Redakcja Polska

Deszcz Perseidów będzie widoczny także w Irlandii Północnej

10.08.2021 11:21
Deszcz meteorów, który pojawia się każdego roku, będzie można zobaczyć z Irlandii Północnej w przyszłym tygodniu – oczywiście przy odpowiednich warunkach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/Muskoka Stock Photos

Perseidy to niezwykłe zjawisko, które każdego roku możemy obserwować na nocnym niebie. W czasie ich największego natężenia możemy dostrzec nawet 100 spadków na jedną godzinę.

Każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, Ziemia przecina jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów - Perseidy. Wpadające do ziemskiej atmosfery meteoryty ulegają spalaniu. Powstaje wówczas zjawisko tzw. spadających gwiazd.  

Deszcz meteorów Perseidów jest punktem zwrotnym w kalendarzu gwiezdnym ze względu na jasne meteory spowodowane corocznym rozbijaniem się Ziemi o szczątki pozostawione przez kometę 109P/Swift-Tuttle.

Zazwyczaj Perseidy zaczynają się około 16 lipca i osiągają szczyt 11, 12 i 13 sierpnia, kiedy to może być do 100 meteorów na godzinę. Następnie stopniowo maleją do 23 sierpnia. Aby dostrzec deszcze meteorów, nocne niebo musi być wystarczająco czyste, więc jeśli masz nadzieję na nie spojrzeć, koniecznie sprawdź wcześniej prognozę pogody.

Najlepiej trzymać się z dala od zanieczyszczenia światłem, więc wybór miejsca na wsi z dala od świateł miasta jest idealnym rozwiązaniem do zrzutu ekranu.


Źródło: kierunekirlandia.eu

Zobacz więcej na temat: Irlandia Północna kosmos

Pionierskie laboratorium powstało na Politechnice Opolskiej

08.08.2021 13:36
Naukowcy wydziału mechanicznego Politechniki Opolskiej uruchomili laboratorium, które za pomocą internetu pozwala zdalnie wykonywać studentom prace na kilku stanowiskach opartych na mikrokontrolerach, wykorzystujące m.in. technologię Internetu rzeczy.

Japoński dziennik opisał sprawę Krysciny Cimanouskiej. Podkreślono rolę Polski ws. obrony praw człowieka

08.08.2021 15:15
Tokijski dziennik "The Japan Times" opisał sprawę białoruskiej biegaczki Krysciny Cimanouskiej. W tekście podkreślono rolę Polski w dziedzinie obrony praw człowieka na Białorusi.

Swiatłana Cichanouska: mój naród odzyskuje tożsamość

09.08.2021 09:17
Minął już prawie rok od wybuchu rewolucji, Białorusini rozwinęli się jako naród; jestem dumna, że mogę być częścią tego narodowego przebudzenia, to walka, ale i wspólna tragedia, która nas zahartowała i zjednoczyła - pisze w "Gazecie Wyborczej" liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.