem komunizmu i podległości wobec Sowietów, a także symbolem tego, że nie byliśmy wolnym krajem ani społeczeństwem - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta i historyk dr Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony Warszawa Pałac Kultury i Nauki historia Polski komunizm architektura mazowieckie

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy czy niechciana pamiątka?

Prawie 67 lat temu został ukończony Pałac Kultury i Nauki – niechciany prezent od Związku Radzieckiego, przypominający nam o czasach stalinizmu, a jednocześnie jeden ze znaków charakterystycznych i symboli Warszawy. Jakie wady i zalety ma PKiN? Czy zburzenie socrealistycznego kolosa byłoby dla stolicy dobrym rozwiązaniem? Na te pytania w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział varsavianista Daniel Echaust.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka Pałac Kultury i Nauki Warszawa Związek Radziecki komunizm historia Polski architektura miasto Józef Stalin

NASZ WYWIAD Pałac Kultury i Nauki powinien zniknąć? "Argumentów, żeby to zburzyć jest kilka"

Rosjanie pokazują swoje prawdziwe oblicze, które skrywali za pięknymi willami i pałacami. Świat widzi, na co ich stać. To drugi symboliczny moment, by z Pałacem Kultury i Nauki, tym sowieckim symbolem panowania nad miastem, skończyć. Poza tym im dalej, tym z tym budynkiem będzie gorzej. Już teraz koszty jego utrzymania są poza skalą - mówi w rozmowie z portalem PolskieRdio24.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki miasto Cezary Kaźmierczak zabytki

NASZ WYWIAD PKiN - burzyć czy zachować? Varsavianista: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

- Pałac Kultury i Nauki ma w sobie zapis wielu wydarzeń i stalinizm jest tylko jednym z epizodów, a dla młodszych pokoleń to epizod nawet mało znaczący. Spojrzenie warszawiaków na pałac już się zmieniło - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Sujecki, varsavianista z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa mazowieckie Pałac Kultury i Nauki architektura stalinizm komunizm dekomunizacja Polskie Radio 24 POLSKA

NASZ WYWIAD Historyk o Pałacu Kultury i Nauki: nie burzmy budowli, które są przestrogą

- Zastanówmy się, czy należy burzyć budowle, które są przestrogą. A taki jest, moim zdaniem, Pałac Kultury i Nauki. Wystarczy spojrzeć, aby zrozumieć jaka to była Warszawa, jaki to był system. Jest jego wyraźnym symbolem - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Konrad Rokicki z oddziału warszawskiego IPN, autor książki "Kłopotliwy dar. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa historia PRL Pałac Kultury i Nauki miasto budowle

Nowa odsłona prac Leonarda da Vinci. "Dzięki temu możemy poznać życie ludzi tamtego czasu"

- W tej wystawie multisensorycznej nie tylko widzimy obrazy, słyszymy muzykę, narrację lektora. Możemy dowiedzieć się wiele o życiu Leonarda da Vinci i ludzi z tamtego okresu - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Król (organizatorka wystawy). Gościem Mai Kluczyńskiej była także Karolina Michałowska (historyk sztuki).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 galeria wystawa Pałac Kultury i Nauki Warszawa Leonardo da Vinci

Ważą się losy PKiN. Prof. Domański: moje pokolenie nie ma z nim pejoratywnych skojarzeń

- W świadomości społecznej, zwłaszcza w moim pokoleniu jest to nie tyle symbol komunizmu i Stalina. Chodziłem do Pałacu Kultury, tam w czasach mojej młodości był to pałac młodzieży, do którego uczęszczałem na rysunki. Wielu Warszawiaków chodziło tam na kryty basen, który wtedy był rzadkością, żeby popływać. Było w nim wiele ogniw, które przyciągały - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański (socjolog, PAN).       
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Henryk Domański historia PRL PRL IPN dekomunizacja Pałac Kultury i Nauki Warszawa społeczeństwo

Zaskakujące wyniki sondażu - Polacy nie chcą zburzenia PKiN. Dr Urbankowski: to efekt nieznajomości historii

- Być może nie jest on odczytywany jako symbol. Ci, którzy przyglądali się jak powstaje PKiN, (później jego nazwa została zasłonięta (bardzo sprytnie - neonem), że nie widać, że pod spodem jest Stalin), mogą to traktować jako normalną budowlę. Musimy pamiętać, że Polacy nie znają swojej własnej historii - mówił w Polski Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski (historyk, pisarz).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo sondaż PRL historia Polski POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki dekomunizacja

Pszczoły w mieście. "Są w stanie filtrować zanieczyszczenia"

Na dachu Pałacu Kultury i Nauki, w ścisłym centrum Warszawy, stoi pięć drewnianych pszczelich uli. - W miodzie nie ma zanieczyszczeń z zakorkowanych, ruchliwych ulic, takich jak Marszałkowska i Świętokrzyska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wiktor Jędrzejewski z Fundacji Miejskie Pszczoły. W jaki sposób pszczoły radzą sobie z filtrowaniem spalin?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz owady Warszawa Pałac Kultury i Nauki pszczoły