Redakcja Polska

Anna Sobczyńska: warto wrócić do Polski, nie dzielą nas już kilometry, samoloty

02.06.2023 11:22
Rodzina, przyjaciele, tęsknota za Lubelszczyzną – to tylko kilka powodów z długiej listy, dla których warto było zostawić za sobą Irlandię Północną i wrócić do Polski – przyznaje Anna Sobczyńska, po 11 latach spędzonych na emigracji. I dodaje, że powrót do siebie, do domu to spełnienie własnych aspiracji i marzeń.
Audio
  • Z Anną Sobczyńską o budowaniu nowego życia po powrocie z emigracji w starym domu po babci na Lubelszczyźnie rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Wyremontowany dom po babci na Lubelszczyźnie Anny Sobczyńskiej.
Wyremontowany dom po babci na Lubelszczyźnie Anny Sobczyńskiej.Foto: Anna Sobczyńska

W końcu musieliśmy przestać się bać utraty gotówki co tydzień wpływającej na konto, podjąć decyzję i coś ze sobą zrobić. To pozorne bezpieczeństwo materialne, realnie poza finansami nic w naszym życiu nie zmienia. Postanowiliśmy wrócić do Polski i dać sobie rok czasu, by odkryć czy uda się nam zaaklimatyzować po tylu latach. Później okazało się, że ten moment powrotu był bardzo ważny. Miałam czas dla mamy, która zachorowała i niestety zbyt szybko jej zabrakło. Moi bracia przyjechali, kiedy stan mamy był już bardzo zaawansowany i zabrakło im tego czasu dla siebie – wspomina Anna Sobczyńska.

Życie toczyło się dalej. Spontanicznie zaczęliśmy remont domu po babci. Chcieliśmy, żeby ten dom spełniał jeszcze swoją funkcję. Chcieliśmy podtrzymać historię tego miejsc. Babcia wychowała w nim pięć półsierot, dysponując skromnymi środkami i wszyscy wyrośli na dobrych, porządnych ludzi. To był impuls. Stwierdziliśmy, że my też możemy tak i tu funkcjonować, nawet jeśli materialnie będziemy żyć skromniej niż za granicą. Będziemy u siebie, z własnym widokiem za oknem i dodatkowo z pięknym, lubelskim krajobrazem. Zaczęliśmy również hodować kury – mówi gość audycji Kierunek Polska.

Z Anną Sobczyńską o budowaniu nowego życia po powrocie z emigracji w starym domu po babci na Lubelszczyźnie rozmawiała Małgorzata Frydrych.

 

Na audycję Kierunek Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.