X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Marta Berdzik o byciu pełnoetatową babcią przez ocean

30.01.2022 16:05
„Moja córka wyszła za mąż za Meksykanina i podążając za głosem serca, wyjechała z Polski. Mają dwoje dzieci: Krzysia i Ludwikę. I tak na przekór geograficznej odległości, różnicy czasu a ostatnio również pandemii i izolacji społecznej, jestem pełnoetatową babcią” - mówi Marta Berdzik, mama Polki na stałe mieszkającej w Meksyku.
Audio
  • O byciu pełnoetatową babcią, pomimo kilometrów, Marta Berdzik opowiedziała Małgorzacie Frydrych.
Życzenia dla Marty Berdzik od wnuczka Krzysia z Meksyku.
Życzenia dla Marty Berdzik od wnuczka Krzysia z Meksyku.Foto: Kinga Berdzik de Ortiz

Opanowałyśmy z córką do perfekcji komunikację z wykorzystaniem współczesnej techniki. Niemalże codziennie rozmawiamy około godziny 17.00 polskiego czasu. W Meksyku dochodzi wówczas 10.00 rano. Pomiędzy rozmowami, wysyłamy przez komunikatory wiadomości tekstowe, zdjęcia, filmiki. W nocy Kinga nagrywa dla mnie wiadomości, które rano odsłuchuję” - wyjaśnia Marta Berdzik.

Oczywiście tęsknię zawsze, jak to matka za córką. Zwłaszcza w momentach trudnych, jak choroby czy wypadki, odległość nam ciąży. Kiedy rodził się pierwszy wnuk, poleciałam do Meksyku. Podczas narodzin wnuczki, zostaliśmy z mężem w Polsce, czuwaliśmy całą noc i czekaliśmy na wieści od zięcia. Na szczęście Meksykanie są bardzo rodzinni. Do szpitala zjeżdża się cała rodzina, czasem nawet trzydzieści osób. To nam dodawało otuchy, że ona nie jest tam sama” - wspomina gość audycji „Kierunek: Polska”.

Marta Berdzik podkreśla, że dobra komunikacja dziadków z wnukami na odległość zależy przede wszystkim od rodziców. „Córka z zięciem bardzo dbają abyśmy byli obecni w życiu naszych wnuków. Córka uczy dzieci śpiewać okolicznościowe piosenki po polsku np. „Sto lat”. Krzysiu, starszy wnuczek recytuje wierszyki. Wspólnie robią dla nas laurki, zdjęcia, nagrywają filmiki. My, dziadkowie, mówimy do nich po polsku. Opowiadamy o rodzinnych i polskich tradycjach, zwyczajach, kulturze. I oczywiście, odwiedzamy się! To dopiero dopełnienie codziennych rozmów on-line i radość bycia razem” - zaznacza.

O byciu pełnoetatową babcią pomimo kilometrów Marta Berdzik opowiedziała Małgorzacie Frydrych.