Redakcja Polska

Spotkanie z Sabiną Poulsen z Wysp Owczych. „Trzeba dzielić się dobrą energią”

27.11.2022 14:30
Wspiera Polaków przyjeżdżających do pracy na Wyspy Owcze w codziennych sprawach. „Tłumaczę dokumenty, chodzę z Polakami do urzędu czy do lekarza. Najtrudniejsze są wizyty w szpitalu. Najsmutniejsze, gdy jestem wzywana przez policję do aresztu. Ale jadę, bo tylko tłumacząc na oba języki, mogę realnie pomóc w wyjaśnieniu lub rozwiązaniu zaistniałej sytuacji” - mówi Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.
Audio
  • Z Sabiną Poulsen, Polką mieszkającą na Wyspach Owczych, laureatką tegorocznej edycji konkursu Osobowość Polonijna Roku rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.
Sabina Poulsen, Polka mieszkająca na Wyspach Owczych, laureatka tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku.Foto: arch. Sabiny Poulsen

Czasem wracam z takich wizyt w szpitalu i zwyczajnie płaczę. Bo jedyne, co mogę zrobić to przetłumaczyć słowa lekarza” - przyznaje Sabina Poulsen. Pamiętam jak pewnego razu po takiej wizycie, lekarka z oddziału ratunkowego zapytała mnie kto mi pomaga w radzeniu sobie z tymi trudnymi informacjami. Odpowiedziałam, że moją pomocą jest to, że za często na oddziale ratunkowym nie bywam. Uświadomiła mi jednak, jak ważne jest bycie razem w sytuacjach kryzysowych, wzajemne sobie pomaganie. Ale są też trudne sprawy, które kończą się pozytywnie. Przykładem jest długi i skomplikowany formalnie proces starania się o świadczenie emerytalne dla Polaka pracującego na Wyspach. Udało się ją pozyskać i ustabilizować sytuację życiową naszego rodaka – wspomina Polka.

Długo o tym myślałam, przyznaje brakowało mi trochę odwagi, ale w tym roku podjęłam decyzję – u mnie w domu odbędzie się polska wigilia, dla naszych rodaków, którzy zostają z powodu pracy na Wyspach w tym czasie. Nikt nie powinien być sam na Boże Narodzenie. Po spotkaniach z Polkami u mnie na kawie wiem, że możliwość posługiwania się językiem polskim, dzielenie doświadczeniem, dobrymi radami i czasem w towarzystwie rodaków jest bezcenna. Trzeba dzielić się dobrą energią – przekonuje gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Sabiną Poulsen, Polką mieszkającą na Wyspach Owczych, laureatką tegorocznej edycji Konkursu Osobowość Polonijna Roku, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.