X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 17.07.2020 r.

17.07.2020 16:14
W tym wydaniu: zwycięstwo Andrzeja Dudy  w wyborach prezydenckich w Polsce, unijny szczyt w Brukseli poświęcony budżetowi na lata 2021-2027 oraz relacje polsko-litewskie, kiedyś i dziś.
Audio
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Leszek Szymański

POLACY W KRAJU I ZA GRANICĄ WYBRALI PREZYDENTA

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodach. Zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich został ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Uzyskał 51,03 procent głosów. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, uzyskał 48,97 procent głosów ważnych.

Szef Gabinetu Prezydenta zapowiedział, że Andrzej Duda przedstawi merytoryczny i polityczny program II kadencji w czasie inauguracyjnego wystąpienia na początku sierpnia.

Poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa odniósł się do zbliżonego wyniku obu kandydatów. Polityk uważa, że w naszym społeczeństwie po kampanii wyborczej zarysował się głęboki podział.

Do głosowania poza granicami kraju zgłosiło się 519 tysięcy osób, dodatkowe 4 749 osób głosowało na podstawie zaświadczeń. Minister Jacek Czaputowicz powiedział, że to znacznie więcej, niż w poprzednich wyborach prezydenckich, czy ostatnich parlamentarnych. Do Polaków trafiło 480 tysięcy pakietów wyborczych.

Jak poinformował szef resortu, MSZ nie uzyskało zgody na przeprowadzenie wyborów w państwach takich jak Chile czy Korea Północna.

NEGOCJACJE WARTE MILIARDY

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaapelowała do unijnych przywódców o porozumienie w sprawach finansowych Wspólnoty. Chodzi o uzgodnienie budżetu na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy po pandemii.

Na ten temat rozmawiają na szczycie w Brukseli europejscy przywódcy: "To negocjacje o najwyższą stawkę. Jeśli postąpimy we właściwy sposób, możemy przezwyciężyć ten kryzys i wyjść z niego silniejsi. Wszystkie elementy do osiągnięcia kompromisu są na stole, a rozwiązanie jest możliwe. Tego właśnie oczekują Europejczycy, bo to ich miejsca pracy są stawką."

Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że uzgodnienie ambitnego budżetu Unii i odpowiednio dużego funduszu pozwoli Unii na przezwyciężenie kryzysu i zmodernizowanie jednolitego rynku. Wstępna propozycja dotycząca funduszu odbudowy to 750 miliardów euro, z czego pół biliona to mają być bezzwrotne granty, reszta pożyczki. Jednak kraje z tak zwanej grupy oszczędnych domagają się zmniejszenia funduszy i przewagi kredytów nad dotacjami.

Polska nie godzi się natomiast na łączenie przestrzegania praworządności z wypłatą nowych środków w Unii Europejskiej. Mówił o tym w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, który reprezentuje nasz kraj na dwudniowym, nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej. To pierwsze po wybuchu pandemii koronawirusa fizyczne spotkanie szefów państw i rządów.

Unijni przywódcy kontynuują negocjacje w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027 oraz wartego 750 miliardów euro funduszu odbudowy po pandemii. "Nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestie praworządności" - podkreślał premier Mateusz Morawiecki. 

Szef Rady Europejskiej Charles Michel w propozycji negocjacyjnej na szczyt podtrzymał powiązanie wypłaty funduszy z przestrzeganiem zasad praworządności, ale w bardziej złagodzonej formie aniżeli proponowała Komisja Europejska. Do decyzji o ewentualnych sankcjach potrzebna byłaby większość państw co oznacza, że byłoby to bardzo trudne. Bruksela proponowała natomiast mechanizm odwrotny - by większość była potrzebna do zablokowana decyzji o sankcjach, co ułatwiałoby ich nałożenie. Ponadto, jak mówili Polskiemu Radiu unijni dyplomaci, powiązanie funduszy z praworządnością miałoby dotyczyć przede wszystkich tych krajów, w których istnieje zagrożenie co do prawidłowego wykorzystania funduszy, czyli tych, które mają zarzuty korupcyjne.

"RELACJE POLSKO-LITEWSKIE DOBRE JAK NIGDY"

Przywódcy Polski i Litwy spotkali się na Polach Grunwaldzkich, aby uczcić 610. rocznicę wspólnego zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego. Litewski prezydent Gitanas Nauseda podkreślił znaczenie bitwy, a także odniósł ją do współczesnych kontekstów politycznych i militarnych.

Gitanas Nauseda oświadczył, że wspólnie musimy bronić międzynarodowego ładu, gdyż jest to istota i fundament Zachodu. Przypomniał, że inwestycje w obronność są koniecznością: "Nie mamy luksusu życia w wyjątkowo spokojnym i życzliwym otoczeniu. Na tym polu bitwy pod Grunwaldem, patrząc z historycznej perspektywy, nigdy tego nie mieliśmy. Dlatego bezpieczeństwo będzie nadal kosztować. Inwestycje w obronę nie są kaprysem Litwy i Polski, lecz koniecznością."

Prezydent Litwy dodał, że ten obowiązek wynika z bolesnych lekcji naszej historii. Przypomniał, że inne kraje: Ukraina i Gruzja, jak nigdy dotąd, potrzebują dziś naszej pomocy, gdyż ponoszą koszty za swoje aspiracje czy samostanowienie. Nawiązał też do polityki historycznego rewizjonizmu i zaznaczył, że Polska i Litwa muszą toczyć kolejny bój w obronie historycznej prawdy.

Prezydent Andrzej Duda mówił, że symbole budują politykę, historię i relacje. Dlatego - jak podkreślił - tak ważna jest symboliczna obecność na polach Grunwaldu prezydenta i premiera Republiki Litewskiej.

W obchodach upamiętniających bitwę pod Grunwaldem oprócz głów państw i premierów Polski i Litwy udział wzięli ministrowie rządów obu państw. Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda rozmawiali też o bieżących sprawach europejskich - m.in. o walce z koronakryzysem, inicjatywie Trójmorza i współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan