Redakcja Polska

Program „Polska za granicą”. Trwa nabór na 2022 rok

27.12.2021 12:05
Bez wkładu własnego, za to z akcentem charytatywnym. Fundacja „Because I can” zachęca kreatywnych Polaków, mieszkających poza granicami do współpracy w 2022 roku. „Polacy żyją i tworzą na emigracji. W codziennym zabieganiu, czasem pomysły i dzieła lądują w szufladzie. A to potencjał, który możemy pokazać światu” - mówi Mariola Turbiarz, inicjatorka programu „Polska za granicą”.
Audio
  • Z Mariolą Turbiarz, założycielką fundacji „Because I can”, o naborze wniosków do programu „Polska za granicą” na rok 2022, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne, polska flaga.
Zdjęcie ilustracyjne, polska flaga.Foto: Pixabay

„Zaczęło się od pokazów mody młodych projektantów. Zaczęliśmy promować nowe marki. Wydarzenia zyskały popularność więc połączyliśmy je ze zbiórkami pieniędzy na cele charytatywne. Polacy na emigracji są aktywni w swoich społecznościach lokalnych. Zakładają polonijne organizacje, inicjują artystyczne projekty. Co więcej, dzieła Polaków mieszkających za granicą, pokazują zarówno ich twórczość, jak również promują polskie korzenie, kulturę, język” - wyjaśnia Mariola Turbiarz.

„Chcemy pokazać działania Polaków na emigracji, efekty ich pracy. Dodatkowo, zintegrować środowisko polonijnych twórców i społeczników. Na koniec roku 2022 planujemy duże wydarzenie, które zbierze i pokaże wszystkie projekty. To będzie wielkie święto Polaków, którym przyszło żyć na emigracji ale pamięć o ojczyźnie noszą w sercu” - podkreśla gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Mariolą Turbiarz, założycielką fundacji „Because I can”, o naborze wniosków do programu „Polska za granicą” na rok 2022, rozmawiała Małgorzata Frydrych.