Redakcja Polska

Piotr Czyżewski: za granicą wyzbyłem się kompleksu, że jestem z gorszej części Europy

29.01.2023 11:09
Emigracja wyleczyła mnie z tej pedagogiki wstydu, którą serwowały i serwują nam pewne środowiska w Polsce, że pochodzimy z gorszej części Europy, z gorszego kraju, z gorszego narodu. Zobaczyłem jacy tam ludzie żyją. Niczego nam nie brakuje – mówi Piotr Czyżewski, Polak, który wraz z rodziną wrócił z Irlandii.
Audio
  • Z Piotrem Czyżewskim o powrocie z Irlandii i pedagogice wstydu, która wypycha Polaków za granicę rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Człowiek w podróży. Zdjęcie ilustracyjne.
Człowiek w podróży. Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Joshua Woroniecki z Pixabay

Przyjeżdżali do nas znajomi i mówili, że mieszkamy w pięknym, irlandzkim miasteczku. Tak ono było ładne ale nie tu moja babcia ukrywała Żydów, nie o to miejsce walczył mój dziadek. Nie byłem częścią historii tego miejsca. I dlatego, chyba nigdy, na emigracji się nie zintegrowałem ze społecznością lokalną. Może dlatego, że wyjechaliśmy za pracą ale bez przekonania, że chcemy ojczyznę opuszczać z takiego powodu. Ale taki był wówczas rynek pracy. Żona dostała propozycję nie do odrzucenia – albo ją zwalniają albo przenoszą do siedziby w Dublinie. Mieliśmy małe dziecko, ulegliśmy potrzebie chwili – wspomina Piotr Czyżewski.

Na emigracji urodziło się dwoje naszych dzieci. Osobiście dopilnowałem, żeby nauczyły się czytać i pisać po polsku. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś kto jest Polakiem nie mówił po polsku. Zadbałem aby moi synowie przeczytali wszystkie polskie lektury szkolne. W domu mówiliśmy po polsku. Między innymi dzięki temu moje dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z przeprowadzką do Polski, ze zmianą systemu edukacji. Zapisaliśmy je do szkoły dwujęzycznej, która rozumie i odpowiada na potrzeby dzieci emigrantów. A do tego mają jeszcze babcię, dziadka. Mieszkamy w Warszawie, mogą korzystać z zasobów dużego miasta. To była bardzo dobra decyzja – przekonuje gość audycji Kierunek Polska.

Z Piotrem Czyżewskim, o powrocie z Irlandii i pedagogice wstydu, która wypycha Polaków za granicę, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.