Redakcja Polska

Premier Morawiecki w Redzikowie: międzynarodowe sojusze i silna polska armia są gwarancją naszego bezpieczeństwa

23.07.2023 08:00
Premier Mateusz Morawiecki razem z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim, odwiedził Jednostkę Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie. Do końca roku ma tam powstać system przeciwrakietowy wspierany przez Amerykanów.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Jednostce Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie, warszawskiej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy oraz wynikach VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w Redzikowie
Premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w RedzikowieFoto: Twitter/PiotrMuller

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego i ambasadora USA Marka Brzezinskiego w Jednostce Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Redzikowie. Do końca roku ma tam powstać system przeciwrakietowy wspierany przez Amerykanów.

- Tutaj, dzisiaj w Redzikowie, mieliśmy możliwość wysłuchać informacji na temat tarczy antyrakietowej. Tej tarczy, którą nasi poprzednicy w 2008 roku zarzucili poprzez politykę resetu z Rosją. Teraz tej kolejnej szansy Polska nie wypuszcza z ręki. Rząd PiS prowadzi skuteczne rozmowy, negocjacje i dzisiaj jesteśmy już właściwie w przededniu zakończenia wielkiej fazy realizacji tarczy antyrakietowej - oświadczył premier.

Szef rządu podczas wystąpienia podkreślał w Redzikowie, że obrona polskiego nieba jest taką samą koniecznością, jak obrona polskiej ziemi. - Zdajemy sobie sprawę z tego doskonale, dlatego prowadzimy bezprecedensowy program inwestycji zarówno w program obrony polskiego nieba, jak i obronę polskiej ziemi - mówił.

Dodał, że cała modernizacja polskiej armii, jej integracja w ramach systemu obrony NATO jest czymś bezprecedensowym. - Czyni Polskę dzisiaj bezpieczniejszą niż kiedykolwiek wcześniej - wskazał.

- Z ogromną dumą mogę powiedzieć, że i polscy specjaliści, którzy tutaj pracują, i amerykańcy - to jedni z najlepszych, jeśli nie najlepsi operatorzy broni antyrakietowej, tarczy antyrakietowej w całym systemie NATO. To bardzo pozytywna informacja, że mamy takich specjalistów, że jesteśmy częścią, creme de la creme, zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej, obrony powietrznej - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Dodał, że realizacja tarczy antyrakietowej to jednocześnie wykonanie testamentu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który - jak mówił Mateusz Morawiecki - stawiał na obronę przeciwrakietową.

Z kolei Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce podkreślił, że nigdy wcześniej wojsko amerykańskie i polskie nie było w tak ścisłej współpracy. - Możecie być tego świadkiem tu, w Redzikowie - stwierdził.

- Polska i amerykańska armia są teraz, jak nigdy przedtem, bardzo dobrze zintegrowane w działaniach, dlatego jesteśmy bezpieczni - mówił.

Wskazał, że „ten najnowocześniejszy obiekt wprowadza Polskę do systemu współzależności, do tarczy antyrakietowej, która chroni jego kraj”. Mark Brzezinski wyraził wdzięczność, że „Polska daje Ameryce to bezpieczeństwo”.

Jak mówił ambasador USA, naszą wspólną sprawą jest przyszłość Ukrainy. - Musimy być razem z narodem ukraińskim - podkreślił.

W magazynie informujemy też o warszawskiej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy "Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together 2023".

sesjach plenarnych uczestniczyli premierzy Polski i Ukrainy, a także m.in. minister w KPRM Michał Dworczyk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz  Pełnomocnik Rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, a także Pełnomocnik Rządu ds. CPK i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

Konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy z wojennych zgliszczy zorganizowana została wspólnie przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Obecnie na terenie Ukrainy działalność prowadzi ponad 600 polskich firm, ale zainteresowanych odbudową jest około 2,5 tysiąca.

Szacuje, że odbudowa Ukrainy to co najmniej 411 mld dolarów.

Mówimy również o wynikach VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się na początku lipca w Warszawie. Bilansu spotkania dokonuje Zenka Bańkowska, dyrektor zarządzająca w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska".

Polska Agencja Kosmiczna uruchomiła pilotażową wersję Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej. Jest to pierwsza w kraju platforma, która integruje bazy danych z serwisów monitoringowych, produkty satelitarne, narzędzia analityczne oraz udostępnia usługi i serwisy oparte na danych satelitarnych. Co ważne, dostęp do NSIS jest bezpłatny. Korzystać z niego można za pośrednictwem portalu https://nsisplatforma.polsa.gov.pl/.

Rozmawiamy na ten temat z Jolantą Orlińską, dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi w Polskiej Agencji Kosmicznej.

Na Dworcu Centralnym w Warszawie zaprezentowano lokomotywę z grafiką rodziny Ulmów. Maszyna prowadzi pociąg o nazwie „Wawel” na linii Przemyśl-Berlin. Grafika na lokomotywie to jedna z inicjatyw związanych z beatyfikacją rodziny zamordowanej 80 lat temu przez Niemców za pomoc Żydom. O tym także w audycji.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.