X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska pomaga Ukrainie w walce z pandemią koronawirusa

04.07.2020 17:00
Z Warszawy do Kijowa przybył konwój 12 ciężarówek straży pożarnej ze 130 tonami pomocy humanitarnej z Polski o łącznej wartości prawie 2,5 miliona złotych. Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski podkreśla, że kolejna już akcja pomocy jest przejawem polskiej solidarności dla Ukrainy.
Audio
  • W magazynie m.in. podsumowanie pierwszej tury wyborów prezydenckich w kraju i za granicą, Marsz Solidarności z Białorusią w Warszawie i otwarcie granic UE [posłuchaj]
Polska pomoc dla Ukrainy w walce z koronawirusem
Polska pomoc dla Ukrainy w walce z koronawirusemFoto: Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

W magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy pierwszą turę wyborów prezydenckich w Polsce i za granicą. W drugiej turze wyborów 12 lipca zmierzą się obecny prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Trzeci wynik w wyborach uzyskał Szymon Hołownia. Kolejni kandydaci uzyskali: Krzysztof Bosak - 6,79 proc. głosów, Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,46 proc. Robert Biedroń - 2,12 proc. Pozostali kandydaci otrzymali poniżej 0,3 proc głosów.

W audycji mówimy także o Marszu Solidarności z ofiarami represji politycznych na Białorusi. Rozpoczęły się one wraz z początkiem kampanii prezydenckiej. Wybory na Białorusi zaplanowane są na 9 sierpnia.

W audycji również o polskiej pomocy dla Ukrainy. Z Warszawy do Kijowa przybył konwój 12 ciężarówek straży pożarnej ze 130 tonami pomocy humanitarnej z Polski o łącznej wartości prawie 2,5 miliona złotych. Polscy strażacy przywieźli, między innymi, 40 tysięcy masek, 50 tysięcy rękawic jednorazowych, ponad 18 tysięcy przyłbic, ponad 130 tysięcy litrów środków odkażających oraz tysiąc kombinezonów ochronnych.

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski podkreśla, że kolejna już akcja pomocy jest przejawem polskiej solidarności dla Ukrainy. – Cytowałem słowa Tarasa Szewczenki i mówiłem, że wcielamy w życie zakończenie jego wiersza „Do Polaków”, aby podać rękę kozakowi i serce czyste dać i razem w imię Chrystusa zbudować cichy raj. Właściwie odbudować, bo tak jest w oryginale, co pokazuje, że ten XIX -wieczny ukraiński poeta znał już taką rzeczywistość, którą nazywał wspólnym polsko-ukraińskim rajem. Jest to jakieś wyzwanie polityczne, ale też mentalne dla obu narodów, żeby przekroczyć dotychczasowe paraliżujące podziały i zacząć rzeczywiście pracować dla wspólnego dobra. To jest bardzo chrześcijańskie i bardzo politycznie mądre, i wskazane, biorąc pod uwagę, że i my, i Ukraińcy mamy wspólnego sąsiada, którego się boimy. Tym sąsiadem jest agresywna, imperialna Rosja - podsumował prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Relację przygotował Eugeniusz Sało.

Grupa polskich lekarzy zakończyła misję w Tadżykistanie i wróciła do kraju. Przez ostatnie trzy tygodnie 23 medyków pomagało miejscowym służbom w walce z koronawirusem. Zespół ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej był jedyną zagraniczną grupą, która w związku z pandemią pojawiła się w Tadżykistanie w Azji Środkowej. Polacy pracowali w szpitalach na terenie całego Tadżykistanu.

Prośbę o pomoc w Tadżykistanie wysłała do polskiego zespołu Światowa Organizacja Zdrowia. Według danych naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w Tadżykistanie na COVID-19 zmarły dotąd 52 osoby, a liczba zakażeń sięga niemal 6 tysięcy. Miejscowe organizacje pozarządowe twierdzą jednak, że w rzeczywistości skala zachorowań jest znacznie większa, a ofiar śmiertelnych może być nawet 10 razy więcej. Relację przygotował Wojciech Cegielski.

Archiwum Akt Nowych w Warszawie wzbogaciło się o cenne dokumenty Centralnego Komitetu Pomocy Polakom w Rumunii 1939-1940. Dodajmy, że Centralny Polski Komitet Pomocy i Opieki nad Uchodźcami w Rumunii powstał pod koniec września 1939 r. Organizacja ta miała zapewnić polskim uciekinierom godne życie na obczyźnie. W 1940 r. Komitet połączył się z inną polską organizacją działającą na terenie Rumunii - Amerykańską Komisją Pomocy Polakom.

Przekazany do Archiwum w Warszawie zbiór pochodzi z rodzinnego archiwum dziennikarza i publicysty Tadeusza Deszkiewicza i zawiera szereg cennych dokumentów związanych z sytuacją polskich uchodźców w Rumuni po klęsce wrześniowej 1939 roku. W naszym programie relacja Marii Wieczorkiewicz z przekazania dokumentów.

Gdyby żył, obchodziłby 90. urodziny. Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku. Mistrz groteski i absurdu, wybitny dramaturg i satyryk większość najlepszych dzieł stworzył na emigracji.  

Był pisarzem i dramaturgiem, autorem satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Był nade wszystko mistrzem absurdu i groteski. Jego dramaty, jak "Tango" czy "Emigranci", są wystawiane na całym świecie, a rysunki – był też bowiem rysownikiem - należą do klasyki polskiego humoru. Przez wiele lat był związany z Krakowem, współpracował z Teatrem Satyryków i Piwnicą pod Baranami. Od 1963 roku Sławomir Mrożek mieszkał i tworzył poza Polską: we Włoszech, w Paryżu, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Tam napisał większość głośnych dramatów. Informacje zebrała Ewa Plisiecka.

Naszym gościem jest Radek Grabowski z firmy CD Projekt Red, która po serii gier z Wiedźminem, szykuje kolejną niespodziankę dla światowych graczy.

"Cyberpunk 2077" to najnowsza produkcja autorów serii gier o Wiedźminie. Nowy tytuł studia CD Projekt Red ma zapewnić graczom podróż po dystopijnej metropolii z bliskiej przyszłości. Tak samo jak w poprzednich grach CD Projekt Red - decyzje gracza mają kształtować przeżywaną historię, ale poza tym, w stosunku do poprzednich gier - zmieniło się niemal wszystko. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.