Redakcja Polska

Raport GUS: o 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku

29.11.2021 17:25
O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020. „Podobny efekt obserwowaliśmy po kryzysie z 2008-2009 roku” – ocenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspert rynku pracy.
Audio
  • Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne: praca na polskim rynku pracy.
Zdjęcie ilustracyjne: praca na polskim rynku pracy.Foto: Pixabay

Andrzej Kubisiak podkreśla, że za statystykami stoi wyraźna tendencja remigracyjna z Wielkiej Brytanii. „Brexit, pandemia ikryzys gospodarczy na Wyspach przyczyniły się do zwiększenia fali powrotów Polaków z emigracji. W bardzo krótkim czasie brytyjska gospodarka zmniejszyła się o 300 procent. To jest ogromna różnica, także w poziomie życia. Z drugiej strony pandemia ograniczyła wyjazdy na emigrację w 2020 roku, co dodatkowo powiększyło deficyt pracowników z Polski w Wielkiej Brytanii” – zauważa ekspert.

Ludzie emigrują za pracą, lepszą płacą, czy dziś mogą z tych samych powodów wracać do Polski? „Obecny rynek pracy w Polsce różni się diametralnie od tego z 2004 roku. Mamy kilkuprocentowe bezrobocie a nie kilkudziesięcioprocentowe jak przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. W ofertach pracy można wybierać, pracodawcy chętnie korzystają z doświadczenia zawodowego zdobytego przez pracownika na emigracji. Znajomość języka bądź języków obcych jest dodatkowym atutem. Barierą nadal są zarobki, przynajmniej dwukrotnie niższe niż w krajach wysokorozwiniętych. Niemniej Polacy wracający do kraju jako pierwszy powód wciąż podają chęć połączenia z rodziną, która została w Polsce. W takiej sytuacji ważne jest aby mieć pracę tu, na miejscu, a wysokość zarobków jest dopiero kolejnym czynnikiem” – wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy rozmawiała Małgorzata Frydrych.