Redakcja Polska

Szczyt Trójmorza w Wilnie pod znakiem rozmów o bezpieczeństwie Europy

19.04.2024 20:30
Prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o przekazaniu Ukrainie posowieckich rakiet z Polski. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie na Litwie. W spotkaniu uczestniczył też Wołodymyr Zełenski. - Tylko gdy będziemy twardo stali przy państwach zagrożonych, wspierali państwa zagrożone i działali odważnie, będziemy w stanie obronić się przed rosyjskim imperializmem i przed rosyjską agresją - powiedział prezydent Duda.
Audio
  • W magazynie m.in. o Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie, debacie o 20. latach obecności Polski w UE, środkach z KPO w Polsce i tłumaczeniu na język angielski książki "Ucieczka z zesłania" [posłuchaj]
Po Litwie to Polska obejmie prezydencję w Inicjatywie Trójmorza. Oznacza to, że przyszłoroczny szczyt tego formatu, zrzeszającego 13 krajów Unii Europejskiej, odbędzie się w Polsce.
Po Litwie to Polska obejmie prezydencję w Inicjatywie Trójmorza. Oznacza to, że przyszłoroczny szczyt tego formatu, zrzeszającego 13 krajów Unii Europejskiej, odbędzie się w Polsce. EPA/TOMS KALNINS Dostawca: PAP/EPA.

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o Szczycie Inicjatywy Trójmorza w Wilnie. To format zrzeszający 13 krajów Unii Europejskiej, położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Europa musi jeszcze mocniej zainwestować w swoje bezpieczeństwo i nie zapominać o Ukrainie - taki apel popłynął z Wilna, gdzie zorganizowano Szczyt Inicjatywy Trójmorza. To format zrzeszający 13 krajów Unii Europejskiej, położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Na spotkaniu przywódców Trójmorza pojawił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Akcentował on podstawową potrzebę swojego kraju - zapewnienie systemu obrony powietrznej.

Prezydent RP po zakończeniu szczytu wziął udział we wspólnej konferencji prasowej wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Andrzej Duda został zapytany, czy Polska i Ukraina planują zawarcie umowy wojskowej, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Jak powiedział prezydent  Andrzej Duda, Polska prowadzi rozmowy z Ukrainą w sprawie dostaw posiadanych przez Wojsko Polskie rakiet z czasów radzieckich. - Rozmawialiśmy z (prezydentem Ukrainy Wołodymyrem - przyp.red.) Zełenskim na temat pewnego zapasu rakiet z czasów radzieckich, który mamy w naszych magazynach i rozmawialiśmy o ich przekazaniu – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że od samego początku rosyjski agresji na Ukrainę postawa Polski jest jednoznaczna. - Wspieramy Ukrainę od pierwszego dnia tej wojny. Wspieramy także po prostu ludzi z Ukrainy, z których ogromna rzesza schroniła się w Polsce w czasie, kiedy Rosja zaatakowała - mówił.

Relacjonujemy także przebieg konferencji "20 lat Polski w Unii Europejskiej", podsumowującej dwie dekady członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W debacie wzięli udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz były premier Jerzy Buzek.

Prawie 27 miliardów złotych - tyle pieniędzy trafiło do Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreślała, że to największy jednorazowy przelew w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Szczegóły w naszym programie.

W Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji uroczyście otwarto wystawę „Powtarzajcie za mną II”, przygotowaną przez ukraiński kolektyw Open Group. Kuratorką wystawy jest Marta Czyż. Na wystawę składają się filmy, będące przejmującymi świadectwami wojny na Ukrainie. Rozmawialiśmy z ich reżyserem Yuriyem Bileyem.

Gościem magazynu jest Anthony Sloan, Kanadyjczyk, który wydał i przetłumaczył na język angielski książkę "Ucieczka z zesłani".

Bohaterka książki, Maria Byrska z domu Wilczewska, w kwietniu 1940 roku wraz z rocznym synem została przez Sowietów wywieziona do Kazachstanu. Uciekła. Wspomagana bezinteresowną ludzką dobrocią, już w końcu 1940 roku powróciła do Polski.

"Piękna i wzruszająca historia odwagi, wiary i przekraczania siebie. Czytając tę książkę zadawałem sobie pytanie ile człowiek może znieść, ile w człowieku jest determinacji do działania, które wydawać by się mogło szalone. Czyta się jednym tchem. I jedna z myśli, które pozostają po lekturze: na świecie wszędzie znajdą się dobrzy ludzie" - napisał jeden z czytelników książki.

Ta historia opisana przez Ewę Kurek, głęboko poruszyła też Anthony'ego Sloana, Kanadyjczyka od wielu lat mieszkającego w Polsce, który postanowił ją wydać i przetłumaczyć na język angielski. Książka ukazuje się 13 kwietnia, w 84. rocznicę deportacji Marii Byrskiej do Kazachstanu.

Przeniesiemy się także do Stambułu żeby opowiedzieć o działającej tam Katedrze Polonistyki.

Tureccy studenci mają różne motywacje do nauki, a język polski jest dla nich dość trudny, mimo to wciąż chcą się uczyć – mówi Oskar Czapiewski, wykładowca stambulskiej Katedry Polonistyki.

Katedra Polonistyki na Uniwersytecie Stambulskim powstała w 1992 roku, jej założycielem był nieżyjący już prof. Andrzej Zieniewicz. Proces jej postawania, a także szczegóły tworzenia podobnej katedry w Ankarze prof. Zieniewicz opisał w książce „Polak mały w Azji Mniejszej”.

Jakie są motywacje studentów do nauki polskiego? – Bardzo różne, od zainteresowania popkulturą i grami komputerowymi w rodzaju „Wiedźmin”, po chęć poznania polskiej kinametografii – tłumaczy Oskar Czapiewski. - Polska kultura wśród przeciętnych mieszkańców Turcji nie jest zbyt dobrze rozpoznawana, ale moi studenci kojarzą Kieślowskiego, Chopina, Marię Skłodowską-Curie no i oczywiście piłkarza Roberta Lewandowskiego – dodaje wykładowca.

Język polski dla tureckich studentów jest trudny, bo jest językiem fleksyjnym więc mamy tu do czynienia z zupełnie inną logiką mówienia. Wiele trudności sprawiają na przykład formy dokonane i niedokonane czasowników, trudna jest też wymowa.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.