X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji i kolędach

24.12.2021 22:00
Z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej rozmawiamy o religijnym wymiarze Bożego Narodzenia i świętach w polonijnych parafiach na całym świecie.
Audio
  • W magazynie m.in. rozmowa z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, opowieść o zwyczajach i tradycjach świątecznych, wycinankach z opłatka i pięknie polskich kolęd [posłuchaj]
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czasNancy Bauer/shutterstock

Magazyn "Widziane z Polski" w całości poświęcony jest tradycjom i zwyczajom związanym z Wigilią i Bożym Narodzeniem.

W audycji nie zabrakło też specjalnych gości. Z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej rozmawiamy o religijnym wymiarze Bożego Narodzenia i świętach w polonijnych parafiach na całym świecie.

Wśród naszych gości jest też m.in. Dorota Miśkiewicz, znana wokalistka jazzowa, która wydała właśnie płytę z pięknymi polskim kolędami i pastorałkami. Album „Gore gwiazda Jezusowi”, wydało Polskie Radio.

Polskie kolędy to unikatowe zjawisko w kulturze europejskiej. O historii ich powstania, tradycji i różnorodności rozmawiamy z Jackiem Szymańskim, tenorem, solistą Opery Bałtyckiej, w repertuarze którego jest ponad 150 kolęd.

Zwyczaj dzielenia się opłatkiem od pokoleń łączy Polaków. O długiej tradycji tworzenia wycinanek z opłatka opowiada Ewa Mitowska, znawczyni mazowieckich tradycji.

Odwiedzamy też wystawę pięknych szopek krakowskich. W Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie, można zobaczyć 50 kunsztownie wykonanych tradycyjnych konstrukcji, z których niemal wszystkie zdobyły nagrody i wyróżnienia.  

Na wystawie są szopki na herbacianej łyżeczce i w krakowskim obwarzanku oraz ponad trzymetrowe konstrukcje. Oprócz postaci biblijnych w scenerii szopek są też smok wawelski, Lajkonik, Pan Twardowski i postacie związane z historią Polski.

W 2018 roku tradycja budowania szopek krakowskich została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Do wysłuchania świątecznego wydaniu magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.