X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Raport GUS: o 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku

29.11.2021 17:25
O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020. „Podobny efekt obserwowaliśmy po kryzysie z 2008-2009 roku” – ocenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspert rynku pracy.
Audio
  • Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne: praca na polskim rynku pracy.
Zdjęcie ilustracyjne: praca na polskim rynku pracy.Foto: Pixabay

Andrzej Kubisiak podkreśla, że za statystykami stoi wyraźna tendencja remigracyjna z Wielkiej Brytanii. „Brexit, pandemia ikryzys gospodarczy na Wyspach przyczyniły się do zwiększenia fali powrotów Polaków z emigracji. W bardzo krótkim czasie brytyjska gospodarka zmniejszyła się o 300 procent. To jest ogromna różnica, także w poziomie życia. Z drugiej strony pandemia ograniczyła wyjazdy na emigrację w 2020 roku, co dodatkowo powiększyło deficyt pracowników z Polski w Wielkiej Brytanii” – zauważa ekspert.

Ludzie emigrują za pracą, lepszą płacą, czy dziś mogą z tych samych powodów wracać do Polski? „Obecny rynek pracy w Polsce różni się diametralnie od tego z 2004 roku. Mamy kilkuprocentowe bezrobocie a nie kilkudziesięcioprocentowe jak przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. W ofertach pracy można wybierać, pracodawcy chętnie korzystają z doświadczenia zawodowego zdobytego przez pracownika na emigracji. Znajomość języka bądź języków obcych jest dodatkowym atutem. Barierą nadal są zarobki, przynajmniej dwukrotnie niższe niż w krajach wysokorozwiniętych. Niemniej Polacy wracający do kraju jako pierwszy powód wciąż podają chęć połączenia z rodziną, która została w Polsce. W takiej sytuacji ważne jest aby mieć pracę tu, na miejscu, a wysokość zarobków jest dopiero kolejnym czynnikiem” – wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy rozmawiała Małgorzata Frydrych.