Redakcja Polska

Prezydent uczcił pamięć żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie Warszawskiej

20.08.2022 14:30
Andrzej Duda mówił, że Święto Wojska Polskiego jest przede wszystkim radosnym świętem żołnierzy, dniem dumy obchodzonym na pamiątkę triumfu nad bolszewikami, który odniosła przed ponad stu laty odradzająca się Rzeczpospolita.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej, Konferencji Kraj-Emigracja, pielgrzymce kanadyjskiej Polonii i polskim dziedzictwie na Kresach [posłuchaj]
Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda: niedoceniana przez Rosjan polska armia okazała się barierą nie do pokonania
Święto Wojska Polskiego. Andrzej Duda: niedoceniana przez Rosjan polska armia okazała się barierą nie do pokonaniaPAP/Paweł Supernak

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy obchody 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezydent Andrzej Duda  uczcił pamięć żołnierzy, którzy wówczas zginęli. Postawił symboliczny znicz, a także wziął udział w apelu pamięci na warszawskich Powązkach Wojskowych przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku.

- Dzięki bohaterstwu polskiego żołnierza bolszewicy zostali pokonani, a tamto zwycięstwo jest dziś dla Polaków źródłem narodowej dumy. "Dzięki geniuszowi marszałka Józefa Piłsudskiego, dowódców, dzięki niezłomności polskich żołnierzy, nieprawdopodobnemu bohaterstwu, udało się pokonać Sowietów, odeprzeć ich i odnieść jedno z największych i najważniejszych zwycięstw w historii Europy i świata. To dlatego my, Polacy, jesteśmy z tego zwycięstwa tak dumni i dlatego tak się z niego co roku radujemy" - mówił Andrzej Duda. 

W Warszawie, Radzyminie i Ossowie odbyły się 15 sierpnia uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego i 102. rocznicą Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.

Na konieczność zapewnienia wojsku jak najnowocześniejszego uzbrojenia i wyposażenia wskazał prezydent Andrzej Duda, przemawiając z okazji Święta Wojska Polskiego. Za słuszne uznał decyzje rządu o zakupach sprzętu z Korei Południowej i USA.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że wszystkie decyzje, które podjęliśmy w ciągu ostatnich lat, także przed rosyjską agresją na Ukrainę, były decyzjami dalekowzrocznymi - powiedział, wspominając o kontraktach na amerykańską artylerię rakietową HIMARS i zestawów obrony powietrznej Patriot.

Według prezydenta Rosja napadając na Ukrainę złamała "wielkie tabu, które było twardą granicą bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej, że żadne mocarstwo nie atakuje drugiego państwa w sposób frontalny, po to, by odebrać wolność, niepodległość, ziemię, by zakwestionować egzystencję państwa i narodu".

Nawiązał do Bitwy Warszawskiej 1920 roku, której rocznica jest obchodzona jako święto wojska. - Nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby Sowietom, Armii Czerwonej udało się wtedy dotrzeć do zrewoltowanych Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zapewne losy Europy i świata wyglądałyby inaczej i świat nie wyglądałby tak, jak obserwujemy go dzisiaj - mówił Andrzej Duda.

Odwiedzamy też Muzeum Wojska Polskiego, gdzie zobaczyć można wystawę "1921: od wojny do pokoju". Znajdziemy na niej m.in. mundury Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego najbliższego współpracownika gen. Kazimierza Sosnkowskiego, a także pamiątki związane z księdzem Ignacym Skorupką, kapelanem 236. Ochotniczego Pułku Piechoty, który poległ 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem. Możemy również obejrzeć trofea z wojny z bolszewikami.

W audycji także spotkanie z Zenką Bańkowską ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", z którą rozmawiamy o zbliżającym się Światowym Kongresie "Kraj - Emigracja". Spotkanie odbędzie się w dniach 3-6 września w Warszawie.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" serdecznie zaprasza Polonię i Polaków zamieszkałych poza granicami ojczyzny na kongres  będący kontynuacją konferencji jaka odbyła się w Rzymie w 1990 roku pod patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II, pierwszego spotkania Rodaków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. - Obecnie stojąc przed nowymi wyzwaniami zobowiązani jesteśmy do wspólnego namysłu nad przyszłością naszego kraju, roli w jego rozwoju Polaków mieszkających za granicą i form współdziałania na rzecz dobra naszego kraju - apelują organizatorzy kongresu.

Przenosimy się również do Kanady i oddajemy głos Krystynie Piotrowskiej z Radia Polonia w Toronto, która opowie o 40. Pielgrzymce Polonijnej do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland.

Przypominamy też 20-tą rocznicę, ósmej, ostatniej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. 

20 lat temu, 16 sierpnia 2002 roku, rozpoczęła się ostatnia, ósma pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Trwała do 19 sierpnia. Odbywała się pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie". Podczas tej wizyty Ojciec Święty poświęcił nowo wybudowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, w którym spoczywają prochy orędowniczki Miłosierdzia Bożego - św. Faustyny Kowalskiej. Jan Paweł II odwiedził również Kalwarię Zebrzydowską, a na krakowskich Błoniach beatyfikował cztery osoby.

Ze względu na tematykę kultu Bożego Miłosierdzia, ósma pielgrzymka papieża do ojczyzny miała charakter uniwersalny i budziła ogromne zainteresowanie ludzi na całym świecie. Ojciec Święty podkreślał nadrzędność Bożego Miłosierdzia w życiu człowieka.

Zapraszamy także do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.