Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 03.07.2020 r.

06.07.2020 09:36
W tym wydaniu: negocjacje w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy, Polska kieruje Grupą Wyszehradzką i budzący kontrowersje plebiscyt w Rosji.
Audio
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej Adam Guz / KPRM

NEGOCJACJE BUDŻETOWE

8 lipca odbędzie się miniszczyt na temat budżetu Wspólnoty i funduszu po pandemii z udziałem liderów unijnych instytucji. Zapowiedziała go przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i zaprosiła na spotkanie przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz Europarlamentu Davida Sassoliego, a także kanclerz Angelę Merkel w związku z przewodnictwem Niemiec w tym półroczu w Radzie Unii Europejskiej.

Polska mogłaby otrzymać z funduszu odbudowy prawie 64 miliardy euro. Natomiast w projekcie unijnego budżetu przewidziana dla Polski pula to 94 miliardów euro. W sumie prawie 160 miliardów euro, czyli około 700 miliardów złotych.

W środę premier Mateusz Morawiecki odbył wideokonferencję z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.  Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Polskiemu Radiu, że w rozmowie z przewodniczącym Rady premier podtrzymał polskie stanowisko także w zakresie negocjacji unijnego budżetu. Warszawa chce priorytetowego znaczenia polityki rolnej i spójności.

Mateusz Morawiecki rozmawiał też z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Rzecznik polskiego rządu zaznaczył, że Berlin od początku popierał "rozsądny" podział środków w ramach Fundusz Odbudowy. Jednocześnie Niemcy, które rozpoczęły 1 lipca prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, wspierają pomysł Komisji dotyczący powiązania unijnych środków budżetowych z przestrzeganiem praworządności w krajach Wspólnoty.

Warszawa stale uważa, że kryterium praworządności w kontekście wypłacania funduszy unijnych nie powinno istnieć w strukturze budżetu unijnego. "Myślę, że tak daleko nie trzeba będzie się posuwać" - powiedział rzecznik rządu pytany czy negocjacjom budżetowym grozi weto ze strony Polski.

POLSKA PRZEWODNICZY GRUPIE V4

1 lipca rozpoczęła się polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej, która potrwa przez rok. Program działań na najbliższe 12 miesięcy będzie koncentrował się na czterech kwestiach związanych zarówno z polityką europejską, jak regionalną. Ważnym elementem rozmów i wypracowywanych stanowisk ma być również kwestia powrotu do sytuacji gospodarczej i społecznej sprzed pandemii.

W lutym 2021 roku będziemy świętować 30. rocznicę powstania grupy, do której należą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Celem jej powołania było pogłębianie współpracy między tymi czterema krajami Europy Środkowej. W związku z tym w programie polskiej prezydencji w V4 zaplanowano konferencje, spotkania i debaty. Do udziału w nich będą zapraszane również inne państwa współpracujące z grupą.

w Brukseli pałeczkę symbolicznie przekazały Polsce Czechy, które w ostatnich 12 miesiącach kierowały pracami Wyszehradu.

WŁADIMIR PUTIN ZA STERAMI DO 2036 ROKU

W Rosji zakończył się trwający od 25 czerwca plebiscyt w sprawie nowelizacji konstytucji.

W Moskwie pod hasłem "Nie wiecznemu Putinowi" na ulice wyszli przeciwnicy zmiany konstytucji. Według oficjalnych danych Centralnej Komisji Wyborczej, przy frekwencji 65 procent za poprawkami opowiedziało się 78 procent uczestników głosowania. Według niezależnych organizacji monitorujących przebieg plebiscytu i działaczy opozycji - wynik głosowania został sfałszowany. Przeciwko nowelizacji konstytucji protestuje rosyjska opozycja. Mówili o tym opozycyjni działacze, którzy po zamknięciu lokali wyborczych wyszli na ulice Moskwy: "Wracamy do dyktatury. Nasz kraj wychodzi spod jurysdykcji międzynarodowego prawa, a do tego dochodzi jeszcze agresywna polityka zagraniczna, które może doprowadzić do katastrofy”.

Prowadzone przed i w trakcie głosowania badania socjologiczne wskazywały, że większość Rosjan krytycznie ocenia poprawkę gwarantującą Władimirowi Putinowi możliwość sprawowania władzy do 2036 roku.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.