X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Marszałek Tomasz Grodzki: Senat X kadencji wzmocni rolę opiekuna Polonii

20.12.2019 18:36
"Chciałbym zapewnić, że Senat nie tylko nie wyrzeknie się przypisanej mu roli opiekuna Polonii, ale będzie starał się ją rozwijać tak mocno jak to tylko będzie możliwe. Dla mnie, jakbym miał zarysować linię postępowania w X kadencji Senatu RP, to głównym celem będzie szukanie tego co dla różnych grup polonijnych jest najważniejsze" - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia dla Zagranicy, marszałek Tomasz Grodzki.
Audio
  • W magazynie m.in. o uroczystościach 75. rocznicy bitwy o Ardeny, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda, opiece Senatu RP nad Polonią i świętach Bożego Narodzenia spędzanych poza granicami kraju [posłuchaj]
Prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP
Prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RPFoto: PAP/Leszek Szymański

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy uroczystości 75. rocznicy bitwy o Ardeny, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda. Prezydent uczcił żołnierzy walczących na froncie zachodnim. -Zaproszenie Polski na uroczystości w Belgii i Luksemburgu to gest, który oddaje honor naszym żołnierzom walczącym w czasie II wojny światowej - mówił prezydent.

W audycji opowiadamy także jak 38. rocznicę wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, obchodziła amerykańska Polonia.

Naszym gościem jest prof. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu RP, który opowiada o zaangażowaniu Senatu w opiekę nad Polonią i przekazuje świąteczno-noworoczne życzenia Polakom na całym świecie.

"Chciałbym zapewnić, że Senat nie tylko nie wyrzeknie się przypisanej mu roli opiekuna Polonii, ale będzie starał się ją rozwijać tak mocno jak to tylko będzie możliwe. Dla mnie jakbym miał zarysować linię postępowania w X kadencji Senatu to głównym celem będzie szukanie tego co dla różnych grup polonijnych jest najważniejsze. Inne problemy ma nasza wspólnota na Wschodzie, inne problemy w Ameryce Północnej, inne w Południowej, a jeszcze inne w Australii czy Nowej Zelandii, a nawet w krajach Azji Południowo-Wschodniej, bo tam też mamy Polonię. I jeszcze jest drugi podział. Musimy pamiętać, że co innego oczekuje od nas starsze pokolenie Polonii, a co innego młodzi Polacy żyjący za granicą" - powiedział w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia dla Zagranicy, marszałek Tomasz Grodzki.

O religijnym i rodzinnym wymiarze świąt Bożego Narodzenia rozmawiamy z o. Michałem Leganem. O świętach na emigracji opowiada zaś Barbara Karpiuk z Chicago.

Polska Wioska Świąteczna już od ośmiu lat aktywnie uczestniczy w zimowym festiwalu, organizowanym w mieście Waterford. W tym roku tradycyjnie nie zabrakło w niej warsztatów piernikowych, w których z chęcią uczestniczą zarówno polskie, jak i irlandzkie rodziny. Poza kiermaszem rękodzieła w Polskiej Wiosce Świątecznej można spróbować również smaków tradycyjnych polskich potraw, cieszących się niezwykłą popularnością wśród odwiedzających to miejsce.

O tegorocznej działalności Polskiej Wioski Świątecznej oraz o atrakcjach czekających na przybyłych gości, opowiadają Edyta Warszawska i Monika Grodecka, koordynujące tegoroczny świąteczny projekt. Na program zapraszają Laura Barszczewicz i Katarzyna Dziewa.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.