Redakcja Polska

Polska Misja Medyczna pomaga służbie zdrowia w Tanzanii

04.10.2020 09:00
Pomoc noworodkom jest głównym zadaniem nowego programu Polskiej Misji Medycznej. Organizacja rozpoczęła szkolenia lekarzy i pielęgniarek w Tanzanii, a w planach ma podobne działania w Birmie.
Audio
  • W magazynie m.in. o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy na forum ONZ na temat bioróżnorodności, wizycie prezydenta Francji na Litwie oraz sytuacji polskich szkół wyższych [posłuchaj]
Szpital w Nyangao w Tanzanii
Szpital w Nyangao w Tanzanii Polska Misja Medyczna

Prezydent Andrzej Duda poinformował w ONZ o działaniach Polski na rzecz ochrony przyrody. Prezydent wraz z innymi światowymi przywódcami wziął udział w wirtualnym spotkaniu poświęconym bioróżnorodności na forum Narodów Zjednoczonych. Wystąpienia prezydenta wysłuchał Wojciech Cegielski.

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy także o wizycie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, na Litwie, gdzie rozmawiał m.in. z litewskim prezydentem Gitanasem Nausedą. Była to pierwsza od 19 lat wizyta francuskiego przywódcy na Litwie. O szczegółach z Wilna donosi Kamil Zalewski.

Informujemy również o polskiej pomocy dla Tanzanii. Pomoc noworodkom jest głównym zadaniem nowego programu Polskiej Misji Medycznej. Organizacja rozpoczęła szkolenia lekarzy i pielęgniarek w Tanzanii, a w planach ma podobne działania w Birmie. Będzie też kupować sprzęt dla szpitali w tych krajach.

W afrykańskiej Tanzanii polscy lekarze nie tylko pracują w szpitalach, ale także jeżdżą po wsiach, by szkolić matki. Część Afrykanek bowiem nie wie, jak prawidłowo odżywiać się w ciąży, jak i czym się leczyć. Kobiety mają do szpitala często po kilkanaście kilometrów, co powoduje, że wiele dzieci umiera w czasie porodu, bo matki trafiają do szpitali zbyt późno.

Polska Misja Medyczna zbiera pieniądze na pomoc noworodkom w ramach programu -"Inkubator nadziei". Szczegóły zbiórki można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pmm.org.pl.

W programie mówimy też o sytuacji w polskich szkołach wyższych, które mimo pandemii są otwarte dla studentów zagranicznych. Nauczanie mieszane, z przewagą zajęć online, mniej miejsc w salach wykładowych i maseczki - tak wygląda początek nowego roku akademickiego na uczelniach w Polsce.

Uniwersytety, politechniki, akademie i szkoły wyższe, przygotowując się do inauguracji, wdrożyły szereg procedur w związku z zagrożeniem koronawirusem. Na wielu uczelniach zdalne mają być wszystkie wykłady, a studenci będą brać udział tylko w niektórych ćwiczeniach. Godziny zajęć ułożono w taki sposób, by jak najmniej osób spotykało się na korytarzach. Tak jest między innymi na najstarszej w Polsce uczelni - Uniwersytecie Jagiellońskim - mówi rektor UJ Jacek Popiel. Uniwersytet Jagielloński nie wstrzymał jednak wymiany studentów i przyjmowania zagranicznych kandydatów na studia. Na samym Uniwersytecie Jagiellońskim 1 października naukę rozpoczęło tysiąc studentów z ponad 70 krajów.

Naszym gościem jest Andrzej Szpilman, syn Władysława Szpilmana, wybitnego kompozytora, bohatera znanego filmu Romana Polańskiego "Pianista".

Do wysłuchania audycji z cyklu "Kierunek: Polska" zaprasza Małgorzata Frydrych. Gość audycji Mateusz Stąsiek, Konsul Generalny RP w Londynie przyznaje, że w rozmowach z rodakami na emigracji coraz częściej można usłyszeć o tym, że Polacy szykują się do powrotu do ojczyzny. "Polacy zasadniczo nie wyjeżdżają na stałe z kraju, są to raczej emigracje zarobkowe, zawodowe. Czas jednak szybko mija, czasem po 15-20 latach na emigracji trudniej myśli się o powrocie do kraju. Jednak takie wyjątkowe zdarzenia, jak pandemia czy Brexit, bywają przełomowe. W takich momentach przychodzi refleksja, że jesteśmy daleko od bliskich, rodzinnego domu, Polski. I widzimy, słyszymy, że Polacy coraz chętniej wracają do ojczyzny".

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy w niej o zaletach wielojęzyczności.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.