Redakcja Polska

Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica

09.08.2023 17:57
Nie traktuj emigracji śmiertelnie poważnie, planując ją z linijką w ręku. Czasem lepiej dać się ponieść chwili: próbować, doświadczać, sprawdzać, co się lubi, a czego nie. Może wyjeżdżając, odkryjesz swoje wymarzone miejsce na ziemi, takie, w którym trawa jednak jest bardziej zielona, a słońce świeci mocniej. Co nie oznacza, że nie powinniśmy być przygotowani na realia danego miejsca, gdzie się wybieramy – przekonuje Ewelina Gac, autorka „Poradnika dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica”.
Audio
  • Z Eweliną Gac, autorką „Poradnika dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica” rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica - zdjęcie ilustracyjne.
Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica - zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com Song_about_summer

Jeśli ktoś zastanawia się nad zmianą w swoim życiu i wyjazdem za granicę warto mieć pomysł gdzie chcę pojechać i z jakich powodów. A później zadać sobie pytania jak znaleźć mieszkanie i pracę oraz co warto wiedzieć o prawie, finansach i dokumentach? Odpowiedzi na nie to nie tylko zaspokojenie ciekawości ale również polisa ubezpieczeniowa, że nasz wymarzony kraj nas nie rozczaruje na wstępie. Ta książka to właśnie rozmowy z Polkami i Polakami mieszkającymi za granicą. Opowiadają, jak wygląda życie emigranta w praktyce: zarówno to stresujące, związane z pracą, mieszkaniem, ubezpieczeniem, opieką zdrowotną, wychowaniem dzieci, cenami, ale także to związane z relaksem, wakacjami i codziennymi przyjemnościami. I co istotne, moi rozmówcy, to osoby, które wyemigrowały wciągu ostatnich 10 lat. Zatem czytelnicy mogą liczyć na aktualny ogląd sytuacji w danym kraju – mówi Ewelina Gac, autorka „Poradnika dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica”.

Dzisiejsza emigracja różni się zasadniczo od tej po 2004 roku, kiedy brak pracy w Polsce zmuszał ludzi do wyjazdu z kraju. Obecnie emigrujemy, by poprawić nasze życie, lepiej zarabiać lub mieć bardziej rozwojową pracę, uczyć się języków, poznawać świat lub w poszukiwaniu lepszej pogody. Jednak po ogarnięciu spraw codziennych, bieżących przychodzi również to pytanie: jak poradzić sobie z tęsknotą za rodziną, krajem, kulturą, językiem a nawet jedzeniem? Świadomość, że odległość od bliskich i domu będzie wyzwaniem w naszej emigracyjnej codzienności ułatwia zmierzenie się z tymi emocjami – zauważa gość audycji Kierunek Polska.

Z Eweliną Gac, autorką „Poradnika dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica” rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.