Redakcja Polska

"Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019". 75 lat obecności Polaków na Antypodach

31.10.2019 18:32
Byłą nazywana "Małą Polską" - Pahiatua, nowozelandzka miejscowość która w czasie II wojny światowej stałą się domem dla kilkuset polskich dzieci. Upamiętniając tamte wydarzenia w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otworzono wystawę Ambasady Nowej Zelandii "Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019".
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Holandii, polskim uczestnictwie w badaniu kosmosu, historii Polaków w Nowej Zelandii i akcji "Polak z sercem" [posłuchaj]
Wystawa Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019
Wystawa "Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019"Foto: wspolnotapolska.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez żołnierzy I Polskiej Dywizji Pancernej, dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wraz z królem Niderlandów Wilhelmem-Aleksandrem oddał hołd polskim żołnierzom. W holenderskim Rotterdamie, zostało podpisane także porozumienie pomiędzy Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i Portem Rotterdam. To wydarzenie zakończyło dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Królestwie Niderlandów.

Rozmawiamy także z gen. Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym Polakiem w kosmosie, o polskim udziale w badaniu kosmosu.

W naszym programie odwiedzamy również Londyn, gdzie odbył się V Polish Tech Day.

Zapraszamy również na wystawę fotograficzną "Podróż Nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019". W siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Warszawie otwarto wystawę poświęconą losom ponad siedmiuset "polskich dzieci z Pahiatua". W czasie II wojny światowej, wraz z Armią gen. Władysława Andersa, jechały z Syberii przez Liban by osiedlić się w Nowej Zelandii. 

Ambasador Nowej Zelandii w Polsce Mary Patricia Thurston zauważyła, że "jest wiele rodzin w Nowej Zelandii, które mają powiązania z polskimi dziećmi z Pahiatua, na przykład moja mama gościła dwoje dzieci, stąd mam poniekąd bezpośrednie doświadczenie tamtych wydarzeń".

W wernisażu wzięli udział potomkowie i uczestnicy tego polskiego exodusu m.in. Aleksandra Kulak która jako dziecko trafiła do Pahiatua, czy też córka jednej z emigrujących dziewczynek, Maria Krzykowska, mieszkająca na stałe w Nowej Zelandii.

Do dzisiaj żyje około 250 polskich "dzieci z Pahiatua". Niemal wszyscy wspominają ogromną otwartość i bezinteresowną pomoc, z jaką spotkali się w Nowej Zelandii. Na podkreślenie zasługuje troska władz o zachowanie tożsamości kulturowej małych emigrantów. Jak przypomina Andrzej Grzeszczuk, kurator wystawy z ramienia "Wspólnoty Polskiej", "powstały tam szkoły, stowarzyszenia kulturalne, polskie duszpasterstwo słowem niezbędne warunki do utrzymania narodowej świadomości".

W naszym magazynie mówimy też o akcji "Polak z sercem" adresowanej do naszych rodaków na Białorusi i Ukrainie. 

Akcję, od 11 do 24 listopada, już po raz drugi przeprowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ma ona na celu wesprzeć polskie środowiska na Białorusi i Ukrainie i pokazać, że nie jesteśmy obojętni na ich potrzeby, że mimo oddalenia pamiętamy, współczujemy i pomagamy - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, ksiądz Andrzej Lubowicki, generalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dorota Glica dodała, że w ubiegłym roku dzięki zbiórce zgromadzono ponad 11 ton produktów, przede wszystkim żywność i środki chemiczne, które zostały przekazane potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim.

Dary trafiły również między innymi do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Braci Albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach.

W tym roku, na prośbę prowadzących polskie świetlice na Białorusi, będą zbierane także materiały papiernicze, biurowe i gry, które pomogą w wyposażeniu i sprawnym funkcjonowaniu tych placówek.

Partnerami akcji są: Caritas Lwów oraz Caritas Grodno, które będzie wspomagać KSM za granicą; Caritas Polska, która uruchomi tzw. sms charytatywny, dla chcących tą formą wesprzeć akcję, Radio Warszawa oraz Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Patronat nad akcją ma także Polskie Radio dla Zagranicy. O akcji "Polak z sercem", z jej organizatorami z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

„Młody Weiss” to tytuł wystawy prezentowanej w Rydze, którą przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W stolicy Łotwy pokazano obrazy z unikatowej kolekcji warszawskiego muzeum, które zgromadziło dzieła słynnego polskiego malarza z przełomu 19 i 20 wieku. Ekspresjonista Wojciech Weiss związany był z Młodą Polską. Z kuratorką wystawy rozmawiała  Ewa Plisiecka.

W naszym programie, w cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypomnimy postać abp. Antoniego Baraniaka, który był zaufanym sekretarzem prymasów Polski, najpierw Augusta Hlonda, po jego śmierci, Stefana Wyszyńskiego. Był więziony i torturowany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Pośmiertnie został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas