Redakcja Polska

Święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji i kolędach

24.12.2021 22:00
Z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej rozmawiamy o religijnym wymiarze Bożego Narodzenia i świętach w polonijnych parafiach na całym świecie.
Audio
  • W magazynie m.in. rozmowa z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, opowieść o zwyczajach i tradycjach świątecznych, wycinankach z opłatka i pięknie polskich kolęd [posłuchaj]
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czasNancy Bauer/shutterstock

Magazyn "Widziane z Polski" w całości poświęcony jest tradycjom i zwyczajom związanym z Wigilią i Bożym Narodzeniem.

W audycji nie zabrakło też specjalnych gości. Z ks. bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej rozmawiamy o religijnym wymiarze Bożego Narodzenia i świętach w polonijnych parafiach na całym świecie.

Wśród naszych gości jest też m.in. Dorota Miśkiewicz, znana wokalistka jazzowa, która wydała właśnie płytę z pięknymi polskim kolędami i pastorałkami. Album „Gore gwiazda Jezusowi”, wydało Polskie Radio.

Polskie kolędy to unikatowe zjawisko w kulturze europejskiej. O historii ich powstania, tradycji i różnorodności rozmawiamy z Jackiem Szymańskim, tenorem, solistą Opery Bałtyckiej, w repertuarze którego jest ponad 150 kolęd.

Zwyczaj dzielenia się opłatkiem od pokoleń łączy Polaków. O długiej tradycji tworzenia wycinanek z opłatka opowiada Ewa Mitowska, znawczyni mazowieckich tradycji.

Odwiedzamy też wystawę pięknych szopek krakowskich. W Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie, można zobaczyć 50 kunsztownie wykonanych tradycyjnych konstrukcji, z których niemal wszystkie zdobyły nagrody i wyróżnienia.  

Na wystawie są szopki na herbacianej łyżeczce i w krakowskim obwarzanku oraz ponad trzymetrowe konstrukcje. Oprócz postaci biblijnych w scenerii szopek są też smok wawelski, Lajkonik, Pan Twardowski i postacie związane z historią Polski.

W 2018 roku tradycja budowania szopek krakowskich została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Do wysłuchania świątecznego wydaniu magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.