X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody w kraju i za granicą

19.09.2020 11:00
- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydentów Rosji i Białorusi w Soczi, obchodach 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę oraz publikacji MSZ poświęconej Polakom na Wschodzie i Karcie Polaka [posłuchaj]
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.PAP/Piotr Nowak

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o raporcie o stanie UE, przedstawionym przez przewodniczącą Komisji Europejskiej na forum Parlamentu Europejskiego.

Zwiększenie redukcji emisji dwutlenku węgla, propozycja płacy minimalnej w całej Unii, usprawnienie podejmowania decyzji i krytyka tego co dzieje się za wschodnią granicą - o tym między innymi mówiła przewodnicząca Komisji Europejskie w Parlamencie Europejskim. Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii na sesji plenarnej.

Komentujemy również spotkanie prezydentów Białorusi i Rosji. Pomoc ekonomiczną, którą obiecał Białorusi prezydent Rosji, jest próbą zakonserwowania obecnego reżimu w Mińsku. Tak oceniają niezależni białoruscy komentatorzy wyniki rozmów Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki w Soczi. Eksperci na Białorusi zwracają uwagę, że pozycja przetargowa białoruskiego lidera w relacjach z Moskwą jest bardzo słaba – co spowodował poważny kryzys wewnątrz kraju, a także spalenie mostów w relacjach z Zachodem z powodu brutalnych represji wobec oponentów i uczestników powyborczych protestów. O szczegółach spotkania informuje Katarzyna Semaan.

Relacjonujemy obchody 81. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. 17 września 1939 roku, wojska sowieckie wkroczyły na terytorium Polski, łamiąc podpisany układ o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Najazd był napaścią zbrojną, podjętą - tak jak niemiecka -1 września - bez wypowiedzenia wojny. Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych.

- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk. 

Naszym gościem jest prof. Wojciech Materski, historyk i politolog z Polskiej Akademii Nauk, z którym Maria Wieczorkiewicz rozmawia o wydarzeniach z 17 wrześniu 1939 roku i ich konsekwencjach.

W cyklu "Kierunek: Polska" spotykamy się z Wojciechem Żabińskim, który mieszka i prowadzi działalność turystyczną na Zanzibar.

"W poszukiwaniu polskości. Historia Kartą Polaka pisana"- to publikacja wydana w hołdzie naszym Rodakom, którzy przez dziesiątki lat kultywowali polskość poza granicami Ojczyzny. Książka została zaprezentowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Szczegóły w naszym programie.

Jak cię słyszą, tak cię piszą, a wszystko zaczyna się od pierwszego słowa po polsku… W najnowszej odsłonie cyklu „Język polski bez granic” rozmawiamy o tym, jak zadbać o poprawną, wzorcową polszczyznę u dzieci. Okazuje się bowiem, że wzbogacanie słownictwa u najmłodszych, umiejętność nazywania wszystkich zjawisk, rzeczy i uczuć przekłada się na sukcesy w dorosłym życiu.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.