Redakcja Polska

Ceny nieruchomości 2023. „Na tę chwilę rynek mamy korzystny”

20.09.2023 11:24
Ceny mieszkań mamy niższe w porównaniu do rynków europejskich, chociaż one bardzo mocno pną się do góry. Przykładowo, budowa domu w ciągu ostatnich pięciu lat zdrożała o 76 procent. Jeżeli ktoś zastanawia się nad powrotem to lepiej żeby to zrobił niebawem. Na tę chwilę rynek mamy korzystny – mówi Artur Krawiec, Polak z doświadczeniem emigracyjnym, właściciel agencji nieruchomości.
Audio
  • Z Arturem Krawcem, Polakiem z doświadczeniem emigracyjnym, właścicielem agencji nieruchomości o możliwościach zakupu mieszkania, domu czy ziemi w Polsce po powrocie z emigracji, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Ceny nieruchomości 2023. Na tę chwilę rynek mamy korzystny - mówią eksperci.
Ceny nieruchomości 2023. „Na tę chwilę rynek mamy korzystny” - mówią eksperci. Foto: shisu_kashutterstock

Po dłuższym okresie czasu,  w tym roku po raz pierwszy obniżono stopę referencyjną, co oznacza, że zwiększyło się zapotrzebowanie na kredyty. Dla porównania, program Kredyt 2 procent przez osiem tygodni obowiązywania odnotował już ponad 36 tysięcy wniosków. Jak weźmiemy pod uwagę, że program obsługują tylko cztery banki w Polsce, to wiemy, że one są teraz bardzo mocno obciążone pracą, co wydłuża czas procedowania. Natomiast ceny najniższe były w okolicy marca 2022 roku, kiedy stopy procentowe szły do góry. W ostatnim czasie ceny się dość gwałtownie zmieniają. W Krakowie przez ostatni rok ceny wzrosły o 25 procent, w Trójmieście 22 procent a na Śląsku 14 procent. Ceny nadal będą rosły, ponieważ jest to uwarunkowane unijnymi wymogami,  które będziemy musieli spełnić w zakresie energooszczędności – przybliża sytuację mieszkaniową w Polsce Artur Krawiec, Polak z doświadczeniem emigracyjnym, właściciel agencji nieruchomości.

Banki wychodzą naprzeciw osobom, które kupują nowe mieszkania spełniające kryteria energooszczędności. Te oferty kredytowe, na tak zwane „zielone mieszkania”, są bardzo korzystne. Rynek wtórny mieszkań jest kosztowniejszy i na etapie zakupu nieruchomości, a także później, gdy rozpoczniemy remont i podejmiemy wysiłek aby starsze pomieszczenie czy starszy budynek poddać termomodernizacji. Pamiętajmy, że w 2030 roku wszystkie budynki, także te starsze będą musiały uzyskać opinię zero emisyjności, co najmniej E a następnie D. Pojawiły się w Polsce programy rządowe wspierające takie działania, jak Kredyt 2 procent, Czyste Powietrze , Ciepłe mieszkanie czy Mój prąd. Także jest możliwość dostosowania tych nieruchomości ze znacznym wsparciem samorządów bądź firm specjalizujących się w realizacji i wdrażaniu wspomnianych programów – zaznacza gość audycji Kierunek Polska.  

Z Arturem Krawcem, Polakiem z doświadczeniem emigracyjnym, właścicielem agencji nieruchomości o możliwościach zakupu mieszkania, domu czy ziemi w Polsce po powrocie z emigracji, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.