Redakcja Polska

W Warszawie została otwarta wystawa "Nie tylko Siwiec"

12.09.2023 13:50
Ekspozycję upamiętniającą Polaków protestujących przeciw inwazji na Czechosłowację przygotował Instytut Pamięci Narodowej
Audio
  • W Warszawie została otwarta wystawa "Nie tylko Siwiec". Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Samospalenie Ryszarda Siwca
Samospalenie Ryszarda SiwcaKronika filmowa

Wystawa "Nie tylko Siwiec" została otwarta na dziedzińcu Zamku Królewskiego w 55. rocznicę śmierci Ryszarda Siwca, który w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której wzięły udział także polskie jednostki, 8 września 1968 roku na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samopodpalenia. 4 dni później, 12 września, w wyniku rozległych poparzeń zmarł.

Otwierając wystawę wiceprezes IPN profesor Karol Polejowski podkreślał, że czyn Ryszarda Siwca zasługuje na najwyższy szacunek i szczególną pamięć, ale dodał, że było też wielu innych Polaków, którzy sprzeciwili się inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i ta wystawa o nich przypomina.

Autor wystawy doktor Grzegorz Majchrzak z Biura edukacji IPN wyjaśniał, że wystawa ukazuje nie tylko heroiczny czyn Ryszarda Siwca, ale przypomina o innych protestach po inwazji na Czechosłowację, a także o represjach, które dotknęły potem protestujących.

Za wystawę upamiętniającą protestujących przeciwko inwazji na Czechosłowację dziękował zastępca ambasadora Słowacji w Polsce Martin Cimerman, który podkreślał wyjątkowość czynu Ryszarda Siwca.

Plansze wystawy pokazują oprócz postaci protestujących: kolportaż ulotek, zarówno tych produkowanych w kraju, jak i przemycanych z Czechosłowacji. Można zobaczyć na nich listy, napisy oraz plakaty przeciwko "bratniej pomocy". Przypomniane zostały też protesty bardziej radykalne - od zrzucenia tablicy ku czci Lenina po najbardziej tragiczny, czyli samospalenie Ryszarda Siwca, którego po upadku komunizmu zarówno Czesi jak i Słowacy uhonorowali najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

IAR/PP

Zobacz więcej na temat: Czechosłowacja Rosja IPN

86 lat temu rozpoczęła się tzw. Operacja Polska, wymierzona w Polaków mieszkających w Związku Radzieckim

11.08.2023 16:51
11 sierpnia 1937 roku szef NKWD Nikołaj Jeżow, za zgodą Józefa Stalina, podpisał rozkaz numer 00485 nakazujący "całkowitą likwidację polskich siatek szpiegowskich"

55. rocznica inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację

21.08.2023 13:00
55 lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, wojska Układu Warszawskiego rozpoczęły zbrojną interwencję w Czechosłowacji. Jej celem było przerwanie politycznych reform liberalizacji, określanych jako "Praska Wiosna", a wprowadzanych przez ówczesne komunistyczne władze kraju.

"The Riese Project" - wirtualna podróż w głąb nazistowskiego kompleksu w Górach Sowich

06.09.2023 16:00
Polska gra, wykorzystująca gogle VR, pozwala graczom odwiedzić tajemnicze tunele, których cel do dziś nie został w pełni odkryty