Redakcja Polska

Do kin wchodzi "Przysięga Ireny". To historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów

19.04.2024 16:09
W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny". To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkunastu Żydów ukrywających się po likwidacji getta.
Audio
  • Film "Przysięga Ireny" na ekranach polskich kin - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Kadr z oficjalnego zwiastuna filmu
Kadr z oficjalnego zwiastuna filmuŹródło: Youtube

Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce. Uratowany przez Irenę Gut-Opdyke przed aborcją w czasie drugiej wojny światowej Roman Haller mówił, że film ma pokazać nam drogę do pokoju. - Ten film powstaje właśnie w tych czasach, też ze względu na to, co się dzieje na świecie - mamy przykład Ukrainy czy Izraela, gdzie cały czas toczą się walki. To bardzo ważne teraz, żeby ludzie zrozumieli, że ludzkość ma żyć razem w pokoju, zakończyć wojny. To nie jest krew żydowska, ani chrześcijańska, ani muzułmańska - tylko ludzka - podkreślił Roman Haller.

Odtwórca roli dowódcy obozu koncentracyjnego esesmana Rokity - Maciej Nawrocki powiedział, że tytuł filmu stanowi przysięgę Ireny o obronie każdego życia - do której się zobowiązała. - Decyzja o uratowaniu żydowskich przyjaciół i poczętego dziecka jest tytułową przysięgą Ireny, która widząc straszliwe wydarzenia podczas okupacji niemieckiej i widząc śmierć przysięgła, że nie pozwoli nigdy do tego, by jakiekolwiek kolejne życie zostało stracone - mówił Maciej Nawrocki.

Jedną z głównych ról gra Andrzej Seweryn. Kreuje postać majordomusa Schultza pomagającego zatrudnionej w posiadłości majora SS - w roli gosposi - Irenie. W tym domu byli przechowywani Żydzi. - To jest film o zwycięstwie dobra nad złem, który powinien zobaczyć świat - mówił aktor. - Ważne, żeby pokazać światu heroizm tych Polaków, którzy ratowali Żydów. Byli też tacy, którzy ich nie ratowali, ale sytuacja była bardzo trudna, ponieważ za ratowanie Żydów można było narazić rodzinę i siebie na śmierć. Ale byli tacy, którzy uważali, że należy ryzykować - i pomagali - podkreślił Andrzej Seweryn.

Reżyserka filmu Louise Archambault podkreśliła, że obraz opowiada o niezwykłej odwadze bardzo młodej osoby, która nie godziła się na zabijanie niewinnych. - Stworzyliśmy ten film, aby historia o ratowaniu ludzi mogła wspaniale ożyć. Z wielką przyjemnością prezentujemy niesamowitą ale prawdziwą historię Ireny Gut, młodej polskiej kobiety, która w sposób altruistyczny, odważny i zdecydowany ratowała niewinnych ludzi. To historia o przeciwnościach losu, o miłości, nadziei i godności - wyjaśniła Louise Archambault.

Zdjęcia do filmu zrobił Paul Sarossy. Scenariusz napisał Dan Gordon - autor sztuki o Irenie Gut-Opdyke. Światowa premiera filmu odbyła się na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. W głównych rolach zobaczymy między innymi: Sophie Nelisse i Dougray Scott. W obsadzie znaleźli się również Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.
8 lipca 1982 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Irenę Gut-Opdyke tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła 17 maja 2003 roku w Kalifornii. 25 września 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Irenę Gut-Opdyke Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W Wielkiej Brytanii otwarto muzeum polskich lotników. "To unikatowy w skali świata projekt"

18.04.2024 20:05
Otwarcie tego muzeum jest zwieńczeniem 14 lat naszych starań i mam nadzieję, iż pomoże ono lepiej poznać dzieje polskich lotników w Wielkiej Brytanii – powiedział Geoff Burton, inicjator stworzenia RAF Ingham Heritage Centre, jedynego na świecie muzeum poświęconego polskim dywizjonom bombowym.

Walczyli, pomimo świadomości klęski. 81 lat temu wybuchło w warszawskim getcie wybuchło powstanie

19.04.2024 11:12
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Około tysiąca słabo uzbrojonych żydowskich powstańców zaatakowało Niemców i rozpoczęło nierówną, skazaną na porażkę walkę.