Polskie Radio
Section05
Karta Polaka

Ponad 50 transportów z pomocą humanitarną. Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Ukrainę

Wśród wielu ważnych misji, realizowanych przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", niezwykle cenną inicjatywą jest pomoc Ukrainie. Fundacja już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności, zbiórkę pieniędzy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Pomaga również polskim organizacjom i parafiom w Ukrainie oraz uchodźcom z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc kancelaria premiera Polacy za granicą Karta Polaka

Fundacja Wolność i Demokracja niesie wszechstronną pomoc Polakom z Ukrainy

Fundacja zaangażowana jest w realizację projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt jest skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce po 24.02.2022 roku z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy. Fundacja realizuje też projekt "Pomoc Rodakom w obliczu wojny".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Polacy za granicą pomoc Karta Polaka kancelaria premiera Jan Dziedziczak

Sytuacja Polaków na Ukrainie. Jan Dziedziczak: realizujemy trzy programy pomocy

Minister Jan Dziedziczak powiedział, że Polacy mieszkający na Ukrainie mają wsparcie polskich władz. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą mówił w Programie 3 Polskiego Radia o sytuacji naszych rodaków na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Jan Dziedziczak Polacy za granicą mniejszości narodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe polska pomoc Karta Polaka

"Ułatwienia dla osób z Kartą Polaka". Michał Dworczyk o szczepieniach

Odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień minister Michał Dworczyk podkreślał na konferencji w KPRM, że procedury organizacyjne dotyczące dystrybucji szczepionek są ukierunkowane ma minimalizowanie strat preparatu. Poinformował, że od przyszłego tygodnia w tym celu zostaną wprowadzone ułatwienia w dostępie do szczepień dla osób z Kartą Polaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szczepienia Narodowy Program Szczepień Michał Dworczyk Karta Polaka

81. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Obchody w kraju i za granicą

- Są takie daty w historii, kiedy nawet beznamiętny historyk może poczuć pod powieką łzę i zaciskające się pięści. Taką datą jest na pewno 17 września - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia. - To przypadek bezprzykładnej, niesprowokowanej agresji, agresji haniebnej, bo dokonanej na upadające, krwawiące, ale walczące państwo sąsiada, agresji ludobójczej - dodał historyk.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Karta Polaka Polonia agresja sowiecka II wojna światowa język polski Unia Europejska

Ostrawa: przyznano pierwsze Karty Polaka w Czechach

W Czechach po raz pierwszy przyznano Kartę Polaka. Dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego w poniedziałek w konsulacie generalnym RP w Ostrawie odebrało 13 Polaków żyjących w Republice Czeskiej. - Ten mały plastikowy prostokąt jest niebywałe trwałym ogniwem łączącym z Polską - mówiła konsul generalna Izabella Wołłejko-Chwastowicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Karta Polaka Ostrava Polacy za granicą

Michał Dworczyk: przez lata ograniczano prawa Polaków na Wschodzie

- Po 1989 r. nie spłaciliśmy długu, jaki Polska miała wobec Polaków na Wschodzie, tego środowiska, które przez cały okres komunizmu było tematem tabu, nie można było mówić o Kresach, ani o Polakach, którzy tam pozostali – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia społeczeństwo Karta Polaka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Michał Dworczyk