Redakcja Polska

"11 września Amerykanom towarzyszy głęboki żal i smutek". Rocznica zamachów na WTC

11.09.2022 13:09
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski we wpisie na Twitterze wspomina tragiczny dla jego ojczyzny 11 września 2001 roku. "11 września Amerykanom towarzyszy głęboki żal i smutek. Nigdy nie zapomnimy ofiar terroru, który dotknął nasz kraj. Nigdy nie zapomnimy, jak amerykański naród zjednoczył się w chwili próby. Nie zapomnimy też wsparcia, które otrzymywaliśmy ze wszystkich stron świata"- napisał Mark Brzezinski.
Ambasador Mark Brzezinski: 11 września Amerykanom towarzyszy głęboki żal i smutek
Ambasador Mark Brzezinski: 11 września Amerykanom towarzyszy głęboki żal i smutekPAP/EPA/SETH MCCALLISTER

21 lat temu członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia. Czwarta maszyna miała prawdopodobnie trafić w Biały Dom, jednak dzięki akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami, rozbiła się w Pensylwanii.

Runęły dwie wieże WTC, podobnie jak jedno skrzydło Pentagonu. Zginęło niemal trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków, a tysiące ludzi zostało rannych. Podczas akcji ratunkowej po zamachu śmierć poniosło kilkuset strażaków i policjantów.

Był to najbardziej tragiczny w skutkach zamach terrorystyczny w historii.


Posłuchaj
00:59 11934407_1.mp3 Amerykanie obchodzą dziś 21 rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września. Wydarzenia sprzed 21 lat przypomina nasz waszyngtoński korespondent Marek Wałkuski (IAR)

 

Główne obchody 21. rocznicy zamachów odbędą się w Nowym Jorku, Waszyngtonie oraz w Pensylwanii.

Nowojorskie obchody 21. rocznicy zamachów z 11 września odbędą się w parku pamięci zlokalizowanym w miejscu, gdzie stały wieże World Trade Center. Pośród drzew znajdują się tam dwa kwadratowe baseny po ścianach których spływa woda. Na otaczających je tablicach wyryto nazwiska prawie 3 tysięcy osób, które zginęły w zamachach.

O 8.46 czasu lokalnego, o godzinie, o której pierwszy z porwanych samolotów uderzył w północną wieżę, odezwą się dzwony a zgromadzeni uczczą pamięć poległych minutą ciszy. Następnie tradycyjnie zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar. W nowojorskich uroczystościach weźmie udział wiceprezydent Kamala Harris.

Prezydent Joe Biden uda się do Pentagonu, gdzie wygłosi przemówienie do Amerykanów.

W Shanksville w Pensylwanii, gdzie rozbił się czwarty z porwanych samolotów United Airlines Lot 93, będzie pierwsza dama USA Jill Biden.

Koncerty, msze i spotkania przy pomnikach zamachów odbędą się dziś w tysiącach amerykańskich miast i miasteczek.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: WTC USA zamach

"Sport może mieć nową władczynię". Zagraniczne media zachwycone Igą Świątek

11.09.2022 11:31
"Sport może mieć nową władczynię" - napisał Matthew Futterman z "New York Times" po triumfie Igi Świątek w US Open, która w finale pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur na stadionie Arthura Ashe'a w Nowym Jorku.

Ukraińcy odbili w ostatnich pięciu dniach więcej terenu, niż Rosja zajęła od kwietnia

11.09.2022 12:31
Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim załamuje oś rosyjskich wojsk na północy Donbasu. W ciągu ostatnich pięciu dni Ukraińcy wyzwolili więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).