Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda w Davos: chcemy zorganizować większe wsparcie dla Ukrainy

22.01.2023 11:00
- Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Wołodymyr Zełenski kilkukrotnie prosił go o wsparcie w pozyskaniu ciężkiego sprzętu.
Audio
  • W magazynie mówimy m.in. o obradach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, pomocy wojskowej dla Ukrainy i konkursie "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940"​ [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaMarek Borawski/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o transformacji energetycznej, inwestycjach i pomocy dla Ukrainy, czyli zagadnieniach, które na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos poruszali przedstawiciele polskich władz. Polskę w Davos reprezentowała  delegacja, na czele której stali prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy nadzieję, że kilku partnerów i sojuszników przekaże czołgi Ukrainie - powiedział podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Wołodymyr Zełenski kilkukrotnie prosił go o wsparcie w pozyskaniu ciężkiego sprzętu.

Andrzej Duda wraz z prezydentami Litwy i Macedonii Północnej - Gitanasem Nausedą i Stewo Pendarowskim - wziął udział w dyskusji "W obronie Europy". Podczas tej debaty głos zabierała również Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że Ukraińcy są tak odważni. Dzień przed inwazją, kilka godzin przed inwazją, kiedy razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą odwiedziliśmy Kijów, Wołodymyr Zełenski powiedział mi: "Andrzej, jesteśmy naprawdę gotowi i nigdy się nie poddamy" - mówił.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że głównym tematem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos było zaprowadzenie sprawiedliwego pokoju na Ukrainie. - To podstawowa rzecz - podkreślił szef rządu. 

Premier wskazał, że Polska pełni rolę europejskiego think-tanku. - Jeszcze nigdy Davos nie było tak blisko Kijowa. (..) Jesteśmy tymi, którzy są najbliżej Ukrainy i którzy są najmocniej zaangażowani - razem z sojusznikami z NATO - we wsparcie - podkreślił.

Jak dodał, Polacy są często pytani w Davos o recepty na przyszłość, a także o to, w jaki sposób powinno się dalej razem pomagać Ukrainie.

Szef rządu podkreślił, że do Davos przyjechali przedstawiciele firm i koncernów o ważnym i strategicznym znaczeniu. Premier powiedział, że w odniesieniu do surowców energetycznych, takich jak rola naftowa czy gaz, następuje istotna restrukturyzacja przemysłu. W tym kontekście, jak tłumaczył, zaangażowanie zagranicznych i krajowych inwestorów ma istotne znaczenie.

Informujemy również o konkursie "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940", który zainaugurowano w Sejmie. Jego adresatami są uczniowie i studenci, którzy w różnej formie mogą wykonać prace i utwory poświęcone zbrodni katyńskiej.

- Napad Rosji na Ukrainę pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się od lat. Warto więc przypomnieć sobie te metody z czasów II wojny światowej - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając IV konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów "Polskie serce pękło. Katyń 1940".

Zapraszamy też na ekspozycję "Powstanie styczniowe 1863 roku", którą można oglądać w Łazienkach Królewskich w stolicy. 

Z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowała specjalną ekspozycję, a Federacja Patriotyczna - internetową bazę powstancystyczniowi.pl.

Wystawa w Łazienkach Królewskich przypomina tło historyczne i przebieg walk powstańczych między innymi za pomocą fotografii, pocztówek i innych dokumentów. Jedna z autorek wystawy - kustosz Karolina Paćko - wskazuje także na ilustracje pędzla Artura Grottgera oraz drzeworyty z prasy europejskiej, która żywo interesowała się wówczas wydarzeniem.

W Warszawie Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z UNESCO zorganizował warsztaty pod nazwą „Zwalczanie nielegalnego handlu ukraińskimi dobrami kultury szkolenie w zakresie budowania potencjału dla organów ścigania". W szkoleniu wzięli udział urzędnicy, funkcjonariusze straży granicznej oraz służb celnych państw graniczących z Ukrainą: Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Mołdawii. Relacja z obrad w magazynie. 

Naszym gościem jest Wojciech Sieroń, główny sędzia Olimpiady Gier Planszowych Instytutu Pamięci NarodowejOlimpiada obejmuje 6 różnych dyscyplin – czyli sześć różnych gier IPN. Na liście wyzwań znalazły się takie znane i lubiane propozycje IPN jak ZnajZnak, Miś Wojtek, czy gra o dywizjonie 303. Szkoły, placówki, biblioteki mogą zgłosić chęć udziału we wszystkich lub wybranych przez siebie dyscyplinach.

Zbliża się 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Informujemy o szczegółach programu, który przygotowano na okoliczność obchodów z nim związanych. Zaprezentowało je Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN​.

W programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.