X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze całej Polski

13.03.2020 14:49
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Ograniczono działalność galerii handlowych. Czynne pozostają m. in. sklepy spożywcze, apteki, pralnie, drogerie. Przywrócona zostanie kontrola wszystkich granic kraju, ponadto wprowadzone zostają ograniczenia dotyczące przekraczania polskich granic przez cudzoziemców.
Audio
  • W magazynie m.in.o walce z koronawirusem w Polsce, zmianach w rosyjskiej konstytucji i IV edycji Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/YONHAP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o walce z koronawirusem w Polsce. Rozporządzeniem ministra zdrowia w Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Dziewiętnaście szpitali w całym kraju ma być przekształconych w zakaźne.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że będzie przeprowadzanych więcej testów w kierunku obecności koronawirusa. Wyjaśnił, że wcześniej wysokie ryzyko zakażenia wiązało się z kontaktem z osobą wracającą z Chin bądź za granicy - zwłaszcza Włoch. Teraz najbardziej narażeni są ci, którzy mieli kontaktem z osobą zakażoną.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat aktualnej sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wśród problemów poruszanych przez kluby parlamentarne znalazły się m.in. zamykanie granic, wynagrodzenie dla osób, których zakłady zostały zamknięte z powodu koronawirusa czy zmiana daty wyborów.

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Od północy ograniczono działalność galerii handlowych. Czynne pozostają m. in. sklepy spożywcze, apteki, pralnie, drogerie. Zdecydowano o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów i innych miejsc rozrywki. Restauracje i inne punkty usługowe mogą świadczyć usługi na wynos, na dowóz. Wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń, w których miałoby uczestniczyć więcej niż 50 osób. Od północy z soboty na niedzielę przywrócona zostanie kontrola wszystkich granic kraju, ponadto wprowadzone zostają ograniczenia dot. przekraczania polskich granic przez cudzoziemców.

W całej Polsce w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa odwoływane są imprezy masowe, a także mniejsze wydarzenia kulturalne, polityczne, sportowe, czy targi. Związane jest to z zaleceniami wojewodów i decyzją premiera Mateusza Morawieckiego o odwołaniu imprez masowych. Do 25 marca nie działają szkoły, uczelnie, kina i teatry.

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie podsumowano czwartą edycję "Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie". Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podkreślił, że kontakt z Polakami mieszkającymi poza granicami, od początku jego prezydentury, był dla niego bardzo ważny. Podkreślił, że Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie ma "charakter wspólnoto-twórczy". Relacja z uroczystości w naszym magazynie.

Ruszyła 13. edycja Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku. Organizator - Muzeum Historii Polski - liczy na ciekawe zgłoszenia od realizatorów najciekawszych ubiegłorocznych wydarzeń o tematyce historycznej. Zgłaszać się mogą instytucje i organizacje w kraju i za granicą. W Muzeum Historii Polski była Ewa Plisiecka.

Ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. W 2020 roku został nim niemiecki pisarz Durs Grünbein. Wyróżnienie jest przyznawane od 2013 roku, za całokształt twórczości laureata. To pierwszy Niemiec i jednocześnie najmłodszy poeta, spośród ośmiu dotychczas nagrodzonych osób. Klaudiusz Madeja był na ogłoszeniu werdyktu.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Malwiną Giełdon, która powróciła z emigracji w Wielkiej Brytanii.

Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie odbyła się prezentacja książki Natalii Humeniuk „Zagubiona wyspa”. Jest już druga książka ukraińskiej dziennikarki. Po „W poszukiwaniu straconej rewolucji” poświęconej wydarzeniom na Bliskim Wschodzie, autorka poświęciła swoją pracę ludziom mieszkającym na Krymie po rosyjskiej aneksji. Rozmawia z nią Wojciech Jankowski.

W naszym programie audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiamy o języku polonijnym, czym się charakteryzuje i jakim procesom podlega.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.