X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 29.05.2020 r.

29.05.2020 15:22
W tym wydaniu: pierwsza od tygodni zagraniczna wizyta szefa polskiej dyplomacji, Fundusz Odbudowy UE - historyczna propozycja KE oraz kolejne zniesienie restrykcji związanych z pandemią w Polsce.
Audio
Jacek Czaputowicz i Pter Szijjrtó na wspólnej konferencji prasowej w Budapeszcie
Jacek Czaputowicz i Péter Szijjártó na wspólnej konferencji prasowej w BudapeszciePAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY

SZEF MSZ W CZECHACH I NA WĘGRZECH

Stopniowe otwieranie polsko-czeskiej granicy było głównym tematem rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Czech, Jacka Czaputowicza i Tomasza Petříčka. Politycy spotkali się w Pradze. To pierwszy wyjazd zagraniczny przedstawiciela polskiego rządu od czasu rozprzestrzenienia się koronawirusa w Polsce, dziesięć tygodni temu. Jacek Czaputowicz powiedział w Pradze, że kraje naszego regionu są w lepszej sytuacji epidemicznej niż inne państwa Unii. „Dziś jesteśmy w sytuacji, w którym te restrykcje możemy powoli znosić” - dodał.

Tomasz Petříček mówił, że Czechy są gotowe stopniowo otwierać granice w połowie czerwca. Tempo znoszenia ograniczeń wobec poszczególnych krajów może jednak być różne. "Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej u naszych sąsiadów" - dodał czeski dyplomata. Tomasz Petříček zaznaczył, że jest za wcześnie, żeby przedstawiać w tej sprawie jednoznaczną ocenę Polski: "Jestem przekonany, że sytuacja w naszym regionie jest na tyle dobra, że ta klasyfikacja będzie optymistyczna. Zarówno Polski, jak i czeski rząd sprawdziły się w tej sytuacji. W obu naszych krajach nie odnotowujemy gwałtownego wzrostu zakażeń wirusem."

Polska w ostatnim czasie otworzyła ruch transgraniczny dla obywateli Unii. Polscy dyplomaci wyrazili w Pradze oczekiwanie, że strona czeska zdecyduje się na podobny krok wobec polskich kierowców. Dyplomaci z Polski i Czech rozmawiali również m.in. o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i zagrożeniu wynikającym z polityki historycznej Rosji.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał również w Budapeszcie ze swoim węgierskim odpowiednikiem. Szefowie dyplomacji byli pytani o najnowszą propozycję budżetową Komisji Europejskiej. Zakłada ona zwiększenia środków na politykę spójności, ale równocześnie też powiązanie wypłat pieniędzy ze stanem rządów prawa w danym państwie członkowskim. „Jesteśmy przeciwni temu, ale nie dlatego, że praworządność nie jest dla nas ważna” - mówił w Budapeszcie Jacek Czaputowicz.

FUNDUSZ ODBUDOWY PO KRYZYSIE KORONAWIRUSOWYM

Jedak najważniejszą deklaracją przewodniczącej KE było utworzenie funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro. Ponad 63 miliardy euro przewidziano dla Polski na wsparcie gospodarki osłabionej pandemią koronawirusa. Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański powiedział, że negocjacje budżetowe powinny teraz przyspieszyć.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Rosati dodał, że propozycja Komisji Europejskiej jest dla naszego kraju bardzo korzystna. Dodał, że podczas negocjacji trzeba zrobić wszystko, by ją utrzymać.

Kwota, która ma trafić do Polski, jest co do wielkości trzecia w Unii, po Włoszech i Hiszpanii. Samych grantów Polska ma otrzymać ponad 37 miliardów euro. Z funduszu pół biliona euro ma być w formie bezzwrotnych dotacji, a 250 miliardów euro ma zostać przeznaczone na nisko oprocentowane pożyczki.

CORAZ MNIEJ ZAKAZÓW

Od najbliższej soboty złagodzone będą kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Zmienią się między innymi zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Zniesione zostaną limity osób w sklepach i kościołach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że przesłanką decyzji o rezygnacji z części obostrzeń są dane dotyczące liczby nowych zakażeń koronawirusem w transmisji poziomej.

Szef resortu zdrowia zastrzegł, że nadal musimy używać maseczek tam, gdzie dystans społeczny jest mniejszy, czyli w komunikacji publicznej i wewnątrz pomieszczeń. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że od 19 czerwca kibice będą mogli wrócić na stadiony piłkarskie i żużlowe. Jak mówił premier, obiekty będą mogły być wypełnione w 25%. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek powiedział, że kluby otrzymają listę warunków, które będą musiały spełnić, by rozgrywki piłkarskie odbywały się w sposób bezpieczny.

Piłkarska ekstraklasa wznowiła rozgrywki w piątek, a liga żużlowa zrobi to 12 czerwca. Na razie rozgrywki będą się odbywać przy pustych trybunach.

Łagodzenie ograniczeń to kolejny etap zapoczątkowanego 20 kwietnia odmrażania gospodarki po pandemii koronawirusa. Kolejne kroki zależą od oceny rezultatów poprzednich.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.