Redakcja Polska

Polskie startupy w walce z cukrzycą. Naukowcy z AGH stworzyli rewolucyjne urządzenie

01.01.2022 14:17
Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może nieco ulżyć chorym na cukrzycę. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych.
Audio
  • W magazynie m.in. o pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, wynalazku polskich naukowców z AGH, którzy stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych oraz podsumowanie Roku Stanisława Lema w kraju i za granicą [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Andrey_Popov

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto państwowe ustanowił Sejm z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej prosili go o to wielkopolscy społecznicy i samorządowcy.

Prezydent Andrzej Duda podpisując 23 listopada tego roku ustawę o upamiętnieniu zwycięskiego zrywu Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19 mówił, że to "akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego".

Powstanie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy. Relację przygotował Przemysław Pawełek.

Przyglądamy się również sytuacji pandemicznej w Europie. W miarę jak zbliżał się koniec roku 2021, nadzieje na zakończenie pandemii koronawirusa szybko traciły na sile. W związku z rosnącą liczbą potwierdzonych przypadków wariantu Omikron w Europie większość krajów zdecydowała się na zaostrzenie swoich restrykcji pandemicznych. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Paulo Sousa nie jest już selekcjonerem reprezentacji Polski. Odejście Portugalczyka wiąże się z zapłatą przez niego odszkodowania na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Równocześnie trwają poszukiwania jego następcy - sytuację obserwuje Michał Fedusio.

W audycji także rozmowa z polskimi naukowcami z AGH, którzy stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych. Co ważne dla cukrzyków, robi to bezinwazyjnie. Czas ogłoszenia informacji o wynalazku i jego komercjalizacji jest szczególny. W 2021 roku minęła 100. rocznica wynalezienia insuliny. Odkrycie - uhonorowane Nagrodą Nobla - zmieniło cukrzycę z choroby śmiertelnej w przewlekłą, wciąż nieuleczalną, ale możliwą do opanowania. Niestety, pacjenci muszą codziennie, inwazyjnie, wielokrotnie monitorować poziom cukru. Badanie bazuje na pomiarach glikemii z krwi (glukometr) lub z płynu śródtkankowego.

Wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może chorym nieco ulżyć. Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment (ADE) opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych. 

Proces komercjalizacji urządzenia już trwa: startup pozyskał fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (prawie 3 mln zł), a teraz szuka inwestorów. Na razie koszty produkcji są dość wysokie, ale w ADE przekonują, że postęp i rozwój elektroniki sprawiają, iż wszelkie technologie tanieją. Z naukowcami rozmawia Przemysław Pawełek.

W programie również podsumowanie Roku Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku, eseisty, futurologa i filozofa. Informacje zebrała Ewa Plisiecka.

Przeniesiemy się też do Rapperswil w Szwajcarii. Nieopodal usytuowanego na wzgórzu zamkowym Muzeum Polskiego znajduje się kamienica, w której przechowywane są zbiory biblioteczne. To miejsca ściśle łączy się nie tylko z działalnością muzeum, ale też aktywnością emigracyjnego radia, o czym opowiada Anna Buchmann - dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu w rozmowie z Jakubem Kuklą.

W kartce z kalendarza przypominamy o 77 lat rocznicy wysadzanie w powietrze, przez Niemców, Pałacu Saskiego. Nastąpiło to po upadku Powstania Warszawskiego. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W magazynie również "Język polski bez granic", audycja promująca język polski.

Do wysłuchania  magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.