Polskie Radio
Section05
nieruchomości

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty - reportaż "Miejsce do życia" [POSŁUCHAJ]

Wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie od lat 60. do początku lat 90. Do dziś mieszkania w blokach z wielkiej płyty cieszą się popularnością ze względu na to, że często na niewielkim metrażu mamy wiele pokoi, w okolicy są punkty usługowe, przedszkola i szkoły, a samo osiedle jest dobrze skomunikowane z resztą miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Joanna Bogusławska mieszkanie nieruchomości

"Żądza pieniądza". Jak działają sprawcy lichwy mieszkaniowej? [POSŁUCHAJ]

Reportaż o procederze lichwy mieszkaniowej, utraconych nieruchomościach i zaangażowanych w te oszustwa urzędnikach państwowych - notariuszach. – To opowieść o ludzkich kłopotach i naiwności i tych, którzy z niej żyją. Opowieść o łatwowierności i żądzy pieniądza – mówił, zapraszając na audycję, jej autor Adam Bogoryja-Zakrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca pożyczka nieruchomości oszustwa oszustwo

Ceny nieruchomości 2023. „Na tę chwilę rynek mamy korzystny”

Ceny mieszkań mamy niższe w porównaniu do rynków europejskich, chociaż one bardzo mocno pną się do góry. Przykładowo, budowa domu w ciągu ostatnich pięciu lat zdrożała o 76 procent. Jeżeli ktoś zastanawia się nad powrotem to lepiej żeby to zrobił niebawem. Na tę chwilę rynek mamy korzystny – mówi Artur Krawiec, Polak z doświadczeniem emigracyjnym, właściciel agencji nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Mieszkanie Plus mieszkanie dla młodych mieszkanie nieruchomości kredyt mieszkaniowy Małgorzata Frydrych

NBP oszacował wartość nieruchomości w Polsce. "Efekty budownictwa mieszkaniowego osiągnęły rekordowy poziom"

Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2022 r. wyniosła ok. 6,5 bln zł, wobec 5,8 bln zł na koniec 2021 r. - poinformował Narodowy Bank Polski. Dodano, że "efekty budownictwa mieszkaniowego mierzone liczbą mieszkań przekazanych do eksploatacji w 2022 r. w Polsce osiągnęły rekordowy poziom".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny NBP nieruchomości mieszkania

Anna Dumańska o przeprowadzce z Wielkiej Brytanii do Sandomierza

Po 17 latach na emigracji nie planowaliśmy powrotu do Polski. Czasem pojawiała się w rozmowach możliwość przeniesienia się w cieplejsze regiony Europy ale sprawy tak się poukładały, że pojawiła się i taka opcja, powrotu do kraju. Na początku nieśmiała, zaczęła nabierać realnych kształtów i ram czasowych. Zaczęliśmy przeglądać oferty nieruchomości w Polsce. Miałam bardzo konkretne oczekiwania odnośnie domu, ziemi. I kiedy traciliśmy już nadzieję, że uda się znaleźć coś konkretnego i w granicach naszych zasobów finansowych, wyświetlił się mi w internecie ten właściwy dom. On nas znalazł – wspomina powrót z Wielkiej Brytanii Anna Dumańska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa ekonomia rolnictwo praca rynek pracy Sandomierz Wielka Brytania nieruchomości Małgorzata Frydrych

Ceny mieszkań w powiatach turystycznych szybują. Można znaleźć jednak też perełki

Ceny mieszkań czy apartamentów w miejscowościach turystycznych sięgają 16 tys. PLN za 1 m kw. Najdroższe nieruchomości są w Tatrach oraz w województwie zachodniopomorskim. Za dom w Zakopanem trzeba zapłacić o 0,5 mln PLN więcej niż w Warszawie. Na tym tle Mazury, Beskidy czy Bieszczady wciąż są tanią alternatywą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA nieruchomości mieszkania na wynajem mieszkania

Komunikat komisji weryfikacyjnej ws. warszawskich nieruchomości. Sprawdź szczegóły

Komisja Weryfikacyjna wydała decyzję ws. dotyczącej nieruchomości przy ul. Kolskiej 2/4 w Warszawie, na mocy której stwierdziła nieważność decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z 27 sierpnia 2015 r., zmienionej decyzją Prezydenta m.st. Warszawy z 20 listopada 2015 r., w całości. Komisja dostrzegła, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ skierowana została do osoby, która nie żyła w dacie jej wydania.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa prezydent POLSKA nieruchomości budownictwo reprywatyzacja

Program "Przyjazne osiedle". Wiceminister rozwoju: kwota, którą szacujemy w pierwszym roku, to 5 mld zł

- Ułatwienia i dostępność dla mieszkańców. To są konkrety, z którymi do nich wychodzimy - mówiła w audycji "W samo południe" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, odnosząc się do polityki mieszkaniowej rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Henryk Szrubarz polityka kampania wyborcza budownictwo mieszkania nieruchomości mieszkanie dla młodych rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Rozwoju

TYLKO U NAS "Przyjazne osiedle". Zapytaliśmy mieszkańców blokowisk o program PiS. "Remonty są potrzebne"

- Oczywiście, że są potrzebne remonty. Najbardziej są potrzebne windy, bo to jest osiedle emerytów. Piwnice, klatki schodowe - to wszystko powinno być odnowione - mówiła w rozmowie z reporterem Informacyjnej Agencji Radiowej mieszkanka jednego z blokowisk w Tomaszowie Mazowieckim. W tym mieście, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zaprezentował szczegóły programu "Przyjazne Osiedle".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mieszkanie infrastruktura mieszkania nieruchomości Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo

Kupujący pierwsze mieszkanie nie zapłacą od 31 sierpnia podatku od czynności cywilnych prawnych PCC

Ulga podatkowa z tytułu PCC, czyli od czynności cywilnoprawnych, dotyczy kupna mieszkania z rynku wtórnego, pod warunkiem, że to pierwsze mieszkanie - powiedział dr Marcin  Lachowicz dyrektor departamentu polityki podatkowej Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie nieruchomości podatek od nieruchomości

ANALIZA Chińska gospodarka spowalnia. Odczuje to również Europa

Chińska gospodarka o wartości 18 bilionów dolarów stoi przed wyzwaniami, takimi jak spadające ceny, malejący eksport i kryzys na rynku nieruchomości. Więcej niż jedna piąta młodych ludzi pozostaje bez pracy, a konsumenci są nastawieni pesymistycznie. Spowolnienie w Chinach wpłynie również na Europę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT praca Chiny nieruchomości pkb strefa euro COVID-19 Rosja Unia Europejska USA

Program "Pierwsze mieszkanie". Minister Buda: podpisano już ponad tysiąc umów na zakup nieruchomości

W rządowym programie "Pierwsze mieszkanie" podpisano 1192 umowy i przeprowadzono ok. 1000 transakcji zakupu nieruchomości - przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że założono też 84 konta mieszkaniowe z premią za oszczędzanie, na których jest ok. 1,5 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rozwoju Waldemar Buda nieruchomości mieszkanie kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy banki POLSKA