Polskie Radio
Section05
Antoni Baraniak

Abp Antoni Baraniak. Dlaczego nazywamy go "niezłomnym" kapelanem?

Abp Antoni Baraniak, decyzją Sejmu, został patronem roku 2024. W tym roku mija 120. rocznica jego urodzin. Czy aresztowanie duchownego w roku 1953 miało wpływ na losy Kościoła katolickiego w Polsce rządzonej przez władze komunistyczne? Czy pochodzenie oraz rodzina arcybiskupa Antoniego Baraniaka miały wpływ na jego formację duchową i patriotyczną?
Zobacz więcej na temat:  Antoni Baraniak Kościół katolicki historia Polski IPN

2024 rokiem abp Antoniego Baraniaka. Hierarcha był brutalnie torturowany przez komunistów

Rok 2024 ogłoszony został przez Sejm rokiem arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Wiąże się on z przeżywaną dokładnie dziś 120. rocznicą urodzin metropolity poznańskiego, niezłomnego obrońcy Kościoła i Polski wobec prześladowań komunistycznych. Był sekretarzem prymasów - kardynała Stefana Wyszyńskiego i kardynała Augusta Hlonda.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Baraniak Kościół katolicki Sejm POLSKA społeczeństwo

"Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019". 75 lat obecności Polaków na Antypodach

Byłą nazywana "Małą Polską" - Pahiatua, nowozelandzka miejscowość która w czasie II wojny światowej stałą się domem dla kilkuset polskich dzieci. Upamiętniając tamte wydarzenia w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otworzono wystawę Ambasady Nowej Zelandii "Podróż nadziei. Polskie dzieci z Pahiatua. Nowa Zelandia 1944-2019".
Zobacz więcej na temat:  Polonia Breda Andrzej Duda Antoni Baraniak Londyn Polacy na Białorusi