X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polskie startupy w walce z cukrzycą. Naukowcy z AGH stworzyli rewolucyjne urządzenie

01.01.2022 14:17
Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może nieco ulżyć chorym na cukrzycę. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych.
Audio
  • W magazynie m.in. o pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, wynalazku polskich naukowców z AGH, którzy stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych oraz podsumowanie Roku Stanisława Lema w kraju i za granicą [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Andrey_Popov

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto państwowe ustanowił Sejm z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej prosili go o to wielkopolscy społecznicy i samorządowcy.

Prezydent Andrzej Duda podpisując 23 listopada tego roku ustawę o upamiętnieniu zwycięskiego zrywu Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19 mówił, że to "akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego".

Powstanie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy. Relację przygotował Przemysław Pawełek.

Przyglądamy się również sytuacji pandemicznej w Europie. W miarę jak zbliżał się koniec roku 2021, nadzieje na zakończenie pandemii koronawirusa szybko traciły na sile. W związku z rosnącą liczbą potwierdzonych przypadków wariantu Omikron w Europie większość krajów zdecydowała się na zaostrzenie swoich restrykcji pandemicznych. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Paulo Sousa nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski. Odejście Portugalczyka wiąże się z zapłatą przez niego odszkodowania na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Równocześnie trwają poszukiwania jego następcy - sytuację obserwuje Michał Fedusio.

W audycji także rozmowa z polskimi naukowcami z AGH, którzy stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych. Co ważne dla cukrzyków, robi to bezinwazyjnie. Czas ogłoszenia informacji o wynalazku i jego komercjalizacji jest szczególny. W 2021 roku minęła 100. rocznica wynalezienia insuliny. Odkrycie - uhonorowane Nagrodą Nobla - zmieniło cukrzycę z choroby śmiertelnej w przewlekłą, wciąż nieuleczalną, ale możliwą do opanowania. Niestety, pacjenci muszą codziennie, inwazyjnie, wielokrotnie monitorować poziom cukru. Badanie bazuje na pomiarach glikemii z krwi (glukometr) lub z płynu śródtkankowego.

Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może chorym nieco ulżyć. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment (ADE) opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych. 

Proces komercjalizacji urządzenia już trwa: startup pozyskał fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (prawie 3 mln zł), a teraz szuka inwestorów. Na razie koszty produkcji są dość wysokie, ale w ADE przekonują, że postęp i rozwój elektroniki sprawiają, iż wszelkie technologie tanieją. Z naukowcami rozmawia Przemysław Pawełek.

W programie również podsumowanie Roku Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, eseisty, futurologa i filozofa. Informacje zebrała Ewa Plisiecka.

Przeniesiemy się też do Rapperswil w Szwajcarii. Nieopodal usytuowanego na wzgórzu zamkowym Muzeum Polskiego znajduje się kamienica, w której przechowywane są zbiory biblioteczne. To miejsca ściśle łączy się nie tylko z działalnością muzeum, ale też aktywnością emigracyjnego radia, o czym opowiada Anna Buchmann - dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu w rozmowie z Jakubem Kuklą.

W kartce z kalendarza przypominamy o 77 lat rocznicy wysadzanie w powietrze, przez Niemców, Pałacu Saskiego. Nastąpiło to po upadku Powstania Warszawskiego. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W magazynie również "Język polski bez granic", audycja promująca język polski.

Do wysłuchania  magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.