Polskie Radio
Section05
dofinansowanie

Kłopoty byłego ministra sportu. NIK zawiadamia prokuraturę

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra sportu w poprzednim rządzie, Kamila Bortniczuka. - Nieprawidłowości dotyczą prawie 90 milionów złotych, przyznanych w ramach konkursu "Sport dla wszystkich". "Wiele już widziałem, ale ta skala patologii jest porażająca" - mówił na konferencji prasowej pełniący obowiązki dyrektora delegatury NIK w Białymstoku Janusz Pawelczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka ministerstwo sportu kamil bortniczuk Najwyższa Izba Kontroli

Program "Czyste Powietrze". Nowe wymagania dla pomp ciepła

NFOŚiGW wprowadza zmiany w programie "Czyste Powietrze". Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaznaczono, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NFOŚiGW finanse osobiste ekologia klimat

"Mój Elektryk". Będzie większa szansa na dopłatę do leasingu. Wyjaśniamy

Pula środków na dofinansowanie leasingu pojazdów zeroemisyjnych w ramach programu "Mój Elektryk" została zwiększona o 100 mln zł i w sumie wynosi 600 mln zł - poinformował Bank Ochrony Środowiska. Program skierowany jest do osób fizycznych, przedsiębiorców, rolników indywidualnych, samorządów, fundacji, kościołów i związków wyznaniowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura motoryzacja elektromobilność boś samochody elektryczne

Nitras zablokował wielką inwestycję PZPN. Teraz wyjaśnia. "Decyzja była podjęta z uchybieniem prawa"

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wytłumaczył cofnięcie zgody resortu na wpisanie wniosku PZPN o budowie ośrodka szkoleniowego w Otwocku na listę inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i jej dofinansowanie kwotą ponad 300 mln złotych. - Decyzja została podjęta z uchybieniem prawa - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  PZPN pieniądze inwestycje ministerstwo sportu Sławomir Nitras POLSKA polityka Cezary Kulesza Piłka nożna

Rusza druga edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Będą pieniądze dla miast i na badania naukowe

Rusza kolejne rozdanie Funduszy Szwajcarskich dla Polski. Nasz kraj otrzyma ponad 320 mln franków szwajcarskich na dwa programy - Rozwój Miast oraz Badania Naukowe i Innowacje. Szwajcaria, chociaż nie jest członkiem Unii Europejskiej, wspiera rozwój kilkunastu państw Wspólnoty (w tym Polski) poprzez specjalną pulę funduszy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Niemiecki rząd wspiera biznes. Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro. Ekonomiści: spółka jest słabo zarządzana

Po trwających kilka tygodni negocjacjach ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną - poinformował portal Tagesschau. "Fakt wspierania Siemens Energy gwarancjami państwowymi - mimo krytycznych głosów ze strony ekonomistów - wynika prawdopodobnie ze znaczenia firmy dla transformacji energetycznej" - komentuje "Handelsblatt".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy energetyka siemens pomoc

Dodatkowe profity dla gmin w programie "Czyste Powietrze". Dopłata za pomoc przy wniosku

Za pomoc w bieżącej realizacji wniosków w programie "Czyste Powietrze" gminy otrzymają dodatkową dopłatę; na ten cel zarezerwowano 121 mln zł - poinformował wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Podkreślił, że samorządy muszą się spieszyć, by skorzystać z tych środków, bowiem muszą zgłosić swój akces do programu do końca 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NFOŚiGW ekologia ochrona środowiska samorząd POLSKA społeczeństwo

Komisja Europejska stawia na rozwój chmury obliczeniowej. Trzy polskie projekty ze zgodą na wsparcie publiczne

Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu wsparcia publicznego trzem polskim projektom chmurowym (IPCEI). Chodzi o projekty realizowane przez Cloud Ferro, Oktawave i Atende Industries. KE zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości do 1,2 mld euro na europejski projekt chmury obliczeniowej. Celem jest zwiększenie zaangażowania unijnego biznesu w ten sektor.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja chmura obliczeniowa Komisja Europejska Unia Europejska Ministerstwo Cyfryzacji