X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Peruwiańska Polonia w czasie epidemii. „Wiosna daje nadzieję na powrót do normalności”

25.10.2020 13:40
„Najtrudniej było w czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli w okresie zimowym w Ameryce Południowej. Liczba zakażonych i zmarłych rosła skokowo, szpitale były przepełnione. Obowiązywał całkowity zakaz wychodzenia z domu, spotkań rodzinnych i towarzyskich, zamknięto lokale gastronomiczne” - wspomina Mirosław Rajter.
Audio
  • Kierunek: Polska. Na rozmowę z Mirosławem Rajterem o życiu peruwiańskiej Polonii w cieniu epidemii zaprasza Małgorzata Frydrych.
Mirosław Rajter, Polak mieszkający w Peru
Mirosław Rajter, Polak mieszkający w PeruFoto: arch. prywatne M. Rajtera

Polak mieszkający od 14. lat w Peru zauważa, że wiosna przyniosła zdecydowaną poprawę sytuacji epidemiologicznej w kraju. „Od kilku tygodni statystyki ofiar COVID-19 maleją a rząd rezygnuje z kolejnych restrykcji. Na przykład można już wychodzić w niedzielę na spacer”.

Epidemia ograniczyła mobilność społeczną i aktywność zawodową. „Peruwiańczycy są zaradni, potrafią oszczędzać pieniądze na trudne czasy i ta umiejętność bardzo się w czasie pandemii przydała. Wiele osób wyjechało z dużych miast, wrócili w swoje rodzinne strony. Na terenach wiejskich rodziny mogą się utrzymać w uprawy ziemi” - mówi Mirosław Rajter i przyznaje, że Polacy mieszkający w Peru również musieli na nowo zorganizować swoje życie i pracę w warunkach epidemii.

Kolega produkujący jogurty musiał zwiększyć produkcję, ludzie teraz więcej kupują zapakowanych artykułów spożywczych. Znajomy uczący zdalnie języka angielskiego, pracuje po 14-cie godzin, bo wiele osób zapisało się na kursy internetowe. Ponadto, wiele osób przestawiło się na produkcję domową. Ktoś wypieka ciasteczka, ktoś przygotowuje napoje. Media społecznościowe pozwalają dziś na sprawne przekazywanie informacji oraz wymianę, sprzedaż produktów. To ratuje lokalną gospodarkę” - podkreśla gość audycji „Kierunek: Polska”.

Na rozmowę z Mirosławem Rajterem, o życiu peruwiańskiej Polonii w cieniu epidemii, zaprasza Małgorzata Frydrych.