Polskie Radio
Section05
Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. Rozmowy Polaków o powrotach po epidemii

Epidemia koronawirusa rozdzieliła wiele rodzin. Ktoś wyemigrował za pracą, ktoś pojechał na studia za granicę. Byli i tacy Polacy, co utknęli poza granicami oddelegowani do pracy w oddziałach poza Polską. Dziś, kiedy otwierają się granice państw, a świat odmraża się po pandemii, Polacy za granicą wrócili do rozmów i planów związanych z powrotem do kraju.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa koronawirus rynek pracy rodzina Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. "W Polsce znaleźliśmy dom dla naszej rodziny"

„Jestem wdzięczny każdego dnia, że wróciliśmy do Polski przed wybuchem epidemii. Nie chcę nawet myśleć, jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy byli zamknięci na wyspie i odcięci do bliskich” – mówią zgodnie Iwona i Krzysztof Wiśniewscy. Polskie małżeństwo wraz z czworgiem dzieci wróciło do kraju z Irlandii po 13. latach emigracji.
Zobacz więcej na temat:  emigracja POLSKA Irlandia rodzina epidemia dzieci Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. „My wiedzieliśmy, że do Polski chcemy wrócić”

Trzeba zadbać aby dzieci były zakorzenione w polskiej rodzinie, tej najbliższej, ale też aby znały babcie, dziadków, ciocie, wujków, dalszych i bliższych kuzynów – wylicza Iwona Hyllus, mama trzech córek. Całą rodziną bo blisko 30-tu latach wrócili z Niemiec. „Rodzina to też historia, tradycja, zwyczaje, mnóstwo wspomnień z przeszłości i wspólnych planów na przyszłość” - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina ojczyzna POLSKA tradycja dzieci Małgorzata Frydrych

Biskup Wiesław Lechowicz o polonijnych świętach i tęsknocie za ojczyzną

„Niech ten błogosławiony, wielkanocny czas stanie się dla Was czasem spotkania z Jezusem, mimo dzielących nas z bliskimi odległości i braku możliwości uczestniczenia w liturgii –  życzy Polakom na emigracji bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc emigracja epidemia Polonia Kościół koronawirus Małgorzata Frydrych

Ojciec Kasper Kaproń: Boliwia zabezpiecza się przed epidemią

Za złamanie zakazu wychodzenia z domu można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Boliwia zabezpiecza się przed epidemią koronawirusa wprowadzając restrykcyjne zasady funkcjonowania. "Po zakupy można wyjść raz w tygodniu w wyznaczone dni. W sobotę i niedzielę absolutnie nikt nie może wyjść z domu" - tłumaczy franciszkanin, ojciec Kasper Kaproń”.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus epidemia Boliwia zdrowie Małgorzata Frydrych

Akcja "Laptop dla ucznia". Instytucje i organizacje wspierają zakup laptopów

„Kiedy w domu jest kilkoro dzieci w wieku szkolnym, a rodzice pracują zdalnie, dostęp do komputera jest utrudniony” – mówi Monika Florek Mostowska, wiceprezes Palotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl. Organizacja w ramach akcji „Laptop dla ucznia” planuje zakupić 100 laptopów dla 10 szkół. Problem dostrzegło również Ministerstwo Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  szkoła laptopy edukacja dzieci cyfryzacja Koronawirus w Polsce Małgorzata Frydrych

USA w obliczu epidemii. "Sytuacja staje się dramatyczna"

W Stanach Zjednoczonych z godziny na godzinę przybywa ofiar śmiertelnych i osób zakażonych koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że po Chinach i Europie, to USA będą kolejnym miejscem światowej eskalacji pandemii. „Sytuacja w szpitalach staje się dramatyczna. Brakuje maseczek, kombinezonów ochronnych, respiratorów i miejsc w kostnicach” – relacjonuje z San Diego, Marta Zdzieborska, dziennikarka Tygodnika Powszechnego.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus USA epidemia choroby zakaźne Stany Zjednoczone Ameryka Północna Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. „Wracajcie, to jest kraj dla młodych ludzi”

Franciszek Wiśniewski po 13 latach w Irlandii przyznaje, że po powrocie do kraju największą trudność sprawia mu… język polski. „Od 7. roku życia posługuje się przede wszystkim językiem angielskim. W szkole, wśród rówieśników, a nawet w rozmowach z dziećmi polskich emigrantów” – tłumaczy gość audycji "Kierunek: Polska".
Zobacz więcej na temat:  praca emigracja młodzież rynek pracy Irlandia Małgorzata Frydrych

Kierunek: Polska. Z brytyjskim dyplomem na polskim rynku pracy  

„Na polskim rynku pracy jest dużo biurokracji, skomplikowanych aspektów prawnych i ludzkich przyzwyczajeń, które kształtują codzienne relacje zawodowe, i tego wszystkiego trzeba się nauczyć”. O młodym pokoleniu Polaków, wykształconym za granicą i poza krajem rozpoczynającym pracę zawodową, opowiada Malwina Giełdon.
Zobacz więcej na temat:  praca emigracja studia młodzież edukacja Wielka Brytania POLSKA Małgorzata Frydrych