Polskie Radio
Section05
MON

Amerykańskie F-22 w Polsce. Skurkiewicz: wschodnia flanka jest kluczowa dla NATO

- Samoloty F-22 Raptor i F-35, które są stale obecne w naszej przestrzeni powietrznej, jednoznacznie dają sygnał, że wschodnia flanka NATO jest kluczowa z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Krzysztof Świątek Wojciech Skurkiewicz POLSKA polityka bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie armia Ministerstwo Obrony Narodowej MON

TYLKO U NAS "Nie może się z nimi równać żaden myśliwiec". Drapieżniki F-22 Raptor wkrótce w Polsce. Co o nich wiadomo?

Do Polski zawita wkrótce sześć samolotów F-22 Raptor, uważanych za najskuteczniejsze, ale i najdroższe obecnie myśliwce świata. Są one w stanie prowadzić działania nad terytorium przeciwnika, osłaniając inne środki dominacji powietrznej. - Nie może się z nim równać żaden znany lub projektowany myśliwiec – przekazuje w swoim komunikacie dowództwo sił powietrznych USA w Europie i Afryce.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS wojsko broń lotnictwo USA technologie MON Stany Zjednoczone

Czołgi Abrams w Polsce. Prof. Szeremietiew dla wPolityce.pl: to jest bardzo dobry kierunek

"Abramsy w najnowszej wersji, to jest oczywiście bardzo dobre rozwiązanie" - mówił w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl były wiceminister obrony narodowej prof. Romuald Szeremietiew. Dodał, że biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia z niemieckimi czołgami Leopard, nie dziwi się decyzjom ministra obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Abrams wojsko MON

Pierwsze czołgi Abrams trafiły już do Polski. "Nowoczesna broń, która odstraszy agresora"

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego, są już w Polsce. " Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora" - napisał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Mariusz Błaszczak MON USA służby i bezpieczeństwo

Rozwój armii w Polsce. Mariusz Błaszczak: będziemy zwiększać liczbę miejsc na uczelniach wojskowych

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podczas promocji oficerskiej absolwentów Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, zapowiedział zwiększanie liczby miejsc na uczelniach wojskowych.  Uznał, że są oni "nadzieją Wojska Polskiego i nadzieją naszej ojczyzny".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie wojna 2022 Wojsko Polskie Ukraina MON Mariusz Błaszczak

Nowi dowódcy w Wojsku Polskim. Mariusz Błaszczak przekazał nominacje

Od 11 lipca wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wyznaczył: pułkownika Sławomira Lidwę na stanowisko dowódcy 9. Brygady Kawalerii Pancernej oraz pułkownika Piotra Wagnera na stanowisko zastępcy szefa inspektoratu - szefa logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - podał resort.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak bezpieczeństwo MON Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Wojsko Polskie

Mariusz Błaszczak o słowach ambasadora Ukrainy w Niemczech: to służy Kremlowi

- Takie wypowiedzi, jak ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Melnyka, służą Kremlowi, a nie wolnemu światu - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, ważne, że słowa ambasadora zostały potępione przez ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułebę.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak MON wojsko NATO POLSKA Rosja USA Ukraina Rzeź Wołyńska Wołyń

Jest dowództwo korpusu, czy wróci temat bazy typu Ramstein? Szef MON: trwa dialog

- Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego był dla Polski niezwykle korzystny. Przełamaliśmy zasadę, która wcześniej wydawała się bardzo trudna do zmiany. Dążyliśmy zawsze do tego, żeby obecność wojsk amerykańskich w Polsce miała stały charakter - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Mariusz Błaszczak MON wojsko NATO POLSKA Rosja USA

POLSKIE RADIO 24 "Jako szef RE był bierny wobec Ukrainy". Wiceszef MON o słowach Tuska ws. szczytu NATO

- Gorzkie słowa wypowiedział człowiek, który przez pięć lat był najważniejszym politykiem UE. Donald Tusk miał narzędzia i instrumenty, aby bardzo mocno wesprzeć Ukrainę i jej pomóc. Wojna na Ukrainie trwała już podczas jego urzędowania - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz MON NATO szczyt NATO 2022 Ukraina Rosja Donald Tusk

"Uwzględniono nasze postulaty". Wiceszef MON o szczycie NATO

 - Dowództwo V Korpusu Armii USA będzie zarządzało wojskami amerykańskimi na wschodniej flance NATO. W Poznaniu będą podejmowane wszelkie decyzje. Zupełnie zmieniają się dokumenty strategiczne NATO. Rosja nie jest już postrzegana jako partner do rozmów, ale jako potencjalne zagrożenie, wróg - tłumaczył w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Skurkiewicz MON NATO szczyt NATO 2022 Ukraina Rosja