X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 01.05.2020 r.

01.05.2020 15:05
W tym wydaniu: luzowanie obostrzeń związanych z pandemią, polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej oraz coraz trudniejsza sytuacja w europejskim sektorze turystycznym.
Audio
Pobieranie próbki do badania na koronawirusa
Pobieranie próbki do badania na koronawirusaPAP/EPA/ETIENNE LAURENT

KORONAWIRUS W POLSCE

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w Polskim Radiu, że wskaźnik reprodukcji koronawirusa w Polsce spadł do poziomu 1,11. Oznacza to, że od jednego zakażonego zakaża się niewiele ponad jedną osoby, podczas, gdy jeszcze pod koniec marca było to statystycznie 2,6 osoby. Rzecznik zaznaczył, że wskaźnik reprodukcji wirusa nie jest jeszcze na poziomie, który pozwala na przejście do etapu odmrażania gospodarki. Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że nieustannie trwają konsultacje mające na celu zapewnić bezpieczeństwo Polakom, ale i uchronić gospodarkę przed zapaścią.

W środę premier Mateusz Morawiecki zaprezentował kolejny etap poluzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Od 4 maja otwarte zostaną sklepy w galeriach handlowych, jednak nieczynne pozostaną punkty gastronomiczne i przestrzenie rekreacyjne.

Od najbliższego poniedziałku otwarte będą hotele i miejsca noclegowe. Otwarte też zostaną niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki.

6 maja mają zostać otwarte żłobki i przedszkola z zachowaniem reżimu sanitarnego. Decyzję o otwarciu placówek podejmą organy założycielskie po uwzględnieniu wytycznych GIS i ministra zdrowia.  Przyszłe etapy luzowania obostrzeń mają być ogłaszane w cyklu dwutygodniowym, jednak niektóre elementy mogą być przyspieszane, a niektóre opóźniane.

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń wszedł w życie 20 kwietnia. Wtedy otwarto lasy, parki i parki narodowe, zmieniono zasady dotyczące maksymalnej liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepach, a także zezwolono dzieciom powyżej 13. roku życia na przemieszczanie się bez opieki dorosłych.

POLSKA PRZEJMUJE PRZEWODNICTWO W V4

"Zakładamy wypracowanie i prezentowanie przez Grupę Wyszehradzką wspólnych postulatów dotyczących unijnego planu odbudowy gospodarki, determinantą działań V4 w czasie polskiego przewodnictwa będzie walka z pandemią koronawirusa"- powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.Od lipca Polska przejmie roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, w której skład wchodzą również Czechy, Słowacja i Węgry. Szymon Szynkowski vel Sęk w kwietniu został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. polskiego przewodnictwa w V4.

Istotną determinantą dla naszych działań jest i będzie walka z pandemią COVID-19 i jej skutkami - powiedział Szymon Szynkowski vel Sek. Zaznaczył, że Polska chce, aby V4 wypracowała wspólne stanowisko ws. spodziewanych propozycji legislacyjnych na forum UE w obszarze sztucznej inteligencji (AI), a celem będzie opracowanie analizy zdolności państw V4 w zakresie robotyki. Jako kolejne priorytety polskiego przewodnictwa wymienił szukanie wspólnych rozwiązań w zakresie zmian klimatu, konsultacje nt. europejskiego rynku gazu ziemnego, współpracę w zakresie innowacyjnych technologii w energetyce, w tym rozwój elektromobilności i prowadzenie wspólnych projektów badawczych dotyczących technologii magazynowania i pozyskiwania energii elektrycznej.

TURYSTYKA RÓWNIEŻ CHORUJE PRZEZ KORONAWIRUSA

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova poinformowała na konferencji po środowym spotkaniu komisarzy, że restrykcje dotyczące podróżowania w Unii Europejskiej muszą być zniesione tak szybko jak to możliwe. Oświadczyła, że stanowisko dot. sektora turystyki zostało przyjęte przez komisarzy m.in. z powodu obecnej sytuacji w sektorze turystycznym, który odpowiada za ok. 10 proc. wypracowywanego w Unii PKB i pośrednio lub bezpośrednio daje pracę 27 milionom ludzi. 

Wkrótce Komisja ma przygotować wytyczne, które mają pomóc firmom turystycznym przetrwać kryzys i umożliwić im działalność w wakacje. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do państw członkowskich. Unijni ministrowie zajmujący się turystyką rozmawiali o możliwości utworzenia w wakacje tak zwanych "korytarzy turystycznych" między krajami.

Dziewięć państw UE skierowało do Komisji Europejskiej wspólny apel dotyczący opracowania programu pomocowego dla sektora turystycznego. We wspólnym dokumencie, który podpisały rządy Hiszpanii, Portugalii, Francji, Włoch, Grecji, Cypru, Bułgarii, Rumunii oraz Malty, podkreślono, że "turystyka jest strategiczną dziedziną" ich gospodarek. Wspólny apel o wsparcie dla sektora turystycznego pojawia się w momencie, w którym większość państw UE nie otworzyła jeszcze swoich granic dla ruchu turystycznego.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan