X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Fundacja Solidarności Międzynarodowej z pomocą dla Mołdawii, Białorusi i Ukrainy

05.06.2020 17:46
Wśród wielu zadań Fundacji Solidarności Międzynarodowej pojawił się nowy cel - walka z pandemią. Fundacja zorganizowała szereg akcji pomocowych dla Mołdawii, Białorusi i Ukrainy. W wielu szpitalach tych państwa jest wykorzystywany sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej ufundowane przez fundację.
Audio
  • W magazynie m.in. o wyborach prezydenckich w Polsce i 31. rocznicy wyborów parlamentarnych z 1989 roku, a także pierwszej pielgrzymce papieża Jana Pawła II do ojczyzny {posłuchaj]
Konsul Generalny Eliza Dzwonkiewicz przekazała Lwowskiemu Szpitalowi dla Weteranów i Represjonowanych w Winnikach kombinezony oraz maski ochronne zakupione przez Fundację Solidarności Międzynarodowej
Konsul Generalny Eliza Dzwonkiewicz przekazała Lwowskiemu Szpitalowi dla Weteranów i Represjonowanych w Winnikach kombinezony oraz maski ochronne zakupione przez Fundację Solidarności MiędzynarodowejŹródło: Twitter/ PLinLviv @PLinLviv

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wyborach prezydenckich w Polsce, które odbędą się 28 czerwca.

Wracamy też do pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w naszym kraju - wyborów z 4 czerwca 1989 roku. 4 czerwca minęła 31. rocznica wyborów parlamentarnych 1989 roku, które były wynikiem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. W powojennej historii Polski były to pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu.

Korzeni procesu transformacji historycy dopatrują się w zmianie sytuacji międzynarodowej, która nastąpiła w połowie lat osiemdziesiątych. Zapoczątkowany po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa proces reform w ZSRS oznaczał jednocześnie przyzwolenie dla zmian w innych krajach komunistycznych. Dla Kremla jednak priorytetem pozostawało utrzymanie Układu Warszawskiego istniejącego od 1955 r.

Po 13 grudnia 1981 r. gen. Jaruzelskiemu nie udało się stłumić podziemnego ruchu „Solidarności”. Opozycja nie miała już jednak potencjału z okresu karnawału „S”. Było to także widoczne w połowie lat osiemdziesiątych. Późniejsze dwie fale strajków, w kwietniu i sierpniu 1988 r., były już nieporównywalnie mniejsze niż protesty z sierpnia 1980 r. Dla władz stanowiły jednak dowód na porażkę dotychczasowych prób stabilizacji systemu. Mimo przygotowywania wariantu rozwiązania siłowego, nazywanego przez opozycjonistów i później historyków „stanem wojennym-bis”, przywódcy PRL zdecydowali się na realizację scenariusza kooptacji części opozycji do struktury sprawowania władzy. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Mówimy również o pierwszej, historycznej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny. Papież przebywał w Polsce od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Było to wielkie wydarzenie, ponieważ biskup Rzymu pierwszy raz odwiedził Polskę w jej tysiącletnich dziejach. Była to także pierwsza wizyta głowy Kościoła rzymskokatolickiego w kraju rządzonym przez komunistów.  

Hasło pielgrzymki brzmiało: "Gaude Mater Polonia", jednak od początku wizycie towarzyszyły historyczne już słowa papieża „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi” wypowiedziane na placu Zwycięstwa w Warszawie, odebrane jako wezwanie do przemian ustrojowych i wolnościowych w Polsce.

Kordegarda, Galeria Narodowego Centrum Kultury zaprasza na wystawę "O czasie i wieczności. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II." Ekspozycja, którą można zwiedzać, bez wychodzenia z domu, ponieważ w całości dostępna jest online, przedstawia ponad 40 prac medalierskich współczesnych polskich artystów, inspirowanych nauczaniem i tekstami Karola Wojtyły na temat czasu, wieczności i przemijania. Filmowa prezentacja upamiętnia setną rocznicę urodzin polskiego papieża i jest efektem współpracy Kordegardy i Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.​ Szczegóły w relacji Katarzyny Semaan

W Kielcach odbył się w tych dniach pogrzeb Jerzego Pilcha, pisarza, publicysty, dramaturga i scenarzysty filmowego.

Jerzy Pilch był autorem ponad 20. powieści, między innymi "Pod Mocnym Aniołem", "Marsz Polonia", "Miasto utrapienia" i "Spis cudzołożnic". W ostatnich latach wydał książki: "Wiele demonów", "Zuza albo czas oddalenia", "Portret młodej wenecjanki" i w 2019 "Żółte światło". Opublikował również kolejne tomy "Dziennika", pierwszy ukazał się w 2012 roku. W 2004 - na zamówienie Teatru Narodowego - napisał komedię "Narty Ojca Świętego". W większości książek Jerzego Pilcha fikcja literacka przeplata się ze sfabularyzowanym życiem pisarza, pojawiają się też wątki nawiązujące do okresu dzieciństwa spędzonego w ewangelickiej rodzinie w Wiśle.

Od lat 80-tych Jerzy Pilch publikował w "Tygodniku Powszechnym" felietony, które przyniosły mu opinię jednego z najwybitniejszych polskich twórców tej formy. Od 1999 roku współpracował z "Polityką", następnie "Dziennikiem" i "Przekrojem", by w 2012 roku powrócić do "Tygodnika Powszechnego". Pisarz mówił o sobie, że jest "prozaikiem piszącym felietony". Wspomnienia o twórcy zebrał Przemysław Pawełek.

Anders Tegnell, główny epidemiolog Szwecji przyznał, że kraj powinien wprowadzić większe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. W odróżnieniu od większości innych dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 państw świata, nie wprowadzono tam surowego reżimu kwarantanny i nie zamrożono gospodarki, władze Szwecji ograniczyły się do zaleceń dotyczących utrzymania dystansu społecznego. Dzięki temu w społeczeństwie miała pojawić się tzw. stadna odporność, chroniąca przed zakażeniem najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby osoby - seniorów i osoby przewlekle chore.

A jak Kanada walczy z pandemią koronawirusa? Szczegóły w rozmowie Ryszarda Piotrowskiego z Radia Polonia w Toronto i Jego gościem była Natalia Kusendowa, posłanka do parlamentu regionalnego w Ontario, w Kanadzie.

Wśród wielu zadań Fundacji Solidarności Międzynarodowej pojawił się nowy cel - walka z pandemią. Fundacja zorganizowała szereg akcji pomocowych dla Mołdawii, Białorusi i Ukrainy. W wielu szpitalach tych państwa jest wykorzystywany sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej ufundowane przez fundację. Z Rafałem Dzięciołowskim, prezesem Fundacji Solidarności Międzynarodowej rozmawiał Wojciech Jankowski.

Tomasz Łychowski, polski poeta i malarz z Rio de Janeiro dzieli się z nami swoją refleksją w czasie pandemii, kiedy wracają wspomnienia o dzieciństwie w Polsce, relacjach z Polakami w Brazylii, a teraz koniecznej izolacji, w której przeżyciu pomaga poezja. Głosu z Brazylii wysłuchała Maria Wieczorkiewicz.

W naszym programie również audycja o ciekawej ofercie Polskiego Radia dla dzieci. Naszym gościem jest Daria Druzgała, dyrektorka Radia Dzieciom.

Do wysłuchania magazynu  "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.