Polskie Radio
Section05
MON

Czołg Abrams wzmocni polskie wojsko. Oto jego zalety

Jak poinformowało dziś MON, Polska kupi 250 czołgów M1A2 Abrams w nowej wersji SEPv3, które w przyszłym roku trafią nad Wisłę. Finansowanie ich zakupu odbędzie się spoza budżetu MON na podstawie odrębnej uchwały Rady Ministrów. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika podkreślił, że te czołgi są zdolne do użycia amunicji programowalnej, a wraz z pojazdami zostanie pozyskany szeroki pakiet symulacyjny do szkolenia załóg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA MON broń wojsko Wojsko Polskie USA służby i bezpieczeństwo

Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych RP. Noszą miano "niezniszczalnych"

Ministerstwo obrony narodowej zapowiedziało w środę pozyskanie przez Polskę czołgów podstawowych Abrams. Mowa o najnowszej wersji, M1A2 Abrams SEPv3, używanej od 2020 r. podstawowego czołgu amerykańskiej armii, który jest w służbie od początku lat 80. Czołg M1 Abrams cieszy się sławą "niezniszczalnego" i jest jednym z symboli potęgi amerykańskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  USA Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej MON

"Szanujemy wspólną historię i doceniamy współpracę wojskową". Szef MON w Dniu Niepodległości USA

- Szanujemy wspólną historię, doceniamy obecną współpracę wojskową i jesteśmy gotowi stawić czoła przyszłym wyzwaniom wraz z naszymi amerykańskimi sojusznikami - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  USA dzień niepodległości Stany Zjednoczone Ameryka Północna relacje polsko-amerykańskie Mariusz Błaszczak MON

Prof. Boćkowski o decyzji szefa MON: Afganistan wymusił polepszenie jakości naszej armii

- Politycznie dla nas jest to zakończenie dwóch wielkich operacji, bo tak naprawdę Afganistan był bardzo ważnym przedłużeniem operacji irackiej, dlatego że zaczęliśmy się zmieniać jako państwo sojusznicze i jako armia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Polskie Radio 24 MON służby i bezpieczeństwo wojsko POLSKA

Szef MON: kraje V4 wrażliwe na zagrożenia nie tylko ze wschodu, ale też z południa i północy

Kraje Grupy Wyszehradzkiej są wrażliwe na zagrożenia dotyczące całej wspólny - UE i NATO, te płynące ze Wschodu, ale też z Południa i Północy - powiedział w poniedziałek w Elblągu szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu szefów resortów obrony państw V4.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mariusz Błaszczak dyplomacja Ministerstwo Obrony Narodowej MON służby i bezpieczeństwo