X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla

14.12.2019 08:30
Laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Uroczystość była zwieńczeniem trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego, w czasie którego Olga Tokarczuk wygłosiła wykład zatytułowany "Czuły narrator".
Audio
  • W magazynie m.in. o Gali Noblowskiej w Sztokholmie, publikacji "Listy Ładosia" i rajdzie charytatywnym Caritas Polska [posłuchaj]
Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę Nobla
Olga Tokarczuk odbiera Literacką Nagrodę NoblaFoto EPA/Jonas Ekstromer

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wręczenie Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Oldze Tokarczuk. Pisarka odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Per Waesterberg z Akademii Szwedzkiej złożył laureatce gratulacje w języku polskim. Powiedział, że Olga Tokarczuk w swojej twórczości przekazała między innymi historię Polski leżącej na skrzyżowaniu kultur. Jak podkreślił, polska literatura "błyszczy w Europie – ma w swoim dorobku już kilka Nagród Nobla, a teraz przyszła pora na kolejną, tym razem dla pisarki o światowej renomie i niezwykle rozległym wachlarzu zainteresowań, łączącej w swej twórczości elementy poezji i humoru". - Olga Tokarczuk jest wirtuozem w kreowaniu postaci, potrafi uchwycić je w momencie ich ucieczki od codziennego życia. Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny: "o nieznośnej i ogromnej osobliwości tego świata" - wyjaśnił Per Waesterberg. - Jej powieść "Bieguni" to niezwykle różnorodny opis podróży, poruszania się po pasażerskich poczekalniach i hotelach, to spotkanie z bohaterami, o których wiemy bardzo niewiele, a także zbiór pojęć ze słowników, baśni i dokumentów. Tokarczuk wzajemnie przeciwstawia naturę i kulturę, rozum i szaleństwo, męskość i kobiecość, z prędkością sprintera przekracza społecznie i kulturowo wytworzone granice - podkreślił.

Uroczystość była zwieńczeniem trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego, w czasie którego Olga Tokarczuk wygłosiła wykład zatytułowany "Czuły narrator".

Prezydent Andrzej Duda przedstawił wyniki dorocznego konkursu "Startupy w Pałacu”. To akcja promująca młode polskie przedsiębiorstwa gotowe do ekspansji na rynki zagraniczne. W Pałacu Prezydenckim był Michał Fedusio.

Instytut Pileckiego opublikował „Listę Ładosia” - to nazwiska ponad 3200 osób, które dzięki polskim dyplomatom otrzymały fałszywe paszporty. Blisko 800 z nich przeżyło Holokaust. "Lista Ładosia", która jak zapowiedzieli jej twórcy będzie w dalszym ciągu uzupełniana, to naukowo opracowany imienny spis posiadaczy paszportów kilku krajów latynoamerykańskich, także zaświadczeń o obywatelstwie części z tych państw, wystawionych osobom pochodzenia żydowskiego przez Poselstwo RP w Szwajcarii we współpracy z organizacjami żydowskimi. Posiadanie tych dokumentów uratowało przed śmiercią część Żydów, którzy w okresie II wojny światowej byli systematycznie i masowo wywożeni przez niemieckich nazistów do obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Szczegóły w naszym programie.

Rozmawiamy także o "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Mija właśnie 30 lat od powstania filmów.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Zofią Lis-Kozłowską, która powróciła z emigracji w Irlandii.

Reprezentacja wybitnych polskich sportowców, pod egidą Caritas Polska, pojedzie trasą dawnego Dakaru z Misją Uratuję Cię.

5 stycznia 2020 roku wyruszy rajd charytatywny Africa Eco Race 2020. Załoga rajdu, pokonując 6 tysięcy kilometrów z Monte Carlo do Dakaru, będzie promować stronę internetową Caritas Polska uratujecie.pl. Rajdowcy przekażą także 20 ton mleka w proszku dla głodujących dzieci, podopiecznych ośrodka misyjnego w Senegalu.

Uczestnicy rajdu to legendy sportu motorowego Adam Czachor i Marek Dąbrowski świętujący 20. rocznicę pierwszego startu w rajdzie Paryż - Dakar. Adam Czachor kilka razy znalazł schronienie w ośrodku misyjnym na przedmieściach Dakaru, kierowanym przez siostrę urszulankę Ksawerę Michalską. Teraz rajdowcy chcą promować ideę pomagania osobom chorym i doświadczonym przez los. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

W naszym programie audycja z cyklu Język polski bez granic. Rozmawiamy o kulturze języka polskiego, o tym w jaki sposób się komunikujemy.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.