X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska Misja Medyczna pomaga służbie zdrowia w Tanzanii

04.10.2020 09:00
Pomoc noworodkom jest głównym zadaniem nowego programu Polskiej Misji Medycznej. Organizacja rozpoczęła szkolenia lekarzy i pielęgniarek w Tanzanii, a w planach ma podobne działania w Birmie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy na forum ONZ na temat bioróżnorodności, wizycie prezydenta Francji na Litwie oraz sytuacji polskich szkół wyższych [posłuchaj]
Szpital w Nyangao w Tanzanii
Szpital w Nyangao w Tanzanii Polska Misja Medyczna

Prezydent Andrzej Duda poinformował w ONZ o działaniach Polski na rzecz ochrony przyrody. Prezydent wraz z innymi światowymi przywódcami wziął udział w wirtualnym spotkaniu poświęconym bioróżnorodności na forum Narodów Zjednoczonych. Wystąpienia prezydenta wysłuchał Wojciech Cegielski.

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy także o wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, na Litwie, gdzie rozmawiał m.in. z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą. Była to pierwsza od 19 lat wizyta francuskiego przywódcy na Litwie. O szczegółach z Wilna donosi Kamil Zalewski.

Informujemy również o polskiej pomocy dla Tanzanii. Pomoc noworodkom jest głównym zadaniem nowego programu Polskiej Misji Medycznej. Organizacja rozpoczęła szkolenia lekarzy i pielęgniarek w Tanzanii, a w planach ma podobne działania w Birmie. Będzie też kupować sprzęt dla szpitali w tych krajach.

W afrykańskiej Tanzanii polscy lekarze nie tylko pracują w szpitalach, ale także jeżdżą po wsiach, by szkolić matki. Część Afrykanek bowiem nie wie, jak prawidłowo odżywiać się w ciąży, jak i czym się leczyć. Kobiety mają do szpitala często po kilkanaście kilometrów, co powoduje, że wiele dzieci umiera w czasie porodu, bo matki trafiają do szpitali zbyt późno.

Polska Misja Medyczna zbiera pieniądze na pomoc noworodkom w ramach programu -"Inkubator nadziei". Szczegóły zbiórki można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pmm.org.pl.

W programie mówimy też o sytuacji w polskich szkołach wyższych, które mimo pandemii są otwarte dla studentów zagranicznych. Nauczanie mieszane, z przewagą zajęć online, mniej miejsc w salach wykładowych i maseczki - tak wygląda początek nowego roku akademickiego na uczelniach w Polsce.

Uniwersytety, politechniki, akademie i szkoły wyższe, przygotowując się do inauguracji, wdrożyły szereg procedur w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na wielu uczelniach zdalne mają być wszystkie wykłady, a studenci będą brać udział tylko w niektórych ćwiczeniach. Godziny zajęć ułożono w taki sposób, by jak najmniej osób spotykało się na korytarzach. Tak jest między innymi na najstarszej w Polsce uczelni - Uniwersytecie Jagiellońskim - mówi rektor UJ Jacek Popiel. Uniwersytet Jagielloński nie wstrzymał jednak wymiany studentów i przyjmowania zagranicznych kandydatów na studia. Na samym Uniwersytecie Jagiellońskim 1 października naukę rozpoczęło tysiąc studentów z ponad 70 krajów.

Naszym gościem jest Andrzej Szpilman, syn Władysława Szpilmana, wybitnego kompozytora, bohatera znanego filmu Romana Polańskiego "Pianista".

Do wysłuchania audycji z cyklu "Kierunek: Polska" zaprasza Małgorzata Frydrych. Gość audycji Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie przyznaje, że w rozmowach z rodakami na emigracji coraz częściej można usłyszeć o tym, że Polacy szykują się do powrotu do ojczyzny. "Polacy zasadniczo nie wyjeżdżają na stałe z kraju, są to raczej emigracje zarobkowe, zawodowe. Czas jednak szybko mija, czasem po 15-20 latach na emigracji trudniej myśli się o powrocie do kraju. Jednak takie wyjątkowe zdarzenia, jak pandemia czy Brexit, bywają przełomowe. W takich momentach przychodzi refleksja, że jesteśmy daleko od bliskich, rodzinnego domu, Polski. I widzimy, słyszymy, że Polacy coraz chętniej wracają do ojczyzny".

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy w niej o zaletach wielojęzyczności.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.