Redakcja Polska

Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie

07.04.2024 00:19
Ukraina, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Litwa i Rumunia - do tych krajów dotarły działania w ramach prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą podsumowali inicjatywy podejmowane w latach 2020–2023 w ramach przedsięwzięcia.
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podsumowania prezydenckiej akcji Pomoc Polakom na Wschodzie
Uroczystość w Pałacu Prezydenckim, podsumowania prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie"Twitter/prezydentpl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o reakcjach świata po ataku Izraela na konwój humanitarny w strefie Gazy, w którym zgiął m.in. obywatel Polski.

Prezydent Joe Biden powiedział premierowi Benjaminowi Netanjahu, że izraelskie naloty, w których zginęli pracownicy organizacji humanitarnych są niedopuszczalne. Podczas rozmowy telefonicznej z premierem Izraela, prezydent USA uzależnił charakter dalszego wsparcia ze strony USA od zmiany kursu Izraela w Strefie Gazy.

Prezydent wyraźnie powiedział, że Izrael musi ogłosić i wdrożyć serię konkretnych i wymiernych kroków w celu ograniczenia cierpienia cywilów i bezpieczeństwa pracowników organizacji pomocowych. Polityka USA w odniesieniu do Strefy Gazy będzie determinowana przez naszą ocenę natychmiastowych działań Izraela w tym zakresie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy prezydencie USA. John Kirby dodał, że natychmiastowy rozejm jest konieczny do ustabilizowania i poprawy sytuacji humanitarnej w Gazie.

Do rozmowy Joe Bidena z Benjaminem Netanjahu doszło w następstwie izraelskiego ataku na konwój humanitarny, w którym zginęli wolontariusze World Central Kitchen, w tym Polak.

Relacjonujemy również uroczystość, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, gdzie podsumowano cztery lata funkcjonowania projektu „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie". 

Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie: zarówno przedstawicielom polskich organizacji w krajach, do których akcja dociera, a także darczyńcom i sponsorom.

Andrzej Duda ocenił, że akcja ma "ogromne znaczenie państwowotwórcze", dla budowania wspólnoty z rodakami, którzy mieszkają poza granicami. - To, że podtrzymują polskość, że się w to angażują, że uczą swoje dzieci mówić w języku polskim, że uczą je polskich tradycji, wychowują je w polskiej kulturze, ma dla nas tutaj, w Polsce ogromne znaczenie, jako dla wspólnoty narodowej - powiedział prezydent. 

Oświadczył, że "Polska nie jest byle jakim krajem, który zapomina o milionach ludzi mieszkających poza granicami kraju". - Polska pamięta nawet jeżeli ta obecność ma charakter symboliczny, nawet jeśli pomoc jest skierowana do osób, którym żyje się relatywnie dobrze (...). Ta duchowa łączność ma tu znaczenie fundamentalne. To dowód, że jesteśmy razem, że pamiętamy - powiedział prezydent.

Pierwsza dama wskazywała, że w ostatnich latach mimo trudności spowodowanych pandemią koronawirusa i wojną w Ukrainie udało się zorganizować transporty pomocy do Gruzji, Armenii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy i Rumunii. Jak mówiła, szczególnie mocno zaangażowano się w pomoc rodakom na Ukrainie po lutym 2022 r.

- Staramy się docierać do tych wszystkich osób, które z bardzo różnych powodów musiały opuścić Polskę. Bardzo często nie z własnej woli. Ale tę Polskę mają w sercach - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Rozmawiamy także o roli i znaczeniu NATO, w związku z jubileuszem 75-lecia Sojuszu.

W kwaterze głównej w Brukseli odbyły się uroczystości z okazji 75-lecia NATO. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg podkreślał, że NATO jest teraz silniejsze i bardziej zjednoczone. Kiedy Sojusz powstawał, liczył 12 krajów, dziś należą do niego 32 państwa.

Ocenił również, że sytuacja na ukraińskim froncie nadal jest trudna. Jak podkreślił na konferencji prasowej, Kijów potrzebuje w szczególności obrony powietrznej, amunicji i pomocy humanitarnej. "Z zadowoleniem przyjmuję ogłoszenie przez sojuszników kolejnych pakietów pomocy, ale potrzeba ich więcej" - mówił Jens Stoltenberg. "Musimy zrobić jeszcze więcej. Mam na myśli postawienie naszego wsparcia na jeszcze trwalszej podstawie. Wczoraj sojusznicy zgodzili się na kolejny krok, dotyczący wielkiej roli NATO w koordynacji niezbędnej pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, a także szkoleń personelu wojskowego. Prace nad tym będą kontynuowane w nadchodzących tygodniach" - dodał sekretarz generalny NATO.

Warszawski odział Instytutu Pamięci Narodowej przygotowuje komiks o Bitwie o Monte Cassino i żołnierzach 2. Korpusu Polskiego. Premiera komiksu odbędzie się w maju z okazji 80. rocznicy zwycięskiej bitwy. Rozmawiamy na ten temat z doktorem Tomaszem Łabuszewskim, dyrektorem warszawskiego oddziału IPN.

"Ukrzyżowanie", najstarszy obraz Szymona Czechowicza z 1716 roku w kościele świętego Stanisława w Rzymie, odzyskał dawny blask. Prace konserwatorskie, zostały przeprowadzone na zlecenie Instytutu Polonika. Obraz "Ukrzyżowanie" jest kopią znanego dzieła Guida Reniego, które znajduje się w ołtarzu głównym kościoła San Lorenzo in Lucina. Szczegóły w naszej audycji.

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy, że 2 kwietnia minęło 19 lat od śmierci papieża Jana Pawła II, który stał na czele Kościoła katolickiego ponad 26 lat. Stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku.

Gościem magazynu jest Paweł Paradowski, polski architekt, który część swoich projektów realizuje w Afryce.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.