Redakcja Polska

Europosłowie apelują o zaostrzenie sankcji wobec Rosji za aresztowanie Nawalnego

22.01.2021 18:03
Zdecydowana większość europosłów zaapelowała podczas debaty na sesji plenarnej w Brukseli o zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Został on zatrzymany przedwczoraj na moskiewskim lotnisku po przylocie z Niemiec, gdzie przez 5 miesięcy był leczony po zamachu na jego życie w Rosji z użyciem bojowego środka chemicznego - nowiczok.
Audio
  • W magazynie m.in. o inauguracji prezydentury Joe Bidena, aresztowaniu Aleksieja Nawalnego w Rosji i 16. rocznicy śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego [posłuchaj]
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiAlexandros Michailidis/shutterstock

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o inauguracji prezydentury Joe Bidena i przyszłości relacji polsko-amerykańskich.

- Dzisiaj świętujemy triumf nie kandydata, a idei, jaką jest demokracja. Wola ludu została wysłuchana. Wiemy, że demokracja jest cenna i delikatna i teraz wygrała. To jest dzień Ameryki, dzień demokracji - rozpoczął swoje przemówienie Joe Biden po tym, gdy został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA.

78-latek jest następcą Republikanina Donalda Trumpa. Jest drugim katolikiem i najstarszą osobą w historii, która obejmuje najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych.

- To jest dzień Ameryki. To jest dzień demokracji. Dzień historii oraz nadziei. Odnowienia i gotowości. Dziś świętujemy tryumf nie kandydata, ale sprawy. Sprawy, którą jest demokracja - mówił Joe Biden rozpoczynając przemowę po zaprzysiężeniu.

Jak dodał, "wola narodu została usłyszana, została wysłuchana". - Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, jak cenna i krucha jest demokracja. Dziś jednak demokracja zatryumfowała - powiedział.

Według Joe Bidena, Stany Zjednoczone muszą być inne niż do tej pory. - Ameryka musi być lepsza niż do tej pory. Wierzę, że już jest lepsza - dodał.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek spodziewa się kontunuowania dobrej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi za prezydentury Joe Bidena. W wywiadzie dla Polskiego Radia ambasador wskazał na takie dziedziny jak obecność wojskowa w Polsce, energetyka i projekt Trójmorza. Z ambasadorem, który reprezentował Polskę na inauguracji prezydentury Joe Bidena rozmawia nasz waszyngtoński korespondent Marek Wałkuski.

W audycji mówimy także o aresztowaniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i reakcji demokratycznego świata.

Zdecydowana większość europosłów zaapelowała podczas debaty na sesji plenarnej w Brukseli o zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z aresztowaniem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Został on zatrzymany przedwczoraj na moskiewskim lotnisku po przylocie z Niemiec, gdzie przez 5 miesięcy był leczony po zamachu na jego życie w Rosji z użyciem bojowego środka chemicznego - nowiczok.  

Niedopuszczalne, skandaliczne łamanie międzynarodowego prawa - mówili podczas debaty europosłowie i apelowali o trzeźwą ocenę relacji Unii z Rosją. "Prześladowania polityczne przez rosyjskie władze muszą się zakończyć. Upolitycznienie sądownictwa jest niedopuszczalne" - komentował europoseł z grupy chadeków David McAllister. Isabel Santos z frakcji socjalistów mówiła, że to co dzieje się teraz w Rosji to afront dla Unii. Urmas Paet z grupy liberałów podkreślał, że Unia Europejska musi być nieprzejednana i mówić jednym głosem, zarówno jeśli chodzi o sankcje jak i w polityce energetycznej. Kilkoro europosłów mówiło o konieczności zatrzymania budowy Nord Stream.

16 lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zmarł Jan Nowak-Jeziorański, pisarz, polityk, żołnierz AK, legendarny "kurier z Warszawy". Po wojnie wieloletni dyrektor rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa. W 1994 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Więcej na ten temat Ewa Plisiecka.

Naszym gościem, w cyklu "Kierunek: Polska" jest Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, z którym porozmawiamy o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie. Rozmowę prowadzi Małgorzata Frydrych.

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Żółkiew, leżąca na Ukrainie.

Żółkiew była ulubioną rezydencją Jana III Sobieskiego. Król umocnił miasto nowoczesnymi obwarowaniami, dekorował też miasto w stylu barokowym, tu przywoził swoje liczne wojenne trofea. Wówczas powstała w mieście szkoła pisania ikon, manufaktura fajansu czy drukarnia hebrajska. Król także odnowił i wyposażył kościół dominikanów oraz współfinansował budowę klasztoru bazylianów i nowej synagogi. To w Żółkwi odbyła się m.in. uroczystość nadania królowi Sobieskiemu przez króla Francji Ludwika XIV w 1676 r. Orderu Ducha Świętego, obchody zwycięstwa odniesionego pod Wiedniem i wręczenie w 1684 r. papieskich wyróżnień przysłanych przez Innocentego XI – poświęconego miecza i kapelusza Janowi III, a królowej Marii Kazimierze  Złotej Róży. To właśnie królowi Sobieskiemu zawdzięcza się przebudowę żółkiewskiego zamku, który stał się iście królewską rezydencją.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.