X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

23.10.2021 10:00
Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. O ten tytuł walczyło 12 pianistów z 10 krajów, w tym dwóch Polaków. Dyrektor konkursu Artur Szklener powiedział, że jury obradowano wyjątkowo długo, ponieważ niełatwo było podjąć decyzję.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie, wynikach XVIII Konkursu Chopinowskiego, wystawie o gen. Stanisławie Maczku w holenderskiej Bredzie i 37 ocznicy zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki [posłuchaj]
Bruce (Xiaoyu) Liu i Andrzej Boreyko
Bruce (Xiaoyu) Liu i Andrzej BoreykoDarek Golik/NIFC

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie. Jego wizyta związana była z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.  

Prezydent wystąpił w litewskim parlamencie i spotkał się z prezydentem Gitanasem Nausedą. Wziął też udział w Radzie Prezydenckiej.

Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów to nic innego jak przepisy wykonawcze do Konstytucji 3 Maja. Wśród nich było wprowadzenie równego udziału obywateli Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego w strukturach i instytucjach zarządzających wspólnym państwem. Dokument został uchwalony 20 października 1791 roku przez Sejm Czteroletni.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił, że Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów to okazja, aby pokazać jak dobre są stosunki między Polską i Litwą. - Można wręcz mówić o epoce Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy, którzy doprowadzili i wzmocnili pewną znakomitą tendencję w stosunkach polsko-litewskich - wyjaśniał prezydencki minister. O szczegółach z Wilna Kamil Zalewski.

Przedstawiamy również szczegóły finału XVIII Konkursu Chopinowskiego i jego laureatów. Zwycięzcą konkursu został Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu. Dyrektor konkursu Artur Szklener powiedział, że jury obradowano wyjątkowo długo, ponieważ niełatwo było podjąć decyzję.

Laureat pierwszego miejsca - Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady - mówił po ogłoszeniu werdyktu: "Nie wiem co powiedzieć. Tyle emocji... Jestem zaszczycony tą nagrodą. Dziękuję jurorom i mojej rodzinie".

- Konkursy pomagają muzykom rozwijać się. Niektórzy mówią, że konkursy są nie dobre dla muzyków, ale mnie one inspirują. Jeśli masz pasję do czegoś po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się - powiedział laureat po zagraniu koncertu finałowego.

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertow z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournees po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.


W Warszawie odbyła się konferencja naukowa Instytutu Pileckiego "Decyzja: ratować ludzi. Dyplomaci i akcje pomocowe podczas Holokaustu". Jednym z jej tematów było podsumowanie dotychczasowych badań nad Grupą Ładosia, polsko-żydowskim zespołem działającym podczas II wojny światowej w Szwajcarii pod kierunkiem ambasadora Aleksandra Ładosia. Z Tomaszem Stefankiem z Instytutu Pileckiego rozmawiał Klaudiusz Madeja.

W programie także rozmawiamy o wystawie poświęconej gen. Stanisławowi Maczkowi. Wystawę można oglądać w holenderskiej Bredzie.

Zapraszamy również do Baranowa Sandomierskiego, gdzie rozpoczęło działalność Muzeum Teatru Polskiego Radia.

W "Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów"  można oglądać wystawy dokumentujące dorobek Teatru Polskiego Radia - w tym eksponaty związane z kultowymi powieściami radiowymi „Matysiakowie” i „W Jezioranach”. 

Placówka powstała z inicjatywy Janusza Kukuły - dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia oraz Wojciecha Ramusa - prezesa Fundacji Teatr Wyobraźni. Pracę nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o 37 rocznicy zamordowania przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Był duszpasterzem ludzi pracy i kapelanem warszawskiej Solidarności. 19 października 1984 roku został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Jako męczennik za wiarę, ksiądz Jerzy został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13 latach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

W naszym programie także audycja "Język polski bez granic", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.