Redakcja Polska

100 dni rządu Donalda Tuska. Wśród osiągnięć pozyskanie środków z KPO

23.03.2024 08:55
Premier Donald Tusk uważa, że jego rząd dobrze wykorzystał pierwsze trzy miesiące. Zapewniał, że nie zrezygnuje z żadnego ze stu konkretów na sto dni. Większości nie udało się w tym czasie zrealizować.
Audio
  • W magazynie m.in. o 100 dniach rządu Donalda Tuska, tak zwanych wyborach w Rosji, odkryciu polskiego naukowca i współpracy gospodarczej Polski z Afryką [posłuchaj]
Donald Tusk: kończymy porządki i przyspieszamy
Donald Tusk: kończymy porządki i przyspieszamyPAP/Radek Pietruszka

W magazynie "Widziane z Polski" dokonujemy bilansu 100 dni rządu. 

Jesienią, w trakcie kampanii, wyborczej KO przedstawiła tzw. 100 konkretów na pierwsze 100 dni. Wśród nich było m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł., odblokowanie środków unijnych, wprowadzenie tzw. babciowego, czyli 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem, finansowanie in vitro z budżetu państwa, dostęp do "antykoncepcji awaryjnej" bez recepty i możliwość przeprowadzenia aborcji do 12 tygodnia ciąży, 30 proc. podwyżki dla nauczycieli, odpolitycznienie mediów publicznych i uwolnienie sądów od politycznych wpływów, rozliczenie rządów PiS czy powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Większości nie udało się w tym czasie zrealizować.

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "DGP" i RMF FM wynika, że za największe sukcesy rządu ankietowani uznali odblokowanie pieniędzy z KPO (61,3 proc. badanych), a także politykę zagraniczną (50,7 proc.). 

W programie informujemy też, że polskie miasta będą mogły skorzystać z pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy na zieloną transformację. W ciągu najbliższych tygodni mają być ogłoszone szczegóły. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że chodzi o 40 miliardów złotych. Operatorem programu "Zielona Transformacja Miast" będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Komentujemy również wyniki pseudowyborów prezydenckich w Rosji. Komisja Europejska i NATO krytycznie o tak zwanych wyborach prezydenckich w Rosji, które rozpoczęły się dziś i potrwają do niedzieli. Najwyższy urząd w państwie po raz piąty obejmie Władimir Putin. Jego konkurenci to, jak podkreśla rosyjska opozycja, figuranci, by uwiarygodnić głosowanie.

- Te wybory nie mają nic wspólnego z demokratycznymi standardami - podkreślił rzecznik Komisji Peter Stano.

Tego samego zdania jest sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który powiedział, że wybory nie będą ani wolne, ani uczciwe.

- Politycy opozycyjni są albo są w więzieniach, albo zabici, albo na wygnaniu. Właściwie niektórzy próbowali się zarejestrować jako kandydaci, ale odmówiono im tego prawa - powiedział szef Sojuszu.

Rzecznik Komisji Peter Stano dodał - "trudno to głosowanie nazwać wyborami, bo tego wyboru nie mają obywatele Rosji". - Na podstawie ciągłych represji wobec opozycji, niezależnych mediów, społeczeństwa obywatelskiego możemy już teraz powiedzieć, że wybory w Rosji nie będą wolne, sprawiedliwe i demokratyczne - powiedział Peter Stano.

Mówimy, że Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę ws. uwolnienie, więzionego przez reżim na Białorusi, polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

"Senat RP zwraca się do PE, parlamentów i rządów państw demokratycznego świata z apelem o podjęcie działań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczobuta i wszystkich więźniów sumienia na Białorusi" - czytamy w uchwale.

W uchwale przypomniano, że "25 marca 2024 roku upłyną 3 lata od dnia uwięzienia Andrzeja Poczobuta, jednego z liderów mniejszości polskiej na Białorusi". "Za działania w obronie polskości i wolnego słowa reżim Alaksandra Łukaszenki skazał go na 8 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Warunki odbywania kary mają charakter tortur, które mogą doprowadzić do wykonania na Andrzeju Poczobucie wyroku śmierci bez jego orzekania" - podkreślono.

Zaznaczono, że "od dnia osadzenia w kolonii karnej Andrzej Poczobut pozbawiony jest możliwości widzenia z rodziną, a nawet rozmów telefonicznych z nią". "Odebrano mu prawo do otrzymywania przesyłek i paczek żywnościowych oraz utrudnia się dostęp do niezbędnych leków. Przez ostatnie pół roku Andrzej Poczobut przetrzymywany jest w odosobnionej celi więziennej, a ponad 20 dni spędził w nieludzkich warunkach w karcerze. Od blisko miesiąca rodzina nie ma z nim żadnego kontaktu" - czytamy w uchwale.

Sejm skierował do dalszych prac projekt ustawy w sprawie uznania śląskiego za język regionalny. Nowelizacja nadaje status języka regionalnego dialektowi śląskiemu, który stałby się drugą - obok języka kaszubskiego - regionalną odmiana polszczyzna uznawaną przez polskie prawo. Ponadto w ustawie zapisano, że do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Etnicznych i Narodowych włączono by dwóch przedstawicieli mniejszości śląskiej. Szczegóły w naszym programie.

Kanadyjska Izba Gmin uznała znaczący wkład Polonii kanadyjskiej w budowanie lepszego i bardziej dynamicznego społeczeństwa, gospodarki, polityki i kultury w Kanadzie. Odtąd każdego 3 maja Kanada będzie świętować Dzień Konstytucji RP oraz każdy miesiąc maj będzie Miesiącem Polskiego Dziedzictwa w całej Kanadzie. W audycji relacja na ten temat Krystyny Piotrowskiej z Radia Polonia w Toronto.

Gościem magazynu jest prof. Jacek Jemielity z UW, z którym rozmawiamy o przełomowym odkryciu w badaniu mRNA. Odkrycie otwiera drogę do wykorzystania technologii mRNA przede wszystkim w leczeniu nowotworów, ale również schorzeń metabolicznych, chorób rzadkich i innych o podłożu genetycznym .

Opowiadamy także o działalności Fundacji Most Afryka-PolskaAfryka to obecnie jeden z najbardziej perspektywicznych rynków świata. Drugie miejsce pod względem powierzchni i liczby populacji oraz szybko rosnący przyrost naturalny sprawiają, że z roku na rok państwa afrykańskie zyskują na znaczeniu. Obecnie kontynent zamieszkuje ponad 1,2 mld ludzi. Według ONZ do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 2,5 mld.

- Widzimy rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców Afryką oraz Polską ze strony partnerów afrykańskich, którzy poszukują własnych kontaktów gospodarczych. Nasza fundacja chce promować relacje z Afryką i pomagać polskim przedsiębiorcom we współpracy z krajami afrykańskimi. Chcemy promować współpracę ekonomiczną, kulturalna i edukacyjną – mówi Louis Mendy, prezes Fundacji Most Afryka - Polska

O celach i planach Fundacji Most Afryka - Polska opowiedzieli Louis Mendy, Michał Zych i Stanisław Okoński z Zarządu Fundacji. 

Dziennikarz Ziemowit Szczerek, autor publikacji "Wymyślone miasto Lwów" i historyk muzealnictwa Łukasz Bukowiecki, autor publikacji "Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie" spotkali się z czytelnikami w Domu Spotkań z Historią, w ramach z cyklu dyskusyjnego „Zrozumieć pamięć - Między reportażem a nauką". Relacja w naszym magazynie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.