X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brexit i co dalej? Przyszłość relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

08.02.2020 09:30
1 lutego Wielka Brytania opuściła Wspólnotę, a osoby, które chcą nadal mieszkać i pracować na Wyspach mają półtora roku, by uzyskać nowy status prawny. Brytyjski ambasador w Warszawie mówi o rozpoczynającym się okresie przejściowym i o tym, co będzie on oznaczał dla biznesmenów i studentów.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Francji w Polsce, umowie na zakup samolotów wielozadaniowych F- 35 oraz relacjach Wielkiej Brytanii z Unią Europejską po Brexicie [posłuchaj]
Przeciwnicy Brexitu demonstrują przed brytyjskim parlamentem
Przeciwnicy Brexitu demonstrują przed brytyjskim parlamentem Foto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Warszawie i Krakowie.

To miało być nowe otwarcie na linii Warszawa-Paryż. Po raz pierwszy od siedmiu lat do polskiej stolicy z bilateralną wizytą przyleciał prezydent Francji. Emmanuel Macron spotkał się z polskim prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, a także z polskimi intelektualistami i mieszkającymi w Polsce Francuzami. Efekty tej wizyty to nowe umowy o współpracy, próba reaktywacji Trójkąta Weimarskiego i zaproszenie polskiego prezydenta na Święto Bastylii do Paryża.

Francuskie media podkreślają przełomowy charakter wizyty prezydenta Francji. “Le Figaro” zauważa “wyraźne zbliżenie” na linii Paryż-Warszawa i podkreśla obecność nie tylko prezydenta, ale także czterech kluczowych ministrów francuskiego rządu (obrony narodowej, ekologii, spraw zagranicznych, gospodarki), co według dziennika ma świadczyć o randze wydarzenia. “Wyraźnie widać, że oba kraje chcą połączyć siły ku silniejszej Europie”, a Emmanuel Macron “szuka nowego sojusznika po nieudanej próbie wzmocnienia współpracy z Niemcami” - czytamy w "Le Figaro". Więcej w relacji Wojciecha Cegielskiego.

W audycji mówimy także o podpisaniu przez Polskę umowy ze Stanami Zjednoczonymi na zakup 32. samolotów piątej generacji - F-35. To koniec postsowieckiej ery w polskim lotnictwie - tak o zakupie samolotów F-35 mówił szef MON Mariusz Błaszczak.

W naszym programie także wywiad z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Warszawie, o relacjach Londynu ze Wspólnotą po brexicie. Brytyjski ambasador zachęca Polaków w Wielkiej Brytanii do składania wniosków o status osoby osiedlonej. Jonathan Knott mówił o tym w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia.

1 lutego Londyn opuścił Wspólnotę , a osoby, które chcą nadal mieszkać i pracować na Wyspach mają półtora roku, by uzyskać nowy status prawny. Brytyjski ambasador mówił też o rozpoczynającym się okresie przejściowym i o tym, co będzie on oznaczał dla biznesmenów i studentów. 

Informujemy także o złożeniu wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawiciele Polski pod koniec stycznia złożyli w Paryżu wniosek w tej sprawie. Polskiej delegacji przewodniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin. W Paryżu był także dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski, z którym rozmawiała Ewa Plisiecka.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotkanie z Bożeną Falkowską, psychologiem, z którą porozmawiamy o tym jakie są najczęstsze motywacje powrotów z emigracji.

W naszym programie kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic". Zastanawiamy się w niej o kim można powiedzieć, że jest dwujęzyczny i rozmawiamy o zaletach dwujęzyczności.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.